Sok roller, rendkívül magas kárösszegek – mit tanácsol az Allianz a mikromobilitás híveinek?

Kevés a káreset, de rendkívül magasak a kifizetett kárösszegek
A gyors, csendes és könnyen kezelhető járművek már nem pusztán a fiatalok kedvencei: egyre többen választják őket hétköznapi közlekedésre is. A kötelező biztosítás tavalyi bevezetése épp azt a célt szolgálta, hogy akkor is legyen biztosítási védelem, ha egy rolleres balesetet okoz, függetlenül attól, hogy egy gyalogos, egy másik közlekedő jármű vezetője vagy egy parkoló autó tulajdonosa a károsult.
Az Allianz egyéves tapasztalatokra épülő adataiból az derül ki: noha az elektromos rollerekkel okozott balesetek aránya a bejelentett gépjármű-felelősségbiztosításokhoz kapcsolódó kárügyek darabszámához viszonyítva nem kiugró, az okozott károk azonban súlyosak lehetnek. Az elmúlt egy évben az átlagosan kifizetett kárösszeg a mikromobilitási eszközök lezárt kárügyeiben 710 ezer forint volt, de előfordult 1,6 millió forintos kárösszeg is.
Ezekkel az elektromos eszközökkel nemcsak kárt tudunk okozni, hanem károsultak is lehetünk. Ebben az esetben pedig akár több százmillió forintos kártérítési igény is keletkezhet a bekövetkező igen súlyos személyi sérülések miatt.
A főváros a főkolompos a károkban
A kárformák megoszlása is beszédes: 92 százalékuk járműben, 5 százalékuk tárgyakban keletkezik, így a személyi sérülések részaránya alacsony (3%). Utóbbiak között könnyű és súlyos eset is előfordult, míg a vagyoni károk főként töréskárok – ezek többségének Budapest a helyszíne. A biztosítások legnagyobb számát vidéken, és nem a fővárosban kötötték, a szerződő magánszemélyek döntően (79 százalék) a 35 év feletti korosztályhoz tartoznak, minden ötödik pedig már az 55. életévét is betöltötte.
Használati és közlekedési szokások – tanulnivaló akad bőven
A biztosító tapasztalatai alapján az okozók gyakran a KRESZ alapvető szabályait sem ismerik. Ittas vezetés és piroson áthajtás ugyanúgy előfordul, mint zenehallgatás közbeni figyelmetlenség vagy járdán közlekedés. A sokszor parkoló autók mellett vagy kereszteződésekben megtörténő ütközéseknél az sem ritka, hogy az okozó sebesen elhagyja a helyszínt anélkül, hogy adatokat hagyna maga után.
Az adatok hiánya olyankor is problémát jelent, ha a károkozó külföldi, és a helyszínen nem tudja hitelt érdemlően igazolni magát. Az is megnehezíti a biztosítás meglétének ellenőrzését, hogy a rollereknek nincs rendszáma, sem központi nyilvántartása. A rendőrség bevonása egyébként általában meghosszabbítja a kárrendezési folyamatot, ami elkerülhető lenne, ha a rolleresek zsebében is mindig ott rejtőzne a gépjárművek kesztyűtartójában tartott baleseti bejelentő, vagy ismertebb nevén kék-sárga kárbejelentő, de használhatják a Magyar Biztosítók Szövetségének e-kárbejelentő applikációját is.
Hazánkban egyébként hamarosan érkezik az új KRESZ, amely várhatóan világosabban szabályozza a mikromobilitási eszközökök, így az elektromos rollerezés kereteit.
„Egy év tapasztalatai alapján elmondható: a kötelező biztosítás hasznos eszköz a balesetek utóéletének rendezésében, de nem helyettesíti a körültekintő közlekedést”– véli Borbély Krisztián, az Allianz Hungária Zrt. kárrendezési igazgatója. Szerinte a biztosítás csak az egyik eszköz a biztonságos közlekedéshez, legalább ennyire fontos a körültekintő viselkedés, amely elősegíti a balesetek megelőzését és a közlekedés biztonságának fenntartását. Aki rollerezik, annak nem elég ismernie a közlekedési szabályokat, hanem annak tudatában kell közlekednie, hogy – a gyalogosokhoz és a kerékpárosokhoz hasonlóan – a közlekedés kiemelten védtelen kategóriájába tartozik. Erről árulkodnak a hazai rendőrségi adatok is. Ezek szerint 2024-ben 386 balesetet okoztak mikromobilitási eszközökkel,[1] köztük elektromos rollerekkel. 2025 első öt hónapjában már 181 ilyen esetet regisztráltak, ami az összes baleset 3,5 százalékát teszi ki.
Az Allianz mikromobilitási eszközökre érvényes kötelező biztosítási konstrukciója itt érhető el: Allianz gépjárműbiztosítások