Nyugdíjkorrekció jön novemberben! Itt a számítás, hogy mennyi!

Az áremelkedés, az infláció réme visszatért Magyarországra, a KSH adatai alapján januárban 5,5%, míg februárban 5,6% volt az éves áremelkedés mértéke. Ráadásul a gazdasági környezet alapján nem is lehet kijelenteni, hogy ezen két hónap után „azonnal” visszatér az árváltozás a kívánt 3 százalékos szintre.
Ezen okok miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is korrigálta inflációs várakozásait március végére. A jegybank az idei évre 4,5-5,1 százalék közé várja az éves inflációt. (Tavaly decemberben még 3,3-4,1% közé várta a jegybank az éves áremelkedést.)
Vagyis az MNB – ha a középértékeket nézzük – 3,7 százalékról 4,8 százalékra módosította az idei évre várt átlagos éves infláció nagyságát.
A magas infláció mellett jöhet a nyugdíjkorrekció
Alapvetően hazánkban a nyugdíjak emelkedése az inflációhoz van kötve. Minden évben januárban a kormány adott évre érvényes inflációs várakozásának megfelelően megemelik a nyugdíjakat.
A kormány 2025-re 3,2 százalékos áremelkedést várt, így a nyugdíjakat is ennek megfelelően módosították az év elején. Ugyanakkor már most jól látható, hogy ezen várakozás optimista volt, elég csak a jegybank új 4,8 százalékos előrejelzésére tekinteni.
Ilyen szituációban novemberben korrigálni szokták az idősek jövedelmét. Ezen nyugdíjkorrekció meghatározásakor az év első nyolc hónapjának tényleges inflációs adatai alapján becsült teljes éves áremelkedésből indulnak ki. (Amennyiben az így becsült nyugdíjas infláció meghaladja a normál áremelkedést, akkor a magasabb számot veszik alapul.)
A korrigálásra ténylegesen novemberben kerül sor. Ha a korrekció mértéke nem éri el az 1 százalékpontot, akkor novemberben megkapják az idősek az egész évre érvényes különbözetet. (Gyakorlatilag a 13 havi kiegészítő összeget.)
A nyugdíj maga pedig a következő januárban emelkedne meg technikailag először a korrekció mértékével, majd az adott évre érvényes összeggel.
Ha a korrekció mértéke eléri az 1 százalékpontot, akkor gyakorlatilag novemberben már megemelkedik a nyugdíj, illetve az idősek megkapják korrekció összegét visszamenőlegesen. (Azaz az elmúlt 10 hónapra érvényes korrekciót plusz a 13. havi nyugdíjra érvényes korrekciót is.)
Az eddig ismert adatok és várakozásokalapján ez a korrekció bőven 1 százalékpont felett lehet.
Egy átlagos nyugdíjas havi jövedelme 3750 forinttal emelkedhet
A januári nyugdíjemelés 3,2% volt, a jelenlegi inflációs várakozás 4,8%, azaz a különbség 1,6%. Nagyságrendileg 1,55%-os korrekció szükségességét mutatják ezek a számok. (1,55 százalékkal kell növelni az idén januárban már megemelt nyugdíjat ahhoz, hogy a tavalyi nyugdíj 4,8 százalékkal emelkedjen.
A januári 242 ezer forintos átlagos öregségi nyugdíj esetében ez a korrekció durván havi 3750 forint kiegészítést jelentene. Ha minden így maradna, akkor novembertől emelkedne meg ez az átlagnyugdíj 245 750 forintra. Illetve ekkor érkezhetne még a korábbi időszakra érvényes korrekció is, ennek mértéke 41 250 forint lenne. (Ilyenkor szokták kifizetni előre a 13. havi nyugdíjra érvényes korrekciót is.)
Természetesen a jelenleg mintegy 2,5 millió nyugdíjas jövedelme érdemben eltérő, így a korrekció hatása is más lehet a jövőben.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a tényleges nyugdíjkorrekciót majd csak október környékén, az év első 8 hónapjának tényadatai és az akkori becslések alapján határozzák meg. Ha változik a gazdasági környezet, akkor a korrekció mértéke is módosulhat.
Jelentős a lemaradás az átlagbértől
Még a jelenlegi becsléseken alapuló korrekció mellett is kicsivel havi 245 ezer forint fölé emelkedhetne az átlagnyugdíj. Ehhez képest a nettó kedvezmények nélküli átlagbér a KSH adatai alapján 483 900 forint volt 2024. decemberében.
Érdemi tehát a különbség a bérek és a nyugdíj között. Ezt a differenciát pedig jó eséllyel az ilyen korrekciót nem tudják áthidalni. Már fiatalon érdemben el kell kezdenie tartalékolnia (megtakarítania) annak, aki idős korában is fenn szeretné tartani az aktuális életszínvonalát.