Nem számítanak idén javulásra a német vállalatok

A német vállalatok 2024-ben sem számítanak a gazdaság fellendülésére az IW (Institut der deutschen Wirtschaft) gazdaságkutató intézet legfrissebb, szombaton publikált felmérése szerint.

Nem számítanak idén javulásra a német vállalatok

A német gazdaság évek óta a gyenge világgazdasági teljesítmény, valamint a válságok - például az ukrajnai és a közel-keleti - valamint a magas kamatlábak következményeivel küzd. A német vállalatok az idei kilátásaikat is borúsan ítélik meg. Az aktuális helyzet megítélése és a várakozások összességében rosszak, ami kihat a beruházásokra. Olyannyira, hogy egyes vállalatok munkahelyek leépítését valószínűsítik.

"Ez azt jelenti, hogy a 2024-re vonatkozó várakozások ismét kissé romlottak a 2023-as őszi felmérés óta" - írják a kölni kutatók.

Az IW rendszeresen több mint 2000 vállalatot kérdez meg felmérésének összeállításához. Március végén a vállalatok 39 százaléka minősítette rosszabbnak jelenlegi üzleti helyzetét, mint egy évvel ezelőtt, és csak 18 százalékuk számolt be javulásról. A jövőre nézve nem látszik fellendülés.

Az idei évre vonatkozó várakozások alig jobbak az aktuális helyzet megítélésénél: 37 százalékuk arra számít, hogy üzleti tevékenységük visszaesik, és csak 23 százalékuk reméli helyzete javulását. Különösen rosszak a kilátások az iparban és az építőiparban.

Hosszú idő óta először a gyenge fejlődés a munkaerőpiacot is visszafejlődéssel fenyegeti. A cégek mindössze 23 százaléka keres további alkalmazottakat, míg 35 százalékuk azzal számol, hogy munkahelyek leépítésére kényszerül. Bár az egyenleg két százalékponttal nőtt, továbbra is egyértelműen negatív. Ez a megállapítás egyértelművé teszi, hogy a foglalkoztatás 2005. óta tartó tartós növekedése nem fog folytatódni - jósolta az intézet.

Az egyetlen halvány reménysugár a szolgáltatási ágazatban észlelhető. Az ágazatban működő vállalatok 34 százaléka nemcsak új munkahelyeket kíván teremteni (miközben 31 százalékuk leépít), de beruházásaik várhatóan összességében növekedni is fognak. Ez azonban nem ellentételezi azt, hogy az iparban a beruházási költségvetések továbbra is csökkennek. A vállalatok 37 százaléka kevesebbet akar beruházni, és csak 24 százalék tervez több beruházást.

"Ez azt jelenti, hogy Németország ipari bázisa egyre inkább szétesik" - mondja Michael Grömling, az IW gazdasági szakértője. "Túl régóta vagyunk már beruházási válságban" - tette hozzá. Úgy vélte, a politikából alig érkezik dinamikus ösztönzés, és ezen sürgősen változtatni kell.

A kkv-szektorban is borús a helyzet. A kkv-kat képviselő szövetség szerint a cégek 45 százaléka számít arra, hogy a következő hónapokban csökken a forgalom, míg 16 százalékuk javulást vár az üzletmenetben.

A közlemény szerint a felmérésben részt vevők elsősorban a túlszabályozás csökkentését (84 százalék), az adójog korszerűsítését és a vállalkozások adóterheinek csökkentését (59 százalék) szeretnék elérni.

https://www.iwkoeln.de/presse/pressemitteilungen/unternehmen-bewerten-lage-noch-schlechter-als-vor-einem-jahr.html

Erősödő befektetői bizalom mellett stabilizálódhat a magyar gazdaság

A befektetői bizalom erősödése nyomán stabilizálódhat a magyar gazdaság pénzpiaci környezete, miközben a növekedési kilátások továbbra is visszafogottak, az infláció pedig középtávon ismét emelkedő pályára állhat. A forint árfolyama stabil sávban mozoghat, a hozamok csökkenése pedig a gazdaságpolitikai kilátásokba vetett bizalom erősödését tükrözi.
2026. 05. 04. 15:00
Megosztás:

Aukcióra kerül Vaszary János remekműve - 100 millió forint feletti összeget érhet az alkotás

A Virág Judit Galéria bejelentette: Vaszary János (1867-1939) tengerparti, szemet gyönyörködtető remekműve lesz a 81. Tavaszi aukció legnagyobb szenzációja. A gyűjtők által várva várt “A Piazza dell’Unitá Triesztben” című festmény magában foglalja mindazt, amiért a világ rajong Vaszary művészetéért: vidám témaválasztás, tüzes színek kavalkádja, ragyogó kompozíció. A festmény kikiáltási ára 75 millió forint, azonban a május 17-i árverésen akár ennek a kétszeresét is kifizethetik érte.
2026. 05. 04. 14:30
Megosztás:

A Pepco és a DHL Supply Chain bővíti együttműködését Európában

A DHL Supply Chain, a világ vezető szerződéses logisztikai szolgáltatója, és a Pepco, egy gyorsan növekvő páneurópai diszkont vegyesárucikk-kiskereskedő, bővítik régóta fennálló együttműködésüket a Pepco európai disztribúciós tevékenységének további erősítése érdekében. A kiterjesztett együttműködés a termékeknek a Pepco bővülő üzlethálózatán belüli megbízható elérhetőségére, a rövidebb szállítási időkre és a jobb hálózati teljesítményre helyezi a hangsúlyt.
2026. 05. 04. 14:00
Megosztás:

Dráguló kerozin, növekvő utazási költségek – mit tehetnek az utasok a bizonytalan helyzetben?

Az iráni konfliktus hatására kialakuló geopolitikai feszültségek már most érezhető hatással vannak az üzemanyagárakra, ami közvetve az utazási piac egészét is érinti. A kerozin ára az elmúlt hónapokban drasztikusan emelkedett: jelenleg a februári árak több mint duplája a tonnánkénti ár, és további emelkedés sem kizárt. A szakértők szerint az árak rövid távon aligha térnek vissza a korábbi szintre. Az ITAKA szerint mindez a nyári utazások költségeiben is megjelenhet, ugyanakkor tudatos tervezéssel és megfelelő szolgáltatásokkal a kockázatok elkerülhetőek.
2026. 05. 04. 13:30
Megosztás:

Ondo Finance árfolyamugrás: újra lendületben az RWA tokenek

Az Ondo Finance (ONDO) közel 13%-os emelkedéssel hívta fel magára a kriptopiaci szereplők figyelmét, miközben a valós eszközök tokenizációjára épülő RWA szektor ismét erősödő lendületet mutat. A befektetők egyre nagyobb figyelmet fordítanak azokra a blokklánc-alapú pénzügyi termékekre, amelyek hagyományos eszközöket, például amerikai állampapírokat tesznek elérhetővé on-chain környezetben.
2026. 05. 04. 13:00
Megosztás:

Sneaker mint befektetés? Ezek a modellek tartják az értéküket

A sneakerpiac az elmúlt években robbanásszerű növekedésen ment keresztül, és mára már messze túlmutat a divaton. Egyre többen tekintenek a cipőkre nemcsak stíluselemként, hanem alternatív befektetési formaként is. A kérdés már nem az, hogy létezik-e sneaker mint befektetés, hanem az, hogy hogyan lehet ebben tudatosan és sikeresen részt venni.
2026. 05. 04. 12:30
Megosztás:

Márciusban emelkedtek a termelői árak

Márciusban emelkedtek a termelői árak, a belföldi értékesítés árai 1,2 százalékkal, az exportértékesítéséi 1,3 százalékkal növekedtek, az ipari termelői árak átlagosan 1,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál - közölte hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 05. 04. 12:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

A nyersolaj piacán bekövetkező fordulat, illetve az Irán és az USA közötti már-már békülékeny hangnemnek köszönhetően optimista hangulatban indult a hét az ázsiai tőzsdéken. A reggeli zárás előtt a Nikkei 0,5, a Hang Seng 1,5, a koreai benchmarkok 2–6%-os pluszt mutatnak.
2026. 05. 04. 11:30
Megosztás:

A hazai hozamok tovább süllyedtek az elmúlt hét folyamán

A múlt hét sem hozott áttörését a közel-keleti olajkrízissel kapcsolatban. A tűzszüneti tárgyalások zátonyra futottak, Donald Trump újabb súlyos katonai csapásokat helyezett kilátásba, a Hormuzi-szoros zárva, a kínálatot meghaladó kereslet miatt a globális olajtartalékok tovább csökkentek. Emiatt a hét egészében az olajárak további 7-10%-kal emelkedtek, annak ellenére, hogy a hét második fele 5% körüli korrekciót hozott a békekötésbe vetett remények erősödése miatt.
2026. 05. 04. 11:00
Megosztás:

Szerényen emelkedett a beszerzésimenedzser-index áprilisban

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke áprilisban 50,5 pontra nőtt az előző havi 50,3-ról. A válaszadók az előző hónaphoz képest a feldolgozóipar további enyhe bővüléséről számoltak be - közölte hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
2026. 05. 04. 10:30
Megosztás:

A csütörtöki olajpiaci fordulatot követően új csúcsra került az S&P, pénteken pedig már a Nasdaq is új történelmi csúcsot állított be

A csütörtöki olajáresés hatására lendületes emelkedést mutattak a tengerentúli részvényindexek, az Alphabet és az Apple vezetésével új csúcsra emelkedett az S&P, a Nasdaq-nak pedig korábbi csúcsát sikerült beállítania. Ezzel az április is kiváló teljesítménnyel zárult, az S&P, a Dow és a Nasdaq 2020 óta a legnagyobb havi emelkedést könyvelhette el, a Nasdaq 15, az S&P 10%-os pluszt mutatott. Pénteken folytatódott a lendületes emelkedés a béketárgyalások esetleges folytatásával kapcsolatban optimista hangulatban, miközben tovább mérséklődött a nyersolaj ára és a vállalati eredményjelentések is támogatták az emelkedést. Az S&P és a Nasdaq egyaránt új csúcsot állított be, ugyanakkor a Dow mérséklődött.
2026. 05. 04. 10:00
Megosztás:

A nyersolaj piacán bekövetkező csütörtöki fordulat nyomán emelkedtek a nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

A csütörtöki kereskedés a korábbi napokhoz hasonlóan további lemorzsolódással indult a fontosabb nyugat-európai tőzsdéken, azonban a nyersolaj piacán napközben beállt fordulatnak köszönhetően, javult a hangulat és emelkedni kezdtek a részvényindexek. Végül az optimista hangulatban 1% feletti pluszban zártak a vezető részvényindexek: négynapi sorozatos csökkenést követően 1,4%-os emelkedéssel zárta a napot a Stoxx600, 1,6%-kal kúszott feljebb a FTSE100, míg a DAX 1,1%-os egynapi nyereséget könyvelhetett el a május 1-i ünnepnap előtti kereskedésben.
2026. 05. 04. 09:30
Megosztás:

NAV: eddig 685 ezren ajánlották fel az 1+1 százalékot

Idén eddig online, a NAV eSZJA-felületén keresztül 685 ezren nyilatkoztak a személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékáról. Az is látszik, hogy 190 ezren megkezdték a kitöltést, de még nem küldték be a nyilatkozatukat - hívta fel a figyelmet hétfőn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
2026. 05. 04. 09:00
Megosztás:

Csökkent a nyaralók iránti kereslet

Csökkent a lakóingatlanok iránti kereslet a nyaralóövezetekben az öt évvel ezelőtti járványidőszakban elért rekordhoz képest - írta az MTI-hez eljuttatott közleményében az ingatlan.com szombaton.
2026. 05. 04. 08:30
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfő reggel a péntek késő délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 04. 08:10
Megosztás:

Amerikai pénzügyminiszter: a gazdasági blokád "megfojtja" az iráni rezsimet

Az Egyesült Államok gazdasági blokádja "megfojta" az iráni rezsimet – jelentette ki Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter vasárnap.
2026. 05. 04. 07:00
Megosztás:

Terjeszkedne az ökotudatos innovációs vállalat, a Bibo Franchise

A vendéglátóipar után lakossági piacon erősítené pozícióit a fenntartható működést támogató Bibo Franchise Kft. bioműanyag és vegyszermentes termékeivel; az innovatív szemléletű vállalat már megtette az első lépéseket a nemzetközi terjeszkedéshez is.
2026. 05. 04. 06:00
Megosztás:

Az Nvidia új AI-forradalma felpörgette az ázsiai techrészvényeket

Nvidia egyre nagyobb hangsúlyt helyez az úgynevezett „physical AI” technológiákra – vagyis a robotikára, autonóm rendszerekre és mesterséges intelligenciával támogatott ipari megoldásokra –, ami látványos ralit indított el több ázsiai technológiai vállalat részvényeiben.
2026. 05. 04. 05:00
Megosztás:

Megdöbbentő arányban fogatlanok az idősek Magyarországon

Magyarországon az 50 év felettiek körében kiemelkedően magas a fogvesztés aránya, miközben a szakértők szerint ez nem az öregedés természetes velejárója.
2026. 05. 04. 04:00
Megosztás:

Az Ethereum Foundation újabb 23 millió dollárnyi ETH-t adott el Tom Lee BitMine-jának

Az Ethereum Foundation ismét nagy értékű ETH-tranzakcióval került a kriptopiac figyelmének középpontjába. A szervezet újabb 10 000 ETH-t értékesített tőzsdén kívüli ügyletben Tom Lee BitMine Immersion Technologies nevű vállalatának, amely mára a világ egyik legnagyobb Ethereum-kincstárával rendelkező tőzsdei cége lett.
2026. 05. 04. 03:00
Megosztás: