Nagyon féloldalas a magyar gazdaság
A magyar gazdaság éves szinten 6,5 százalékkal nőtt a második negyedévben a részletes adatok szerint, amelyek megegyeznek az első becslésben szereplő dinamikával. A 6,5 százalékos többlet egyébként kedvező meglepetést jelent, mivel a piac inkább 6 százalékos körüli bővülésre számított.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője az adatokat kommentálva azt mondta: “A termelési oldalon lényegében a szolgáltatások húzták a növekedést, ez a szektor 5,7 százalékponttal részesedett a 6,5 százalékos növekedésből. Az ipar az ellátási problémák, az alap- és nyersanyagok, valamint az energia árának emelkedése miatt visszafogottabban 0,9 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez. Az építőipar semlegesen szerepelt, nem növelte, de nem is húzta vissza a teljesítményt. Az aszály miatt a mezőgazdaság viszont jelentősen 1,1 százalékponttal fogta vissza a GDP növekedését.
A másik - a felhasználási - oldal is kiegyensúlyozatlan képet mutat. A belső fogyasztás élénkülése miatt a végső fogyasztás 5,4 százalékpontot tett hozzá a növekedéshez, miközben a beruházásokat is magában foglaló bruttó állóeszköz-felhalmozásnak csak 0,7 százalékpont köszönhető. Az export szintén mérsékelten járult hozzá a fejlődéshez, 0,3 százalékponttal részesedett a 6,5 százalékos gazdasági növekedésből.
“A harmadik negyedéven várhatóan negyedéves összevetésben stagnálásközeli eredmény várható, a negyedikben pedig már inkább visszaesés valószínűsíthető. A gyengülő teljesítényben az építőipar gyengélkedése, valamint a mezőgazdaság hanyatlása mellett az is szerepet kap, hogy az ipari termelést visszafogják az említett problémák. A második negyedéves növekedésben kiugró szerepet játszó szolgáltatásoknál nagy fékezés várható a lakossági kereslet csökkenése miatt. Ezek a kedvezőtlen tényezők minimum a jövő év második feléig kitarthatnak” - mondta Németh Dávid a kilátásokról. Hozzátette: “Ilyen körülmények között az idén várható 5,5-6 százalékos éves GDP-növekedés 2023-ban 1 százalék körüli szintre lassulhat.