Tudjon meg többet a biocid termékek átmeneti időszakos engedélyeztetéséről
Mi a célja a BPR rendeletnek, mi pontosan az átmeneti időszak? Ezeket érintjük ebben a cikkben.
Ismerje meg a legfontosabb tudnivalókat!
A rendelet abból a célból született meg, hogy biocid engedélyeztetés, a hatóanyagok jóváhagyása jelentősen egyszerűsödjön, valamint mindezek a folyamatok uniós szinten összehangoltan működjenek.
Most épp az átmeneti időszak zajlik, amíg a biocid hatóanyagok jóváhagyását elvégzik. Az ECHA és az illetékes hatóságok értékelik 2024 év végéig azokat a hatóanyagokat, melyek szerepelnek a felülvizsgálati programban.
Ebben az időszakban az érintett termékek forgalomba hozatalánál a saját jogszabályrendszerüket veszik figyelembe a tagállamok. Ez a gyakorlat viszont minden terméknél nem alkalmazható, kizárólag azoknál, melyekben megtalálható minimum egy jóváhagyásra váró hatóanyag, vagyis még nem hagyták jóvá, de szerepel a felülvizsgálati programban.
Hazánkban a 316/2013. (VIII. 28) Korm. rendelet foglalkozik az átmeneti időszakos engedélyeztetéssel.
Mely termékekre vonatkozik mindez?
Kizárólag azokra, melyekben még jóvá nem hagyott hatóanyag található, ahogyan fentebb is írtuk. Azoknál a biocid termékeknél, amelyek esetében minden egyes hatóanyagot jóváhagytak, a BPR rendelet szerinti engedély kérhető.
Néhány példa a biocid terméktípusokra
A főcsoportok az alábbiak: fertőtlenítőszerek, tartósítószerek, kártevők elleni védekezéshez alkalmazott szerek, és egyéb biocid termékek. Ez utóbbiakhoz tartoznak például az algásodásgátló készítmények, a balzsamozáshoz és kitöméshez használt folyadékok. Ez a lista igen bőséges, érdemes átfutni az egyes terméktípusokat a főcsoportokon belül.
Melyek az átmeneti időszakos engedélyeztetés lépései?
Nulladik lépésként a terméktípusra vonatkozó szakvélemény beszerzésével kell kezdeni a folyamatot. Ezt az NNGYK, az OGYÉI és a NÉBIH is kiadhatja annak fényében, hogy milyen terméktípusról van szó.
A kérelem benyújtható az ügyfélkapun, ezt követően 60 nap áll rendelkezésre az elbírálásához. Abban az esetben, ha szeretnénk ellenőrizni, hogy a termékben megtalálható hatóanyagok jelenleg milyen státuszúak, az InnovaTox Hatóanyag Jóváhagyás-Figyelő szolgáltatása lehet a segítségünkre.
Maga az eljárás díjköteles, vagyis számolnunk kell az NNGYK engedélyezési eljárási díjával, valamint a szakvéleményezés is pénzbe kerül. Előbbi esetében 96 ezerrel, utóbbinál pedig 80 ezer plusz ÁFA költséggel kalkuláljunk.