Társadalmi egyeztetés indul a magyar fiatalok lakhatási támogatásáról
A javaslat szerint 2025. január 1-jétől válhat elérhetővé a támogatás, mely lehetőséget biztosít a munkáltatóknak, hogy kedvezményes adózás mellett béren kívüli juttatás formájában, havi 150 ezer forintig, tehát éves szinten akár 1,8 millió forint összegben járuljanak hozzá fiatal munkavállalóik lakhatási kiadásaihoz. Az intézkedés a 35 év alatti fiatalokat célozza meg, akik albérleti díj vagy lakáshitel törlesztésére fordíthatják a támogatást.
Az új béren kívüli juttatási forma, a jelenlegi évi 450 ezer forintos kedvezményes felső értékhatár felett értendő, és a SZÉP-Kártyához hasonlóan rendkívül kedvező adózás mellett adható, így mindössze 28 százaléknyi adó terheli. Ez a lehetőség a munkáltatók számára is vonzó eszközt kínál munkavállalóik lakhatásának támogatására, teljesítményük elismerésére.
Az intézkedés a kormány Új Gazdaságpolitikai Akciótervének része, amelynek egyik pillére a megfizethető lakhatás biztosítása, melyet a munkáltatók által nyújtott támogatásokon keresztül is ösztönözni kell. Az ehhez kapcsolódó kormány által biztosított adókedvezmények jelentősen csökkentik a munkáltatói költségeket, így elősegítve az intézkedés széles körű alkalmazását, ezáltal országszerte segítve a magyar fiatalok és családok megfizethető lakhatását.
A kormány a fiatalok és a családok lakáskörülményeinek javítása érdekében az új lakhatási támogatás mellett további célzott intézkedéseket is bevezet. Ezek közé tartozik a Vidéki Otthonfelújítási Program elindítása, a Széchenyi Pihenő Kártyára érkező juttatások 50 százalékának átmeneti lakásfelújításra való felhasználhatóságának bevezetése, valamint az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó 5 százalékos kedvezményes ÁFA fenntartása.
Az új támogatási program célja, hogy országosan javítsa a fiatalok lakhatási lehetőségeit, és hozzájáruljon a magyar családok anyagi biztonságának erősítéséhez, a kormány hosszú távú otthonteremtési stratégiájának részeként.