Ösztönzi a magyarokat az otthonfelújítási támogatás, de szükségük van a szakmai tanácsadásra, hogy belevágjanak a felújításba
Az ingyenes szakmai konzultáció lehetősége sokakat megnyugtat, ráadásul abban is segíthet, hogy megfelelő döntéseket hozva a felújítás során elérjük a kitűzött 30%-os primer energiafogyasztás-csökkenést.
A VELUX Magyarország az év elején, és az otthonfelújítási program bejelentése után is felmérte a magyarok felújítási terveit. Az adatokból az látszik: sokan nyitottak az energiahatékonyságot is fejlesztő felújítási projektekre, de míg év elején érezhetően az anyagi korlátok, úgy az előzetes bejelentés után a program részleteivel kapcsolatos bizonytalanság volt az, ami aggasztotta a válaszadókat.
A magyarok többsége (23%) 3-5 éve végezte az utolsó jelentősebb felújítást az otthonában, de 55 százalék tervez vagy elképzelhetőnek tart egy nagyobb korszerűsítést az elkövetkezendő egy évben. Akik felújítanának, azokat elsősorban az esztétika fejlesztése (38%) és a rezsiköltségek csökkentése (33%) motiválja, ennek érdekében a legtöbben a szigetelést javítanák (28%), az ablakokat cserélnék (28%), kifestenének (28%) vagy az energiahatékonyságot fejlesztenék (24%) – ebben a tekintetben nincs jelentős változás a VELUX Magyarország év elején végzett felmérésének eredményeivel.
A magyarok többsége úgy nyilatkozott, hogy a felújítástól leginkább az anyagi korlátok (64%) tartják vissza, de a rejtett költségek (18%) és az időhiány miatt (18%) is sokan aggódnak, hasonlóan az év eleji eredményekhez.
Az otthonfelújítási támogatás – amelyre július 1-től lehet pályázni - megoldást jelenthet ezekre az aggodalmakra, a kutatásból azonban úgy látszik, sokakban vannak kérdések vagy aggodalmak a támogatás igénylésével kapcsolatban is: a nemrég bejelentett támogatásról a megkérdezettek 65%-a százaléka hallott már, ebből 50% alaposabban utána is olvasott a lehetőségeknek, és 23% nyilatkozott úgy, hogy a program növeli a felújítási hajlandóságát.
A hitel felvétele során jelentkező nehézségek miatt ugyanakkor 93% aggódik kisebb vagy nagyobb mértékben, de az ingyenes szakmai konzultáció vagy tanácsadás elérhetősége sokakat (31%) ösztönözne arra, hogy belevágjanak a felújításba.
A VELUX Magyarország éppen ezért ingyenes tanácsadással segít abban, hogyan cserélhetők ki a régi tetőablakok állami otthonfelújítási támogatással, mindezt a lehető leghatékonyabban. Az ablakcsere egyébként is előkelő helyen van a magyarok felújítási tervei között, de a nyílászárók korszerűsítése fenntarthatósági szempontból is lényeges – a fenntarthatóságot egyébként a magyarok 89%-a tartja fontosnak a felújítás során, és már csak azért is fontos, mert az otthonfelújítási támogatás akkor vehető igénybe, ha az energiahatékonysági fejlesztés eléri a minimum 30%-ot.
Egy ekkora mértékű javulásnak jelentős része lehet az ablakok, nyílászárók lecserélése, ami nagyban hozzájárul otthonunk megfelelő szigeteléséhez, és így környezeti lábnyoma csökkentéséhez: A VELUX modelltetőtérben végzett számításai azt is kimutatták, hogy az energiatakarékos üvegezés – akár dupla vagy tripla üvegezésről van szó – akár 60%-kal csökkentheti ablakonként a hőveszteséget, és megszünteti a páratartalmat és a penészt, illetve csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, valamint a közüzemi számlák összegét is, két tetőablak cseréje pedig akár 11%-kal is csökkentheti az adott helyiségben szükséges fűtési energiát.
„Az otthonfelújítási támogatás olyan életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házakra igényelhető, amelyek 1990 december 31. előtt épültek. Azonban fontos kiemelni, hogy a tetőtér beépítése történhetett 1990 után is. Felhasználható hő- és födémszigetelésre, tetőtéri és homlokzati nyílászárók cseréjére, valamint gázkazánnal való fűtésrendszer korszerűsítésére is, érdemes azonban előre kalkulálni, hiszen akkor járunk a legjobban, ha az energiahatékonysági fejlesztés eléri a 30%-os energiafogyasztás-csökkenést.” – mondta Kovács Gábor, a VELUX Magyarország Public Affairs vezetője.
„A VELUX Cégcsoport több mint 70 éve dolgozik azon, hogy az emberek egészségesebb és kényelmesebb otthonokban élhessenek. A fenntarthatósági szempontok a vállalat fő értékei között szerepelnek, és míg egyrészt ezért a működésünk során is aktívan teszünk, legalább olyan fontosnak tartjuk, hogy partnereinket, vásárlóinkat is edukáljuk a lehetőségekről, amelyek segítségével energiahatékonyabbá tehetik az otthonukat.
Ennek az edukációs törekvésnek a része például a tavaly kiadott Tetőtéri Panoráma, amely gazdasági és fenntarthatósági szempontból is körbejárta a tetőtérbeépítés kérdését, vagy a nemrég megjelent Álomprojekt társasjátékunk, amellyel szintén az volt a célunk, hogy játékos formában adjunk át tudást az otthonfelújítás előtt állóknak” – mondta Ritea Noémi, a VELUX Cégcsoport magyar és román piacért felelős vezetője.