Rendkívül negatív nap volt a nyugat-európai piacokon, a BUX kismértékben növekedett
Az összes ágazatban visszaesést lehetett látni; legnagyobb mértékben a bányászati részvények estek, az arany és a réz árának csökkenése miatt. A Bayer német gyógyszeripari vállalat részvényei 14,5%-os eséssel a Stoxx 600-as tőzsdeindex aljára zuhantak, miután a vállalat a vártnál gyengébb harmadik negyedéves eredményről számolt be, csökkentette egész éves kilátásait, és figyelmeztetett a jövő évi „valószínűleg csökkenő” eredményre. A Vodafone részvényárfolyama 8,2%-ot esett tegnap, miután csalódást keltő első féléves eredményről számolt be. Egyedül az európai félvezetőgyártásnak volt jó napja: a német Infineon 3,7%-ot, a francia ST Microelectronics 1,0%-ot gyarapodott, de a holland ASML is kismértékben feljebb került.
A ZEW németországi gazdasági hangulatmutatója 5,7 ponttal csökkent, így novemberben 7,4 ponton állt. A jelenlegi németországi gazdasági helyzet megítélése egyre pesszimistább, köszönhetően az ország számára kedvezőtlen Trump-győzelemnek, illetve német kormányválságnak. A brit munkanélküliségi ráta 4,3%-ra emelkedett a szeptemberben végződő három havi periódusban, szemben az előző háromhavi 4%-kal és a 4,1%-os elemzői várakozással. Az Egyesült Királyság munkaerőpiaca a lehűlés további jeleit mutatta, miután a szeptemberben növekvő munkanélküliség a bérek növekedésével párosult: a keresetek éves növekedése 4,8%-ra mérséklődött a szeptemberrel zárult három hónapban, szemben az augusztusi 4,9%-kal.
A KKE-régió többnyire lekövette a nyugat-európai negatív hangulatot: a cseh piac enyhén negatívan, a magyar enyhén pozitívan stagnált, a lengyel viszont 1,9%-kal esett, amit magyarázhat, hogy az Eurostat 2023-ra vonatkozó új adatai szerint Lengyelországban a legfeszesebb a munkaerőpiac; utóbbira a dolgozni akaró, de munkát találni nem tudó emberek arányából lehet következtetni. Ezek a számok azt mutatják, hogy a lengyel gazdaság szinte teljes mértékben kihasználja a rendelkezésre álló munkaerőforrásokat. A magyar BUX enyhe pozitív teljesítményéhez elsősorban az OTP 1,6%-os és az MTelekom 1,4%-os emelkedése járult hozzá, míg MOL 1,2%-kal, a Richter 1,7%-kal esett.
(Forrás: OTP Ébresztő)