Tovább erősítette az agrárfinanszírozásban betöltött szerepét az MBH Bank

A kedvezőtlenebb piaci és termelési környezet ellenére is tovább erősítette az agrárágazat finanszírozásában betöltött szerepét az MBH Bank, amelynek hitelállománya szinte az összes alágazatban és szakágazatban a piaci átlagnál jobban alakult. A bank a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban egyaránt növelni tudta hitelpiaci részesedését, amely így a kettő egészét tekintve 25 százalék fölé emelkedett. A hitelintézet az önálló Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága révén a jövőben is stabil és erős partnere kíván lenni a hazai élelmiszer-gazdasági értékláncban érdekelt vállalatoknak.

Tovább erősítette az agrárfinanszírozásban betöltött szerepét az MBH Bank

„Bankunk Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának teljes hitelállománya, amely a mezőgazdaság és az élelmiszeripar mellett magában foglalja többek közt a terménykereskedelmet és az integrátorokat is, 2024-ben a piaci átlagot meghaladó mértékben nőtt. A nominális növekedés meghaladta a 30 milliárd forintot, amelynek túlnyomó részét a forgóeszközhitelek állományának bővülése tette ki” – mondta Szabó Levente, az MBH Bank egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese.

Hozzátette, hogy az elmúlt évek változékonysága a gazdaság minden területére kifejtette a hatását, de talán a mezőgazdaság és az élelmiszeripar még összetettebb helyzetben van a klímaváltozás hatásai, a háború okozta piaci turbulenciák vagy az élelmiszerárak alakulása miatt. „Az utóbbi évtizedekben talán sosem volt még ennyire fontos a mezőgazdaság kérdése, éppen ezért kiemelten fontos az MBH Bank számára is ez a terület.”

Míg a mezőgazdasághoz kapcsolódó vállalkozások összpiaci hiteleinek volumene 2024-ben hozzávetőleg 1 százalékkal csökkent, az élelmiszeripari cégeké pedig hasonló mértékben nőtt, addig az MBH Bank hitelállománya mindkét szegmensben érdemben bővült, és összességében mintegy 10 százalékkal haladta meg az előző évit.

A hitelintézet ezzel tovább erősítette az ágazat banki finanszírozásában betöltött vezető szerepét: a mezőgazdaságban 2,6 százalékkal csaknem 30 százalékra, az élelmiszeriparban pedig 2 százalékkal 18,3 százalékra növelte hitelpiaci részesedését, amely a kettő egészét tekintve 2,3 százalékkal 25,1 százalékra emelkedett az 1804 milliárdos piacon.

Az agrárvállalkozásoknál továbbra is népszerűek a támogatott konstrukciók, az MBH Bank pedig megőrizte piacvezető szerepét az Agrár Széchenyi Kártya programban: piacrésze az ügyletszám alapján hozzávetőleg 78 százalékos, a szerződött összeget tekintve 73 százalék feletti, és 2024-ben 17 milliárd forinttal növelte a szerződött összeget. Az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel konstrukcióban szintén élen jár a bank, amely az ügyletszám alapján mintegy 70, a szerződött összeg szerint csaknem 60 százalékos piacrésszel bír.

Az MBH Bank a mezőgazdasági gépek lízingpiacán is megtartotta vezető pozícióját: a bankcsoport lízingcége, az Euroleasing Zrt. annak ellenére is növelni tudta piaci részesedését, hogy az állami támogatások kifutása nagyobb mértékű visszaesést okozott ezek finanszírozásában. Ebben nagy szerepe volt a legnagyobb mezőgazdasági gépforgalmazókkal kialakított kiváló együttműködéseknek, valamint a bankcsoporton belüli hatékony keresztértékesítésnek is. 

A hitelintézet ezek mellett vezető szerepet tölt be többek közt a növénytermesztés, az állattenyésztés és a kertészet, illetve az olyan alágazatok finanszírozásában is, mint a tejtermékek gyártása vagy a szőlő- és a bortermelés. 

Mérföldkő volt az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának 2024-es eredményeiben a Nagyvállalati Agrár- és Élelmiszeripari Ügyfelek Igazgatóság által megvalósított első olyan vállalati finanszírozás, amelyet közvetlenül egy külföldi vállalkozásnak mint kedvezményezettnek folyósíthatott a hitelintézet. Az MBH Csoport emellett pénzügyi, pályázati tanácsadással és vállalkozásfejlesztési szolgáltatásokkal is segíti agrárügyfeleit, külön e célból életre hívott cége tavaly újult meg MBH Forrás Zrt. néven. 

„A magyar gazdaságban és társadalomban kulcsszerepet játszik az élelmiszer-gazdaság, ennek az ágazatnak a fejlesztése és finanszírozása kiemelt fontosságú a gazdasági növekedés szempontjából. Nemcsak finanszírozóként, hanem stratégiai partnerként is jelen vagyunk ezen a piacon, támogatjuk ügyfeleinket abban, hogy növeljék hatékonyságukat, és így nemzetközileg is versenyképesebbé váljana.

A korszerű, hatékonyan működő mezőgazdaság és élelmiszeripar nemcsak értékteremtés és az export szempontjából fontos, hanem középtávon a tartósan versenyképes hazai élelmiszerárakhoz is hozzájárul” – mondta az eredményeket összegezve Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, hangsúlyozva, hogy az MBH Bank a jövőben is stabil és erős partnere kíván lenni a hazai élelmiszer-gazdasági értékláncban érdekelt vállalatoknak.

Miért az Ethereum válik az AI alaprétegévé – és miért nem a gyorsabb blokkláncok?

Az AI-forradalom új kérdést tett fel a kriptopiacnak: milyen blokkláncra épüljenek az autonóm mesterséges intelligencia-ügynökök? A válasz egyre gyakrabban nem a leggyorsabb láncokra mutat, hanem az Ethereumra.
2026. 02. 09. 17:30
Megosztás:

A lengyel nemzetvédelmi miniszter félmilliós hadsereg létrehozását jelentette be

A lengyel hadsereg tartalékos rendszerének átalakítását, ezzel összefüggésben egy összesen félmilliós, hivatásos katonákból, önkéntes területvédelmi erőkből és tartalékosokból álló hadsereg létrehozását jelentette be hétfői varsói sajtóértekezletén Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel nemzetvédelmi miniszter.
2026. 02. 09. 16:30
Megosztás:

Vitalik Buterin szerint az algoritmikus stabilcoin az „igazi DeFi” – miközben világszerte szorul a szabályozói hurok

Új törésvonal rajzolódik ki a kriptovilágban. Miközben a szabályozók egyre szűkebben definiálják, mit tekintenek stabilcoinnak, addig a decentralizált pénzügyek egyik legismertebb alakja, Vitalik Buterin, nyíltan kimondta: az olyan konstrukciók, mint az „USDC kamatoztatása”, nem tekinthetők valódi DeFi-megoldásnak. Szerinte az algoritmikus stablecoinok testesítik meg a decentralizált pénzügyek lényegét – még akkor is, ha a jogalkotók egyre kevésbé kérnek belőlük.
2026. 02. 09. 16:00
Megosztás:

Értékmentés négy keréken: az autó, mint a második legnagyobb vagyontárgyad

A legtöbb magyar háztartásban az ingatlan után a személygépjármű képviseli a legnagyobb értéket a családi portfólióban. Míg egy jól megválasztott lakástól értéknövekedést várunk, az autóról hajlamosak vagyunk beletörődéssel kijelenteni: ez egy folyamatosan amortizálódó eszköz.
2026. 02. 09. 15:30
Megosztás:

Két és félszerese a jelenlegi nyugdíj a 2010-esnek

A jelenlegi nyugdíj két és félszerese a 2010-esnek, reálértéken is 48 százalékot emelkedett azóta, miközben a rezsivédelem, a rezsistop vagy az árréstop szintén a nyugdíjasokat segíti - hangsúlyozta a kulturális és innovációs miniszter az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
2026. 02. 09. 15:00
Megosztás:

Javult a befektetői hangulat az euróövezetben februárban

Javult, tavaly július óta legmagasabb szintre emelkedett a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe idén februárban, amikor az index már a harmadik egymást követő hónapban erősödött.
2026. 02. 09. 14:30
Megosztás:

A Bitcoin beszakadt 70 ezer dollár alá: likvidációs lavina és szoruló bányászmarzsok rázzák a piacot

A Bitcoin újabb kritikus technikai szintet veszített el. A világ legnagyobb kriptovalutája 2026. február 6-án már 65 000 dollár környékén forgott, miután egy rendkívül volatilis kereskedési szakaszban 70 000 dollár alá esett. Az esés nem önmagában a hangulatromlásról szólt: több mint 1 milliárd dollárnyi likvidáció, szűkülő bányászati profitabilitás és kockázatkerülő globális környezet egyszerre nehezedett a piacra.
2026. 02. 09. 14:00
Megosztás:

Szobakennel: büntetés vagy biztonságos menedék?

Természetes, hogy minden gazdi a legjobbat akarja a kutyájának. Talán épp ezért olyan megosztó a szobakennelek kérdése: míg egyesek kegyetlen börtönként tekintenek rá, addig mások szerint ez egy hasznos, a kutya biztonságát szolgáló kellék. Vajon mi az igazság?
2026. 02. 09. 13:30
Megosztás:

A 2026-os költségvetés fókuszában is a magyar emberek és a hazai kkv-k támogatása áll

Magyarország pénzügyei rendezettek, a 2026-os költségvetés – a háború elhúzódása és a negatív külső gazdasági környezet ellenére is– minden szükséges forrást biztosít az olyan családokat, nyugdíjasokat és hazai kkv-kat támogató kormányzati programokhoz, mint például: a fix 3%-os Otthon Start Program, a fix 3%-os kkv hitel, a családi adókedvezmény megduplázása, a két- és háromgyermekes anyák szja-mentessége, a 13-ik és a 14-ik havi nyugdíj vagy a Demján Sándor Program.
2026. 02. 09. 13:00
Megosztás:

A figyelem középpontjában az Otthon Start, a piaci lakáshiteleknél maradtak a korábbi kedvezmények

A bankok az idei évben a piaci lakáshiteleknél lényegében a tavalyi kedvezményrendszerrel vágtak neki az évnek, miközben az Otthon Start konstrukció körül egyre nagyobb az érdeklődés. Az elmúlt hetekben több pénzintézet is módosított a feltételeken, ami jól mutatja a fokozódó versenyt – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Mindez nem meglepő: szinte minden jogosult az Otthon Start hitelt választja, amit az is alátámaszt, hogy az utóbbi hónapokban folyósított lakáshitelek mintegy 80 százaléka támogatott konstrukció volt.
2026. 02. 09. 12:30
Megosztás:

Bitcoin: 20%-os felpattanás vagy klasszikus bikacsapda? Egyre több a figyelmeztető jel

A Bitcoin árfolyama látványosan visszapattant február elején, miközben az amerikai kereslet is javulni kezdett. A felszín alatt azonban a volumenadatok, az on-chain mutatók és a technikai struktúra azt sugallják: ez a rali könnyen csapda lehet a túl korán vásárló befektetők számára.
2026. 02. 09. 12:00
Megosztás:

Kevéssel estek a fejlett piaci kötvényhozamok az elmúlt héten, tovább erősödött a forint

A múlt hét elején a vártnál erősebb amerikai feldolgozóipari BMI-k és a részleges kormányzati leállás még felfelé hajtották a kötvényhozamokat, de később több tényező is a hozamcsökkenés irányába vitte a kötvénypiacot, mint a már említett, vártnál gyengébb munkaerő-piaci adatok, az eurózónából érkező kedvező inflációs mutatók, valamint az, hogy EKB változatlanul hagyta a kamatlábakat, és nem aggódott az erős euró miatt.
2026. 02. 09. 11:30
Megosztás:

A tengerentúlon is korrekciót hozott a pénteki kereskedés, a Dow átlépte az 50 000 pontot

Pénteken erős felpattanást láttunk a Wall Streeten, ahol a technológia szektor esése megtorpant, így a Dow 2,5%-kal, a NASDAQ 2,2%-kal, az S&P500 2%-kal emelkedett.
2026. 02. 09. 11:00
Megosztás:

A pénteki korrekcióval együtt heti összevetésben is emelkedni tudtak a vezető európai indexek

Pluszban zárták a pénteki kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék; a páneurópai Stoxx 0,9%-kal emelkedett, amikor széles körű korrekciót láthattunk a csütörtöki visszaesés után.
2026. 02. 09. 10:00
Megosztás:

Álommunkát kínál egy budapesti szabadulószoba: enni kell és játszani

Szokatlan álláshirdetésre figyelhettek fel az érdeklődők január utolsó napjaiban: élménytesztelőt keres a budapesti Neverland. A három hónapos projektmunka keretében a kiválasztott jelentkező szabadulószobákat, nápolyi pizzákat és koktélokat tesztel, valamint hazai és nemzetközi élményhelyszíneket látogat, természetesen gáláns fizetésért cserébe.
2026. 02. 09. 09:30
Megosztás:

Ez a japán kártevő már Horvátországban is megjelent

A kiemelt zárlati károsítók közé tartozó japán cserebogár (Popillia japonica) a szomszédos országok közül Ausztria és Szlovénia mellett már Horvátországban is megjelent. Ezzel jelentősen megnövekedett a „stopposként” terjedő kártevő behurcolási és a hazai növényvilágra gyakorolt növényegészségügyi kockázata. A szakemberek munkája mellett a lakosság együttműködése is elengedhetetlen. A kártevő hazánkba való behurcolásának és terjedésének megakadályozása érdekében tilos külföldről növényeket, növényi részeket vagy talajt behozni az ország területére. Emellett a japán cserebogár észlelése esetén haladéktalanul értesíteni kell az illetékes vármegyei kormányhivatalt, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih).
2026. 02. 09. 09:00
Megosztás:

Veszélyes, súlycsökkentőként hirdetett termékeket vontak ki a forgalomból

Több mint hatezer üveg, fogyasztókra kockázatosnak minősített, gyógyhatásúnak hirdetett terméket találtak a pénzügyőrök egy budapesti raktárban - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 09. 08:30
Megosztás:

Erősödött hétfő reggelre a forint

A forint árfolyama erősödött a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéshez képest hétfő reggelre.
2026. 02. 09. 08:00
Megosztás:

Kivitelezői vasúti pályatesztelés a Budapest-Belgrád vonal hazai szakaszán

2026. február 10. és 19. között nappal pályatesztelés zajlik a Budapest–Belgrád vasútvonal hazai szakaszán Soroksár és Kelebia között, ami egyes vasúti átjáróknál ideiglenes forgalmi korlátozásokkal járhat.
2026. 02. 09. 07:00
Megosztás:

Tíz gyerekből nyolc házasságban születik

A kormány családpolitikájának köszönhetően tíz gyerekből nyolc házasságban születik - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője vasárnap Gödöllőn.
2026. 02. 09. 06:00
Megosztás: