Súlyos bírság járhat a lejárt autópálya-matricák miatt

Komoly bírságra számíthat, aki elfeledkezik arról, hogy február 1-től kizárólag a 2025-re érvényes éves matricákkal lehet közlekedni hazánk gyorsforgalmi útjain. Január 31-én mintegy 3,5 millió éves országos és éves vármegyei autópálya-matrica jár le, miközben ismét emelkedtek az árak és a büntetések. Mivel Magyarországon még mindig kiugróan magas az autópálya használattal kapcsolatos büntetések aránya, az autópályamatrica.hu szakértői azt javasolják: aki csak teheti, vásároljon éves országos matricát, mert ez a legbiztosabb módja annak, hogy ne legyen probléma és mert akár egyetlen büntetés is jóval többe kerülhet.

Súlyos bírság járhat a lejárt autópálya-matricák miatt

Jövő hétvégén már megbüntetik azokat az autósokat, akik 2024-es autópálya-matricákkal közlekednek. Az autópályamatrica.hu szakportál arra figyelmeztet, hogy a statisztikák szerint ezen a téren is az utolsó pillanatig halogatják a vásárlást a magyarok, miközben az év elején nemcsak az autópálya-matrica árak emelkedtek, hanem drágultak a büntetések is. Az éves országos matrica 59.210 forintba kerül, az éves vármegyei 6.890-be, a havi országos 10.710 forintba, heti 6620-ba, míg az egynapos 5320 forintba.

A pótdíj összege 60 napon belül 26.640 forint, 60 napon túl már 91.780. Ha valaki nem a megfelelő - például egy D2-es jármű esetén D1-es díjkategóriájú e-matricát - vásárol, akkor a jó matrica mellett a pótdíjkülönbözetet is ki kell fizetni. Ennek mértéke 14.900 forint 60 napon belül, azon túl pedig 47.180 Ft.

Az autópályamatrica.hu szakemberei az elmúlt évek tendenciái alapján arra számítanak, hogy idén tovább emelkedik online vásárlások aránya még többen választják az éves országos, illetve az éves vármegyei matricákat, miközben havi és a heti matricákat egyre kevesebben veszik. Utóbbi egyik oka a napi matricák bevezetése, de mindkét esetben szerepet játszik a biztonság.

Online kényelmesebb és biztonságosabb is (pl. folyamatosan ellenőrizhetők a megadott adatok) a vásárlás. A szakportál tavaly novemberi felmérése szerint szinte minden válaszadónál a figyelmetlenség vezetett a jogosulatlan úthasználathoz és számos esetben információhiány is hozzájárult a magas összegekhez. (A benzinkúton elírt rendszám, elveszett nyugta, forgalomterelés, megyehatár tévesztése, rossz lehajtó, 60 perces türelmi idő lejárt stb.) Sokan azért halmozták a büntetéseket, mert jóhiszeműen azt gondolják, hogy még érvényes például a heti matricájuk vagy nem is vették észre, hogy hibáztak és mire megkapták az első felszólító levelet, addigra már többször is jogosulatlanul használták az autópályákat, esetleg kicsúsztak a 60 napból. A szakértők ezért azt javasolják, hogy aki biztosra akar menni, inkább vásároljon éves országos matricát, hiszen akár egyetlen tévedés is jóval többe kerülhet, ha későn vesszük észre.

A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. adatai szerint 2024-ben tovább nőtt az e-matrica-vásárlások száma: több, mint 15 millió darab úthasználati jogosultságot vettek a közlekedők. Ez pár százezer darabbal több, mint az elmúlt években, de ezen belül egyre több az éves országos, illetve az éves vármegyei matricát vásárlók aránya (plusz 4, illetve 10 százalék), miközben a havi és a heti matricából egyre kevesebb fogy (mínusz 6 és 15 százalék). A legtöbb vármegyei matricát Pest (jóval 1 millió felett), Fejér (kb. 300 ezer) és Győr-Moson-Sopron (kb. 200 ezer) vármegyére vásárolják. Mindeközben még mindig kiugróan magas az autópálya használattal kapcsolatos büntetések aránya: a statisztikák szerint évente mintegy 1 millió pótdíjat szabnak ki, további 1,5 millió esetet pedig külföldi behajtópartnereknek továbbítanak.

Kiadó: Voxinfo Kft., Forrás: NKT


Michael Saylor öt hosszú távú Bitcoin-kockázatra figyelmeztet

Michael Saylor, a korábban MicroStrategy néven működő Strategy ügyvezető elnöke öt olyan kockázati tényezőt azonosított, amely hosszabb távon meghatározhatja a Bitcoin árfolyamát és piaci szerepét.
2026. 07. 12. 23:59
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 28. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 07. 12. 23:00
Megosztás:

Manipulált fotókkal akarta megtéveszteni a NAV-ot egy vállalkozó

Mesterséges intelligenciával, szerkesztőprogrammal manipulált fotókkal akarta kijátszani a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV) egy vállalkozó Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, hogy visszakapja adószámát. A trükközésnek büntetőjogi következménye is lehet.
2026. 07. 12. 22:00
Megosztás:

Október 27-re írták ki a parlamenti választásokat Izraelben

Az izraeli parlament, a kneszet október 27-re írta ki a parlamenti választásokat - jelentette a helyi média vasárnap.
2026. 07. 12. 21:00
Megosztás:

A Pó-folyóban már csak tíz nap öntözésre elegendő víz van

A Pó-medencében működő obszervatórium figyelmeztetése szerint a legnagyobb olasz folyóban már csak tíz nap öntözésre elegendő víz van, miközben a hőség a folyó torkolatánál tenyésztett kagylókat is elpusztítja.
2026. 07. 12. 20:00
Megosztás:

Visszatér a kánikula a jövő héten

Visszatér a kánikula a jövő héten, a hőmérséklet csúcsértéke ismét jellemzően 30 Celsius-fok felett alakul. A napos-gomolyfelhős időben záporok, zivatarok kialakulhatnak - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 07. 12. 19:00
Megosztás:

A SWIFT blokklánccal támadja a stabilcoinokat – megállíthatja a BRICS fizetési terveit?

A SWIFT elindította saját blokkláncalapú közös főkönyvét, amelyen a bankok a nap 24 órájában mozgathatnak tokenizált pénzt. Az új rendszer közvetlen kihívást jelenthet a Tether és a Circle stabilcoinjai számára, miközben új fejezetet nyit a nyugati pénzügyi infrastruktúra és a BRICS-országok közötti versenyben. A technológiai előrelépés azonban önmagában aligha lesz elég ahhoz, hogy megállítsa az alternatív fizetési hálózatok terjedését.
2026. 07. 12. 18:00
Megosztás:

Idén elkezdődhetnek az árvízvédelmi munkálatok az elárasztott sóbányánál

Idén elkezdődhetnek az árvízvédelmi munkálatok a tavaly májusban a Korond-patak által elárasztott parajdi sóbányánál, miután az Európai Unió szolidaritási alapjából 14,3 millió eurót hagytak jóvá a romániai árvízkárok helyreállítására - jelentette be Diana Buzoianu román környezetvédelmi miniszter.
2026. 07. 12. 17:00
Megosztás:

Japán kriptós fordulatra készülhet – valóban az XRP lesz a nagy nyertes?

Újra Japán került a kriptopiaci figyelem középpontjába, miután az ország egyik legfontosabb tőzsdei vezetője arról beszélt, hogy előrehaladott munka zajlik a digitális eszközök szabályozásának átalakításán. Egyes kriptopiaci kommentátorok szerint a változások megnyithatják az utat a kripto-ETF-ek, a stabilcoinok és más digitális befektetési termékek előtt. Az XRP közvetlen szerepére ugyanakkor egyelőre nincs hivatalos bizonyíték.
2026. 07. 12. 16:00
Megosztás:

Orbán Anita a trieszti kikötőberuházásról és a Nyugat-Balkán uniós integrációjáról is tárgyalt az olasz külügyminiszterrel Rómában

A trieszti magyar kikötőberuházás és a Nyugat-Balkán uniós integrációja is fontos téma volt Orbán Anita magyar külügyminiszter és Antonio Tajani olasz miniszterelnök-helyettes, külügyminiszter római megbeszélésén.
2026. 07. 12. 15:00
Megosztás:

Elfogadta a háromtagú boszniai államelnökség a 2026-os költségvetés tervezetét

Egyhangúlag elfogadta Bosznia-Hercegovina 2026-os központi költségvetésének tervezetét pénteki ülésén a háromtagú boszniai államelnökség, így a javaslat a parlament elé kerülhet további jóváhagyásra.
2026. 07. 12. 14:00
Megosztás:

A Pénzügyminisztérium valakik javára könnyítene az áfa bevalláson, avagy: AZ M-LAP ÜGY

A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete szerint a 2026. július 1-jétől hatályos M-lapos szabályok ügyében a Pénzügyminisztériumnak kell számot adnia: ki, milyen indokkal és kinek az érdekében kezdeményezte a visszalépést.
2026. 07. 12. 13:00
Megosztás:

Júniusban országos szinten tovább mérséklődött az ingatlanpiaci kereslet

Júniusban országos szinten tovább mérséklődött az ingatlanpiaci kereslet: májushoz képest 5 százalékkal, a tavalyi havi átlaghoz viszonyítva pedig 24 százalékkal kevesebb érdeklődést mértek a lakások és házak iránt - közölte a zenga.hu ingatlanhirdetési portál pénteken az MTI-vel.
2026. 07. 12. 12:00
Megosztás:

Pusztít az aszály, kihívásokkal küzd az élelmiszeripar i

Vannak termelők, akik a kukorica termesztésével is felhagytak, miközben a takarmányhiány az állattartástól az élelmiszeriparig mindenkit érinthet.
2026. 07. 12. 11:00
Megosztás:

Hétfőn kell megsemmisíteni a szavazólapokat

Hétfőn meg kell semmisíteni a választási irodákban az áprilisi országgyűlési választás ajánlóíveit, a szavazólapokat és az egyéb választási iratokat a jegyzőkönyvek kivételével; utóbbiakat a Magyar Nemzeti Levéltárban őrzik tovább.
2026. 07. 12. 10:00
Megosztás:

Életbe lépett az amerikai CBDC-tilalom: szabályozási hátszelet kaptak a stabilcoinok

Az Egyesült Államok törvényben zárta le a lakossági jegybanki digitális dollár előtt álló utat. A döntés jelentősen csökkenti annak kockázatát, hogy a Federal Reserve saját, közvetlenül a fogyasztóknak szánt digitális pénzzel lépjen be a piacra.
2026. 07. 12. 09:00
Megosztás:

Invazív gombafertőzéseket vizsgáló kutatási program indul az SZTE-n

Az emberre veszélyes invazív gombafertőzéseket vizsgáló hatéves kutatási program indul a Novo Nordisk Alapítvány támogatásával a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága szombaton az MTI-t.
2026. 07. 12. 08:00
Megosztás:

Sajátos időjárási körülmények között alakult ki a június végi hőhullám

Sok szempontból sajátos időjárási körülmények között alakult ki a június végi, európai rekordokat döntögető hőhullám - közölte a HungaroMet Zrt. a jelenség hátteréről készített tanulmányában a honlapján.
2026. 07. 12. 07:00
Megosztás:

Semmelweis Podcast: a szívinfarktus egy éves túlélésében rosszul teljesít Magyarország

A szívroham kezelésében Európai viszonylatban kiemelkedő eredményeket ér el Magyarország, de a betegség egy éves túlélési aránya jelentősen rosszabb, mint a környező országokban – mondja dr. Merkely Béla, kardiológus professzor a Semmelweis Egyetem most induló podcastjében.
2026. 07. 12. 06:00
Megosztás:

Néha ki kell lépni a digitális világból és visszatérni a sajátunkba

Digitalizáció nélkül a modern társadalmakban ma már nehéz létezni, de néha éppen az online világtól eltávolodva lehet igazán élni – fogalmaz Papp Zsuzsanna, a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének adjunktusa. Mint mondja, ha képesek vagyunk időnként elszakadni a képernyőtől, és valóban jelen lenni a saját életünkben, azzal csökkentjük a szorongásszintünket és lehetőséget adunk a valódi, mély emberi kapcsolódásoknak is.
2026. 07. 12. 05:00
Megosztás: