Nagyot változott a világ az elmúlt hetekben - legalábbis a pénzügyi világ
Csak hab a tortán, hogy bizonyos piaci szereplők egyre nagyobb elvárást támasztanak a Fed felé, hogy erőteljesebben lépjen fel az inflációs folyamatokkal szemben. Ez jöhetne például egy 50 bázispontos kamatemelés képében márciusban. A kamatemelési várakozásokkal párhuzamosan emelkedő, normalizálódó hosszú hozamszintek pedig nem kedveznek a részvényeknek, hiszen azok pénzáramát nagyobb mértékben értékelik le.
Ráadásul az ilyen rövid időskálán bekövetkező ilyen nagymértékű változásokat általában nem követnek le a cégek projektált várható pénzáramai, azaz alapvetően leértékelő hatással rendelkeznek a részvénypiacok, indexek tekintetében. Ezt láthattuk is a főbb részvénypiacok kapcsán, de a kötvénypiaci változások mértékéhez képest a részvénypiacok leértékelődése moderáltnak volt mondható.
Ebben nagy valószínűséggel szerepet játszik az is, hogy a járvány egyre valószínűbb végével a befektetői optimizmus, a pénzáram javulásba vetett hit komoly fékező erőként lép fel a leértékelődésekkel szemeben. Ezzel az optimizmussal azonban vigyázni kell, ugyanis a véletlenszerűen megjelenő negatív hírek ilyenkor komolyabb hatást tudnak gyakorolni az árfolyamokra.