Nem változtatott globális olajkeresleti előrejelzésén az OPEC
A havi olajpiaci előrejelzés májusi számában az OPEC napi 2,35 millió hordós, azaz 2,4 százalékos keresletnövekedést jelez előre az idei évre a tavalyihoz képest. Az elmúlt havi prognózisban napi 2,33 millió hordós keresletnövekedést helyezett kilátásba az OPEC. A világ olajkereslete tavaly napi 99,57 millió hordó volt, az idén napi 101,90 millió hordó lehet.
A szervezeten kívüli olajtermelők 2022-ben napi 65,76 millió tonna olajat termeltek, az idén pedig várhatóan napi 67,16 millió hordót. Az OPEC 2022-ben napi 28,856 millió hordó olajat termelt. Az idén márciusban 28,794 millió hordót, áprilisban pedig 28,603 millió hordót termelt.
Az OPEC olajkosarának átlagára áprilisban 84,13 dollár volt hordónként, 5,68 dollárral magasabb a márciusi 78,45 dollárnál. Az áprilisig tartó tizenkét hónap átlagára 81,38 dollár hordónként.
A globális GDP-növekedést továbbra is 2,6 százalékra várja az OPEC a tavalyi 3,3 százalék után. A globális növekedésnek a Kína és India, valamint más ázsiai országok erősödő trendje ad lendületet. A kínai növekedést a járványvédelmi korlátozások felszámolása, az indiai növekedést pedig a kormány költségvetési politikája, valamint a bevezetett adócsökkentések támogatják.
A pénzügyi rendszer zavarai az Egyesült Államokban és Európában keltettek elsősorban aggodalmakat a tőkepiacokon, elsősorban a makacsul magas infláció visszaszorítására bevezetett monetáris szigorító intézkedések gazdaságfékező hatása miatt.
Az Egyesült Államokban a Bureau of Economic Analysis adatai alapján az idei első negyedévben 1,1 százalékkal nőtt a GDP negyedéves bázison a 2022. negyedik negyedévi 2,6 százalékos negyedéves és a harmadik negyedévi 3,2 százalékos negyedéves növekedés után. Az infláció márciusra 5,0 százalékra lassult a februári 6,0 százalékról. A maginfláció azonban márciusban 5,6 százalékon állt a februári 5,5 százalék után. A szint magasnak számít, ezért a Fed a piaci várakozások szerint kitart szigorító politikája mellett. A munkanélküliségi ráta áprilisban 3,4 százalékra csökkent a márciusi 3,5 százalékról és a februári 3,6 százalékról.
Az OPEC az Egyesült Államokban a növekedési ütem további lassulását várja a legfrissebb BMI mutatók, a feldolgozóipari megrendelések és foglalkoztatási adatok alapján, amelyek mind elmaradtak a tavaly második félévi szinttől. A GDP-növekedés negyedéves bázison az idei második negyedévben 0,5 százalék, a harmadikban 0,2 százalék, a negyedikben pedig 0,1 százalék lehet. Az éves GDP-növekedést 1,2 százalékra várja az Egyesült Államokban az OPEC,
Az euróövezetben az első negyedévi GDP-növekedés 0,3 százalékos volt a tavaly negyedik negyedévi 0,2 százalékos csökkenés után az Eurostat adatai alapján. Pár hónapja az előrejelzések még 0,1 százalék körüli GDP-csökkenést jeleztek az első negyedévre. Az infláció váratlanul 7,0 százalékra emelkedett áprilisban a márciusi 6,9 százalékról. A maginfláció magas, áprilisban 7,3 százalékon állt a márciusi 7,5 százalék után. Februárban 7,4 százalék, januárban 7,1 százalék volt a maginfláció. A munkanélküliségi ráta 6,5 százalékra csökkent márciusban a februári és januári 6,6 százalékról. Az ipari termelés az év elején megélénkült az euróövezetben, a decemberi 2,3 százalékos éves csökkenés után januárban 0,9 százalékkal nőtt, majd februárban 2,2 százalékkal. A második negyedévre az OPEC 1,2 százalékos GDP-növekedést vár az euróövezetben negyedéves bázison, a harmadik negyedévben pedig 0,8 százalékosat, a negyedik negyedévben 0,4 százalékosat. Az idei éves növekedés 0,8 százalékos lehet.
Kína az idei első negyedévben 4,5 százalékos éves GDP-növekedést ért el a tavalyi negyedik negyedévi 2,9 százalék után. Az ipari termelés élénkülése a GDP-növekedés folytatódására utal. Márciusban 3,9 százalékkal nőtt éves bázison az ipari termelés a január-februári 2,4 százalék és a decemberi 1,3 százalék után. Az erősen exportorientált kínai gazdaság kivitele márciusban 15,3 százalékkal nőtt éves összevetésben, igaz, alacsony bázishoz képest. Januárban 12,3 százalékkal, februárban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés Kínában. Az OPEC a második negyedévben 6,5 százalékos, a harmadikban 5,0 százalékos, a negyedikben pedig 4,8 százalékos éves GDP-növekedést vár Kínában. Az egész éves növekedés 5,2 százalékos lehet a tavalyi 3,0 százalék után.