Törékeny környezetben is töretlen nyaralási kedvről árulkodik az Allianz Nemzetközi Vakációs Bizalmi Indexe

A korlátozottabbá vált anyagi lehetőségek sem szegik kedvét az európaiaknak, ha nyaralásról van szó – állapítja meg az Allianz Partners a kontinens vakációzási szokásait szondázó felmérésében, amelyből az is kiderült, hogy főleg a nyugat- és dél-európai országok lakói kalkuláltak úgy, hogy kevesebb pénzt költenek utazásra ezen a nyáron. Ezzel részben összefügg az is, hogy a mesterséges intelligencia értékes utazástervezési eszközzé válik; ennek alkalmazásában különösen az olaszok és a spanyolok járnak az élen.

Törékeny környezetben is töretlen nyaralási kedvről árulkodik az Allianz Nemzetközi Vakációs Bizalmi Indexe

A megkérdezett európai felnőttek 83 százaléka tervezett nyaralást idén – derül ki az Allianz Partners 2024-es Nemzetközi Vakációzási Bizalmi Indexéből (International Vacation Confidence Index). A felmérésben 9497 embert kérdeztek meg utazási szándékaikról Ausztriában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Hollandiában, Lengyelországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban és Svájcban. A nyaralást tervezők 55 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a belföldi vakációt részesíti előnyben, 45 százalékuk pedig külföldi utazást fontolgatott. Európa kedvelt úti cél a megkérdezett országokban, a svájciak 54, az osztrákok 49, a hollandok 42, míg a britek 39 százaléka választ a kontinensről úti célt.

A pénzügyi korlátok jelentik a legfőbb akadályt

A kutatásból az is kiderül, hogy a családok anyagi helyzetét érintő aggodalmak Európa-szerte befolyásolják az utazási költségvetést, azonban a hatás eltérően érvényesül az egyes országokban. Míg Dél-Európában és az Egyesült Királyságban a pénzt tekintik az utazás legfőbb akadályának (Olaszországban a válaszadók 72 százaléka, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban 66 százaléka, Franciaországban 61 százaléka jelölte meg ezt), Hollandiára (41%), Svájcra (44%) és Ausztriára (47%) kevésbé jellemzőek az anyagiakkal összefüggő fenntartások. 

Ez abból is látszik, hogy miközben a spanyolok 40, a franciák 22 százalékkal vágják vissza a tavalyi vakációs kiadásaikat, az osztrák és svájci turisták 300 eurós növekménnyel számolnak. Ugyanakkor az is tény, hogy az utazást nem tervezők több mint fele (55%) azért maradt otthon, mert nem engedheti meg magának a nyaralást.

A zöld akár drágább is lehet

Az Allianz Partners vakációs kutatása arra is rávilágít, hogy az utazók, döntéseik során egyre inkább figyelembe veszik a fenntarthatósági szempontokat. Kulcsfontosságúvá válik a környezetre gyakorolt hatás: olyannyira, hogy a családi költségvetésekben jelentkező nyomás ellenére a válaszadók több mint fele (54%) hajlandó többet költeni az olyan szállásokra és közlekedési módozatokra, amelyek segítenek csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást. Ez különösen jellemző az olaszokra és a spanyolokra, hiszen náluk 60 százalék az ezt figyelembe vevők aránya.

Meglepő, de a megkérdezettek közül a legtöbben (53%) attól tartanak az utazásuk kapcsán, hogy a vakációjukat kiberfenyegetések tehetik tönkre. A szélsőséges időjárás, tehát áradások, hőhullámok, vízhiány és viharok miatt az európai utazók több mint fele (51%) aggódik, járataik késése és törlése miatt 48 százalékuk. Ennél alig kevesebben félnek attól, hogy megbetegszenek (47%), míg a globális geopolitikai helyzet 46, a biztonságukat fenyegető kockázatok pedig 45 százalékot tölt el aggodalommal. 

A fent említett aggodalmak és bizonytalansági tényezők tükrében a nyugalomra vágyó utazók számára a biztosítási védelem egyre megkerülhetetlenebbé válik: a megkérdezettek 59 százaléka kötött már utasbiztosítást nyári nyaralásaihoz vagy áll szándékában ennek megkötése. „A világjárvány óta látványosan romlott az életünk kiszámíthatósága, emellett a légi közlekedésben mostanában tapasztalt bizonytalanságok tovább növelik az olyan jó dolgokkal összefüggő stresszt is, amilyen egy családi nyaralás. Ezért is kiemelkedően fontos, hogy olyan utasbiztosítást válasszunk, amely széles körű védelmet nyújt, és lefedi a külföldi nyaraláson esetlegesen felmerülő váratlan helyzeteket, ideértve különösen a járatkésést és járattörlést is”  – hívja fel a figyelmet Móri Anikó, az Allianz Hungária Zrt. termékmenedzsere. – „Tapasztalataink szerint egyébként az utasbiztosítással kapcsolatos tudatosság az elmúlt években folyamatosan nő, melynek következményeként ügyfeleink jellemzően a magas fokú védelmet biztosító biztosítási csomagokat részesítik előnyben.”

Az AI már a lagúnák közt van

Feltehetően a számos bizonytalansági tényező és a rengeteg variációs lehetőség egyaránt közrejátszik abban, hogy a mesterséges intelligencia mind értékesebb utazástervezési eszközzé válik. Az idei felmérésben tíz válaszadó közül majdnem három (29%) AI-eszközt használ a nyári vakáció megtervezéséhez. A nyitottság Olaszországban és Spanyolországban kimagasló, ott egyaránt a válaszadók 36 százaléka veszi igénybe a mesterséges intelligenciát a nyaralási döntések meghozatalakor. Mindeközben sokan a különböző közösségimédia-felületekről tájékozódnak: a megkérdezettek 41 százaléka keres ilyen forrásból is tippeket.

Van, aki a sport miatt is szívesen utazik

Feltehetően így vannak ezzel azok a magyar sportrajongók is, akik párizsi kiruccanást terveznek az olimpiai játékokra. Igaz, hogy a magyar felnőttek közel négyötöde még sosem ment ki élőben szurkolni ötkarikás versenyekre és nem is tervez ilyesmit, azért a fiatalabbak kalandvágyóbbak: a 18 és 35 év közöttiek negyede (25%) tervezett kiutazni idén Párizsba – derült ki az Allianz Hungária nemrég készíttetett felméréséből[1], amely az Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság hivatalos partnereként a párizsi ötkarikás játékokat megelőzően vizsgálta a magyar felnőtt lakosság szurkolással kapcsolatos attitűdjét, motivációit és érdeklődését.

Új trade marketing vezető csatlakozott a HEINEKEN Hungáriához, Zahovay Ádám group márkamenedzserként folytatja a sörgyártó vállalatnál

Fontos változásokkal kezdte az évet a HEINEKEN Hungária: Palcsó Sára trade marketing vezetőként csatlakozott a céghez, Zahovay Ádám eddigi trade marketing vezető pedig a HEINEKEN mainstream márkáiért felelős group márkamenedzserként folytatja pályafutását.
2026. 01. 26. 18:30
Megosztás:

Javul a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Volán-szolgáltatás színvonala

Javul a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Volán-szolgáltatás színvonala, a fejlesztésben alvállalkozók segíthetik majd a MÁV-csoportot – olvasható a társaság vezérigazgatójának hétfői Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 26. 18:00
Megosztás:

Folytatódik az MBH Bank tőkepiaci menetelése: jelentős túljegyzés mellett zajlott a bank idei első nemzetközi kötvénykibocsátása

Újabb eredményes kötvénykibocsátást hajtott végre az MBH Bank a nemzetközi tőkepiacokon, miután jelentős túljegyzés mellett csaknem 2,2 milliárd euró értékű befektetői ajánlat érkezett a bank MREL-képes kötvényei iránt. Az MBH Bank 500 millió euró össznévértékű kötvénykibocsátásról döntött. Az idei tranzakcióval az MBH Bank az elmúlt 3 évben összesen közel 2 milliárd euró értékben bocsátott ki MREL-képes kötvényeket, ami kiemelkedőnek számít a hazai kibocsátók körében. A mostani tranzakció – a szabályozói megfelelés biztosítása mellett – visszaigazolja a bank fundamentumai iránti szilárd befektetői bizalmat és hozzájárul az MBH Bank további építkezéséhez a nemzetközi tőkepiacon.
2026. 01. 26. 17:30
Megosztás:

Ketyeg az óra: most kell lépniük a hazai cégeknek, hogy vámmentesen importálhassanak

Február végéig kell cselekedniük azoknak a vállalatoknak, amelyek már a jövő év elejétől vámmentesen vagy csökkentett vámteherrel szeretnének importálni az Európai Unióban nem elérhető, vagy csak korlátozott mennyiségben beszerezhető árucikkeket. Mindez azért fontos, mert az ezt lehetővé tevő úgynevezett vámfelfüggesztések és vámkontingensek alkalmazásával jelentős megtakarításokat, ezáltal pedig versenyelőnyt érhetnek el a hazai társaságok – hívja fel a figyelmet az EY.
2026. 01. 26. 17:00
Megosztás:

Ethereum bálnák újra mozgásban – újabb ETH-vásárlási hullám indulhat a mélypont után

Az Ethereum árfolyama három hónapos mélypontra süllyedt, de a legnagyobb piaci szereplők – az úgynevezett bálnák – éppen most kezdenek újra vásárolni. A 2 800 dolláros szint nemcsak technikai támaszként funkcionál, hanem olyan árszintként is, ahol a legtöbb hosszú távú befektető már korábban is pozíciót épített. Vajon újraindulhat az emelkedés az ETH esetében?
2026. 01. 26. 16:30
Megosztás:

Jelentős béremelés az Auchannál

Az Auchan Magyarország az idei bérfejlesztés során két lépcsőben, összesen több mint 9,2%-kal emeli meg az alapbéreket a munkakörök legnagyobb részében. Januárban 5%-kal, júliustól pedig további 4,2%-kal emelkedik az áruházi és a logisztikai fizikai munkakörökben foglalkoztatott munkatársak alapbére. A magasabb alapbérek a pótlékok és juttatások széles körével egészülnek ki, amelyek egyes elemeit szintén megemeli a vállalat. A szakképzettséget igénylő pozíciókban – például egy pék esetében – a szakértői szinten foglalkoztatott munkavállalók bruttó átlagkeresete meghaladja a 640 000 Ft-ot. A logisztikán mirelit területen dolgozó komissiózó munkatársak bruttó havi jövedelme pedig elérheti akár a 850 000 forintot is.
2026. 01. 26. 16:00
Megosztás:

A befektetők kevesebbet vásároltak és több ingatlant adtak el tavaly

A befektetők vevőként visszafogottabbá váltak, eladóként viszont kifejezetten aktívak maradtak az ingatlanpiacon 2025-ben - közölte a Duna House hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 26. 15:30
Megosztás:

Majdnem 35 ezer látogatót fogadott az idei AGROmashEXPO

Majdnem 35 ezer látogatót fogadott a hétvégén zárult 44. AGROmashEXPO és AgrárgépShow - közölte a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ az MTI-vel hétfőn.
2026. 01. 26. 15:00
Megosztás:

Figyelmeztetés az XRP likviditási söprésre – az elemző szerint a fordulat elsöprő erejű lehet

Az XRP árfolyama hónapok óta egy szűk sávban mozog, miközben a piac lélegzet-visszafojtva figyeli, mikor tör ki az árfolyam ebből a nyomott állapotból. Egy ismert elemző szerint az előttünk álló mozgás nem csupán jelentős lesz – hanem epikus. A technikai jelek likviditási söprésre és gyors irányváltásra utalnak. De mire számíthatnak most a befektetők?
2026. 01. 26. 14:30
Megosztás:

Egyre többet hajlandóak fizetni a bankok a jó számlás ügyfelekért

A lakossági bankszámlanyitáshoz kapcsolódó akcióknál is egyre több a százezer forint feletti egyszeri jóváírással kecsegtető ajánlat: ezeket a kedvezményeket viszont többnyire azok tudják teljesen kihasználni, akik aktívan használják is új bankjuk szolgáltatásait – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ez ugyanakkor – teszi hozzá – teljesen érthető, hiszen a bankok szempontjából az elsődleges számlavezető ügyfelek a legértékesebbek.
2026. 01. 26. 14:00
Megosztás:

Innovációval és újrahasznosított anyagokkal formálja a kéziszerszámok jövőjét a Bosch

A kéziszerszámok fejlődése ma már messze túlmutat a teljesítményen. Az innováció, a fenntarthatóság és a felhasználói élmény egyszerre határozza meg a fejlesztések irányait. A Bosch Magyarország Podcast legfrissebb epizódjában arról beszélgetnek a szakértők, hogyan forradalmasította egy hajnyíróban használt kézimotor az elektromos kéziszerszámokat, és miként vált Miskolcon a gyártás és a fejlesztés nemzetközi szinten is meghatározóvá.
2026. 01. 26. 13:30
Megosztás:

Március végétől naponta üzemel a Brassó-Budapest repülőjárat

Március 31-étől kezdődően naponta üzemelteti a Brassó-Budapest repülőjáratát a Wizz Air légitársaság - közölte hétfőn a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér.
2026. 01. 26. 13:00
Megosztás:

Több mint 3,9 milliárd forintot költöttek mobillal az OTP SZÉP kártyások

Mindössze néhány hónap alatt látványos növekedést ért el a digitalizált OTP SZÉP kártyás fizetés. 2025. december 31-ig közel 4 milliárd forint, okoseszközökről indított költést regisztrált a hitelintézet. A decemberben ismét bevezetett élelmiszervásárlási lehetőség is népszerűnek bizonyult, a decemberi SZÉP-kártyás költés negyedét ez tette ki.
2026. 01. 26. 12:30
Megosztás:

A betéti kamatok csökkennek – Hova fektesd be a pénzed, hogy ne veszíts rajta?

A csökkenő betéti kamatok környezetében az állampapírok, ETF-ek, nemesfémek és ingatlanalapok kínálnak vonzó alternatívát a megtakarítók számára. A Magyar Nemzeti Bank 2024 szeptembere óta változatlanul tartja a 6,5 százalékos alapkamatot, de az elemzők többsége 2026 közepére teszi az első kamatcsökkentés idejét. Ez a folyamat a lekötött betétek hozamát is lefelé húzhatja.
2026. 01. 26. 12:15
Megosztás:

Továbbra is az AUR a legnépszerűbb román párt egy friss felmérés szerint

Továbbra is a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a legnépszerűbb román párt: ha jövő vasárnap tartanák a parlamenti választásokat, a szavazók 35 százaléka adná a voksát a többi román párt által szélsőségesnek tartott politikai szervezetre - derül ki a CURS közvéleménykutató intézet vasárnap ismertetett felméréséből.
2026. 01. 26. 11:30
Megosztás:

Az országos nemzetiségi önkormányzatoknak február 2-ig kell dönteniük a listaállításról

Az országos nemzetiségi önkormányzatok közgyűlései a nemzetiségi lista állításáról legkorábban a választást megelőző év október 1-jén dönthettek arról, hogy nemzetiségi listát szeretnének állítani az április 12-ei országgyűlési választásra, de legkésőbb február 2-áig dönteniük kell a listaállításról.
2026. 01. 26. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők hétfőn?

A Nikkei 1,8%-kal esett annak köszönhetően, hogy a jen háromhavi csúcsra, 153,92-es szintig erősödött, köszönhetően a gyengébb dollárnak, illetve egy lehetséges beavatkozás előfeltételeit érzékelték a befektetők a japán és az amerikai jegybank részéről. Az erős jen visszafogta az olyan exportvállalatok részvényeit, mint a Toyota (-3,2%), Honda (-3,7%), és a Rubber (-2,2%). Mindeközben a kínai piacok elhanyagolható veszteségeket mutattak.
2026. 01. 26. 10:30
Megosztás:

A grönlandi feszültségeket és davosi beszédeket követően estek az amerikai, emelkedtek az európai kötvényhozamok

A Grönland körüli geopolitikai feszültségek, a davosi konferencia, az amerikai inflációs adat és pénteken a kijövő bizalmi indexek tették mozgalmassá az előző hetet. Pénteken – és ezzel a hét egészében is - a vártnál gyengébb amerikai bizalmi mutatók miatt kissé estek az amerikai kötvényhozamok, a tízéves végül visszasüllyedt 4,2% közelébe.
2026. 01. 26. 10:00
Megosztás:

Az amerikai indexek is mínuszos hetet könyvelhettek el, a vártnál gyengébb aktivitást mutattak a beszerzésimenedzser-indexek

Az amerikai részvénypiac pénteken vegyesen zárt: a Dow Jones 0,6%-ot esett, főként a közel 4%-ot gyengülő Goldman Sachs miatt, az S&P 500 gyakorlatilag stagnált, míg a Nasdaq 0,3%-os emelkedéssel folytatta erősödését a geopolitikai feszültségek enyhülése mellett, olyan papírok támogatásával, mint az Nvidia és az AMD. Mindeközben viszont az Intel 17%-os zuhanást szenvedett el gyenge előrejelzése miatt. Bár a piac a hét közepén kezdett erőre kapni, mert Donald Trump visszavonta az európai országokra kivetni tervezett vámokat, mérsékelve a befektetői aggodalmakat, de ez a hetet sajnos nem mentette meg. Míg a Nasdaq heti vesztesége minimális maradt, az S&P 500 0,4%-ot, a Dow 0,5%-ot csökkent heti összevetésben. Trump a hétvégén Kanadát vette célba, melyet 100%-os vámokkal fenyegetett, amennyiben kereskedelmi megállapodást köt Kínával.
2026. 01. 26. 09:30
Megosztás:

Mínuszban zárták a hetet a vezető európai indexek

A pénteki napon az európai részvények kissé alacsonyabban zártak, ami megpecsételte az egész heti teljesítményüket. A befektetőket óvatosság jellemezte, miközben mérlegelték az Egyesült Államokkal Grönland miatt kialakult feszültségek esetleges kereskedelmi kockázatait. A jelentősebb indexek közül a CAC 40 és a FTSE 100 is 0,1%-kal csökkent, a DAX viszont 0,2%-kal feljebb zárt, így a pán-európai Stoxx 600 0,1%-kal csökkent a pénteki kereskedés során. A szektorok közül a telekommunikáció emelhető ki, amely 1,6%-kal került feljebb, míg a biztosítási ágazat 1,6%-kal, az utazás-szabadidő szektor pedig 1,4%-kal csökkent. Egyéni részvények szintjén az Ericsson 10,5%-ot emelkedett, miután a svéd távközlési berendezésgyártó negyedik negyedéves nyeresége felülmúlta a várakozásokat, és részvény-visszavásárlási programot jelentett be. Az Adidas 5,7%-ot esett, miután az RBC brókercég leminősítette a sportszergyártót a megemelkedett konszenzusos becslések miatt. Riválisa, a Puma 14,1%-ot esett. A hét egészét így a Stoxx 600 egy százalékos mínuszban zárta, a meghatározó indexek közül pedig a DAX 1,6%-os esése húzta vissza leginkább az európai főindexet.
2026. 01. 26. 09:00
Megosztás: