Tizennégy évi csúcsra emelte alapkamatát, recesszióra figyelmeztet a Bank of England

Ötven bázisponttal, az eddigi 1,75 százalékról 2,25 százalékra, tizennégy évi csúcsra emelte alapkamatát a Bank of England. A brit jegybank a kamatdöntő ülésről csütörtökön kiadott közleményében ugyanakkor azt valószínűsítette, hogy a brit gazdaság már recesszióban van.

Tizennégy évi csúcsra emelte alapkamatát, recesszióra figyelmeztet a Bank of England

A monetáris tanács ülésének eredményéről szóló beszámoló szerint a kilenctagú testület megosztott volt: öten szavaztak az 50 bázispontos emelésre, hárman még nagyobb mértékű, 75 bázispontos kamatemelésre voksoltak, egy tanácstag 25 bázispontos emelésre szavazott. A Bank of England - az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja - december 16-án kezdte jelenlegi szigorítási ciklusát az addigi 0,10 százalékos rekordmélységű kamatszintről.

A csütörtökön bejelentett hetedik kamatemelés nyomán a brit jegybanki alapkamat 2008, vagyis a globális pénzügyi válság időszaka óta most a legmagasabb. A szigorítási ciklus fő hajtóereje az évtizedek óta nem tapasztalt ütemű, 10 százalék környékén járó infláció.

A brit statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint a lakhatási költségek nélkül számolt fogyasztói árindex (CPI) augusztusban 9,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

Júliusban 10,1 százalékos tizenkét havi inflációt mértek Nagy-Britanniában. A júliusi éves inflációs ütem volt a legmagasabb azóta, hogy az éves infláció havi rendszerességű mérése a jelenlegi módszertannal 1997 januárjában megkezdődött. A modellezéssel még korábbra visszaszámolt adatok alapján azonban legutóbb 1982-ben - vagyis éppen negyven éve - volt gyorsabb az éves brit infláció, mint most.

A Bank of England monetáris tanácsa a kamatdöntés csütörtöki bejelentéséhez fűzött indoklásában közölte: azzal számol, hogy a tizenkét havi infláció  októberben tetőzik 11 százalék közvetlen közelében, és az utána következő néhány hónapban is 10 százalék felett marad, mielőtt csökkenésnek indulna. Ezek a korábbiaknál valamivel alacsonyabb inflációs előrejelzések, tekintettel arra, hogy a brit kormány időközben felső korlátokat állapított meg a lakossági és az üzleti szektor energiaszámláinak emelésére. A következő hónapokra jelenleg várt infláció azonban így is a jegybanki cél ötszöröse, a Bank of England éves inflációs célja ugyanis 2 százalék.

A monetáris bizottság csütörtöki elemzésében szerepel ugyanakkor az is, hogy a Bank of England várakozása szerint az idei második negyedévben mért 0,1 százalékos negyedéves összevetésű GDP-visszaesés után a brit hazai össztermék a harmadik negyedévben is 0,1 százalékkal csökken. Ez azt jelentené, hogy a brit gazdaság már recesszióban van. A konszenzusos meghatározás alapján ugyanis technikailag akkor tekinthető egy gazdaság recesszióban lévőnek, ha a GDP-érték két egymást követő negyedévben visszaesik.

Londoni pénzügyi elemzők mindazonáltal ebben a környezetben is a jegybanki célt többszörösen meghaladó inflációra és további kamatemelésekre számítanak.

Az egyik tekintélyes londoni gazdasági elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a csütörtökön bejelentett kamatemelés utáni előrejelzésében közölte: várakozása szerint az idei év hátralévő részében is 10 százalék felett marad az éves infláció, és bár 2023-ban fokozatos lassulás kezdődik, várhatóan így is még 6 százalék felett lesz az infláció jövőre.

A CEBR londoni elemzői azzal számolnak, hogy a Bank of England alapkamata ebben a környezetben legalább 3,00 százalékig emelkedik az idei év végére.

António Costa: Oroszország eddig az egyetlen nyertese a közel-keleti háborúnak

Oroszország eddig az egyetlen nyertese a közel-keleti háborúnak, mivel az energiaárak emelkedése és a nemzetközi figyelem elterelődése gyengíti Ukrajna helyzetét - jelentette ki António Costa, az Európai Tanács elnöke az uniós nagykövetek előtt kedden Brüsszelben elmondott beszédében.
2026. 03. 10. 23:30
Megosztás:

Minden második felújítandó lakást befektetők visznek el Budapesten

A felújítandó ingatlanok piacát 2026 elején továbbra is a befektetők uralják - derült ki a Duna House friss adataiból. Budapesten minden második ilyen lakást profi vásárlók vesznek meg, hogy felújítás után haszonnal értékesítsék. A nagy kereslet miatt a fővárosban a rosszabb állapotú ingatlanokért is átlagosan egymillió forint feletti négyzetméterárat kell fizetni.
2026. 03. 10. 23:00
Megosztás:

Madárinfluenza miatti megfigyelési körzetet oldott fel a Nébih az Alföldön

Feloldotta a madárinfluenza miatti korlátozó intézkedéseket a Nébih egy nagyobb, összefüggő alföldi területen. Békés, Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun vármegyében jelentősen csökkent a korlátozott terület nagysága, míg Jász-Nagykun-Szolnok vármegye a feloldást követően mentesül a korlátozó intézkedések alól. A madárinfluenza veszélye továbbra is fennáll, a járványvédelmi intézkedések betartása kiemelten fontos.
2026. 03. 10. 22:30
Megosztás:

Spanyolország 9 millió eurós humanitárius segélyt nyújt Libanonnak

Spanyolország 9 millió eurós (3,4 milliárd forint) humanitárius segélyt nyújt Libanonnak - jelentette be az ország külügyminisztere a kormány keddi ülését követően Madridban.
2026. 03. 10. 22:00
Megosztás:

A NAV és a fogyasztóvédelem ellenőrzi az üzemanyagok védett áron történő értékesítését

Utasítottam a NAV-ot és a fogyasztóvédelmet, hogy teljes körűen ellenőrizze - például próbavásárlássokkal - az üzemanyagok védett áron történő értékesítését - írta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedd esti Facebook-bejegyzésében.
2026. 03. 10. 21:30
Megosztás:

GVH: Az Árfigyelő is kordában tartja az élelmiszerárakat

Gyakorlatilag stagnált az élelmiszerek ára 2026 februárjában az egy évvel korábbi adatokhoz képest – közölte az Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az élelmiszerárak kordában tartásához a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett online Árfigyelő rendszer is hozzájárul. Az árak összehasonlíthatóságát biztosító oldalon több mint 5000 különböző élelmiszer-, illetve háztartási termék napi szinten frissülő ára követhető nyomon, országszerte több mint 1800 boltban. Az Árfigyelő használatával a húsvét előtti nagybevásárlások időszakában is sokat lehet spórolni.
2026. 03. 10. 21:00
Megosztás:

A LEGO Csoport árbevételi és nyereségrekordot döntött 2025-ben

A LEGO Csoport árbevételi és nyereségrekordot döntött 2025-ben, 2024-hez képest árbevétele 12 százalékkal 83,5 milliárd dán koronára (mintegy 4300 milliárd forint), nettó nyeresége 21 százalékkal 16,7 milliárd dán koronára (DKK) nőtt - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 03. 10. 20:30
Megosztás:

Tovább erősödött kedden a forint

Több mint egy százalékkal erősödött kedden a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2026. 03. 10. 20:00
Megosztás:

Átadták a korszerűsített rijekai olajfinomítót

Átadták kedden a korszerűsített rijekai olajfinomítót. A mintegy 700 millió eurós beruházás az INA olajipari vállalat történetének legnagyobb egyedi fejlesztése, és a modern Horvátország egyik legjelentősebb ipari beruházása.
2026. 03. 10. 19:00
Megosztás:

Magyar-egyiptomi fúzió alakul a kőiparban

Közös vállalatot alapít a mosonmagyaróvári Amonstone és az egyiptomi Modern Marble tulajdonosi köre – jelentették be az érintett felek.
2026. 03. 10. 18:30
Megosztás:

Adószakértő az ÉVOSZ javaslatairól: az adórendszer is lendületet adhat az építőiparnak

Az adórendszer is kulcsszerepet játszhat az építőipar élénkítésében – reagált a Niveus az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) friss szakmai javaslataira. A tanácsadó cég szerint a lakásépítéseket ösztönző adópolitikai eszközök, például a kedvezményes lakásáfa stabil fenntartása és a bérlakáspiac kifehérítése érdemben hozzájárulhatnak az ágazat élénküléséhez.
2026. 03. 10. 17:30
Megosztás:

A befektetők uralják a felújítandó lakások piacát Budapesten

A felújítandó ingatlanok piacát 2026 elején továbbra is a befektetők uralják, Budapesten az ilyen lakások több mint felét befektetési céllal vásárolják - közölte a Duna House kedden az MTI-vel.
2026. 03. 10. 17:00
Megosztás:

Egyszerűbbé válhat az Ethereum staking – jön a „DVT-lite” megoldás

Az Ethereum egyik alapítója, Vitalik Buterin új javaslattal állt elő, amely jelentősen leegyszerűsítheti az elosztott validátori infrastruktúra működtetését. A „DVT-lite” koncepció célja, hogy a staking folyamat ne igényeljen mély technikai szakértelmet, így több intézményi és egyéni szereplő vehessen részt az Ethereum hálózat biztosításában.
2026. 03. 10. 16:30
Megosztás:

Fogadni szeretnél? Oscar-díj, Bajnokok Ligája, Európa-liga, Forma-1

Ahogy közeledik a tavasz, egyszerre pörög fel a sport- és szórakoztatóipari világ. A filmkedvelők számára az Oscar-díjátadó jelenti a szezon csúcsát, miközben a futballrajongók már a Bajnokok Ligája és az Európa Liga tavaszi szakaszának izgalmait elemzik. Ez a kettősség látványosan jelent meg a Tippmix és Tippmixpro fogadási aktivitásában is, ahol a február végi, márciusi időszak stabilan magas érdeklődést hozott.
2026. 03. 10. 16:00
Megosztás:

A HP Enterprise negyedéves profitja csökkent, bevétele nőtt

Az amerikai Hewlett Packard Enterprise (HPE), a számítógépes szerverek, hálózati berendezések és adattároló rendszerek gyártójának negyedéves profitja 29 százalékkal csökkent, bevétele ugyanakkor 18 százalékkal nőtt - áll a cég honlapján.
2026. 03. 10. 15:00
Megosztás:

A Tron belépett az Agentic AI Foundationbe – Justin Sun szerint az AI lesz a blokklánc jövője

A mesterséges intelligencia és a blokklánc konvergenciája új szakaszba lép. A Tron hálózat hivatalosan is csatlakozott az Agentic AI Foundationhöz, miközben alapítója, Justin Sun szerint a decentralizált infrastruktúrák kulcsszerepet játszhatnak az AI-ügynökök (AI agents) következő generációjának működtetésében.
2026. 03. 10. 14:30
Megosztás:

Zuhan a magyar gazdagok kedvelt befektetése – krízisbe kerülhet a dubaji ingatlanpiac?

Alig bő egy hete, hogy az Egyesült Államok és Izrael közös katonai műveletet indított Iránnal szemben, légi csapásokkal támadva az iráni katonai és kiemelt infrastruktúra létesítményeket. Az iráni legfelsőbb vezető, Ali Hámenei meghalt, a perzsa ország azonban kétségbeesett válaszlépésekre szánta el magát: rakétákkal támadni kezdték az amerikai szövetséges Öböl-országokat és lezárták a Hormuzi-szorost. Az iráni dróntámadástól lángoló Burj Al Arab szálloda látványa - noha csak a külső homlokzat sérült - szimbolikus erejű, az iráni válaszlépések azonban Omántól Ciprusig az egész Közel-Keleti térségben bizonytalanságot okoztak.
2026. 03. 10. 14:00
Megosztás:

Hamarosan indul a tavaszi rókavakcinázás

Március 28-án kezdődik a rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázása az ország déli és keleti vármegyéiben, az érintett térségekben a hatóság az immunizálással egy időben ebzárlatot és legeltetési tilalmat is elrendel - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) keddi közleményében.
2026. 03. 10. 13:30
Megosztás:

19,5 millió dollárnyi ETH-t mozgatott meg a Bitmine – Coinbase Prime-ra került az Ether egy része

Jelentős on-chain tranzakció rázta meg az Ethereum piacát kedden: a világ egyik legnagyobb nyilvános ether-tartalékával rendelkező vállalata, a Bitmine Immersion Technologies közel 19,5 millió dollár értékű ETH-t utalt át a Coinbase intézményi platformjára. Bár az ilyen nagyméretű mozgások gyakran pánikot keltenek a befektetők körében, a háttérben álló folyamatok nem feltétlenül jelentenek eladási szándékot.
2026. 03. 10. 13:00
Megosztás:

A februári inflációs adat háttérbe szorul a kialakult piaci helyzetben

A fogyasztói árak februárban 1,4%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,2 százalékponttal alacsonyabb várakozásunknál és 0,3 százalékponttal alacsonyabb a piaci konszenzusnál. Utoljára 2016 végén mértek ilyen alacsony inflációt itthon. Az előző hónaphoz képest 0,1%-kal emelkedtek az árak, az elemzői konszenzus azonban magasabb, 0,4% volt. Az éves maginfláció is tovább mérséklődött az MNB inflációs célja alatt, 2,1%-ra februárban.
2026. 03. 10. 12:30
Megosztás: