Új adatkapu Európa felé: a 4iG és a Telecom Egypt előzetes megállapodást kötött a tengeralatti adatkábel-beruházás feltételeiről

A tavaly októberi szándéknyilatkozatot követően a 4iG Nyrt. és a Telecom Egypt képviselői előzetes megállapodást írtak alá az Egyiptom és Albánia között tervezett nagy kapacitású tengeralatti adatkábel-beruházás megvalósításáról.

Új adatkapu Európa felé: a 4iG és a Telecom Egypt előzetes megállapodást kötött a tengeralatti adatkábel-beruházás feltételeiről

A szerződés a befektetés üzleti feltételeit, illetve gyakorlati lépéseit is rögzíti. A felek közös projekttársaságot alapítanak a kivitelezéshez, amely a későbbiek folyamán a kereskedelmi feladatokat is ellátja.

A 4iG Nyrt., Magyarország vezető infokommunikációs vállalatcsoportja és a Telecom Egypt, Egyiptom első integrált távközlési szolgáltatója, a mediterrán térség egyik legnagyobb tengeralatti adatkábel operátora nem kötelező érvényű előzetes megállapodást kötött az Egyiptom és Albánia között létesítendő transzkontinentális adatkábel-rendszer beruházás feltételeiről.

A dokumentumot Budapesten Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Dr. Amr Talaat, egyiptomi kommunikációs és információs-technológiai miniszter jelenlétében írta alá Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke és Mohamed Nasr, a Telecom Egypt vezérigazgatója.

A felek az előszerződésben rögzítették egy új közös projekttársaság létrehozását is, amely a tenger alatti optikai hálózat kivitelezéséért és kereskedelmi feladataiért felel. “A ma aláírt megállapodás fontos lépés ahhoz, hogy a 4iG Nyrt. a globális adatkommunikációs-hálózat részévé váljon, amely felgyorsíthatja növekedésünket és versenyképességünket a nemzetközi piacokon. Ez a projekt nem csupán üzleti lehetőségeket nyújt, hanem hozzájárul a nemzetközi digitális kapcsolatok erősítéséhez is. – mondta Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke a szerződéskötés kapcsán.

„Az Albániában meglévő erős piaci jelenlétünk lehetőséget biztosít arra, hogy a beruházáshoz szükséges kiegészítő fejlesztéseket is megvalósítsuk, és a Telecom Egypt-tel együttműködve új adatkaput nyissunk Európába” – tette hozzá a 4iG Nyrt. elnöke.

A beruházás legfőbb célja, hogy a 4iG és a Telecom Egypt jelentős piaci részesedést szerezzen az Európa és Ázsia, illetve Európa és Kelet-Afrika közötti hatalmas és gyorsan növekvő adatforgalom piacán.

„Izgatottan indulunk el a 4iG-vel erre közös utazásra, hogy megépítsük ezt az egyedülálló kábelrendszert, ami Albániát célozza belépési pontként Európa irányába. Ez az újonnan létesített földközi-tengeri útvonal az Ázsiából és Afrikából Európába irányuló nemzetközi adatforgalom robbanásszerű növekedését szolgálja, a Vörös-tengert és a Földközi-tengert összekötő diverzifikált szárazföldi tranzithálózatunkon keresztül. Ez a közös stratégiai vállalkozás növeli az ügyfélélményt és a folyamatos együttműködésünkre épít a tenger alatti kábelipar fejlesztése érdekében a régióban és azon túl, oly módon, hogy sokféle megoldást kínál a Mediterrán régióban” – nyilatkozta Mohamed Nasr, a Telecom Egypt vezérigazgatója.

Fejlett, versenyképes telekommunikációs szektor nélkül nincs fejlett gazdaság, ma a magyar digitális gazdaság a GDP 25 százalékát éri el, a foglalkoztatottak 17 százaléka dolgozik a 2 szektorban – hangsúlyozta az aláírási ceremónián Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. A magyar kormány minden eszközzel kiemelten támogatja azokat a magyar vállalatokat, akik képesek termékeikkel, szolgáltatásaikkal nemzetközi piacra lépni.

A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, az információs technológia és a távközlési szektor a magas hozzáadott értékű gazdaságot képviseli, a 4iG és a Telecom Egypt közös beruházása újabb mérföldkő a két ország együttműködésében. Dr. Amr Taalat, Egyiptom kommunikációs és információs-technológiai minisztere elmondta: a két ország hivatalos diplomáciai kapcsolata százéves múltra tekint vissza, melyben a gazdasági együttműködések is egyre jelentősebbek. A Telecom Egypt és a 4iG együttműködése új lehetőségeket nyit a Nyugat-Balkán és Európa irányába.

Az Egyiptomon keresztül vezető, tíz nagysebességű gerincvezeték a kelet-nyugati adatforgalom 19 százalékát közvetíti, ehhez csatlakozik a most bejelentett tengeralatti adatkábel-beruházás. A tervezett új tengeralatti kábelrendszer útvonala alternatívát jelent a meglévő mediterrán adatösszeköttetések mellett, amelyek Egyiptomot Olaszországgal és Franciaországgal kötik össze. Az optimalizált tengeri útvonal mentén a későbbiek során a kábelrendszer bővíthető olyan jelentős célpontokkal is, mint Líbia, Ciprus, Görögország vagy Olaszország. A tenger alatti optikai kábelrendszer kezdeti kialakítása ugyanakkor már tartalmaz egy olaszországi ágat. A kapcsolat végpontjain a felhasználók a „nyílt hozzáférési pont” koncepció előnyeit is élvezhetik: az új kábel egyiptomi végpontja egy sor másik tengeralatti kábelhez kapcsolódik
majd, amelyek a Vörös-tengeren át délkelet felé haladnak Ázsia és Afrika irányába.

A kábelrendszer Albániai kiépítése pedig a legrövidebb útvonalat biztosíthatja a későbbiek során Frankfurt és más fontos kelet- és közép-európai, valamint balkáni nemzetközi forgalmi célpontok felé, mint például Szófia, Bécs és Budapest.

Húsvéti produkcióval és körhintával várja a nézőket a Fővárosi Nagycirkusz

Szombattól április 12-éig húsvéti előadással és a cirkusz előtt felállított ingyenes körhintával várja nézőit a Fővárosi Nagycirkusz.
2026. 04. 05. 08:00
Megosztás:

Donald Trump: a "pokol fog Iránra szabadulni"

Donald Trump szerint a "pokol fog Iránra szabadulni", amennyiben két napon belül nem köt megállapodást - az amerikai elnök internetes bejegyzésben szombaton adott ismételt ultimátumot a teheráni vezetésnek.
2026. 04. 05. 07:00
Megosztás:

Már 126 ezer levélszavazatot leadtak a választópolgárok

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat délutáni adatai szerint már 126 ezer levélszavazatot leadtak a választópolgárok az április 12-i parlamenti választásra. 2022-ben az országgyűlési választás előtt egy héttel közel 65 ezer levélszavazatot adtak le a választópolgárok.
2026. 04. 05. 06:00
Megosztás:

Olcsó benzin, dráguló jövő: az árstop visszafogja a klímacélokat

Miközben Magyarország közlekedési szektorának 2050-re legalább 90 százalékkal kellene csökkentenie kibocsátását, a kormány által bevezetett és jelenleg is érvényben lévő üzemanyagárstop épp az ellenkező irányba hat. Sipos Vera, a Green Policy Center klímapolitikai tanácsadója szerint az árak mesterséges lenyomása rövid távon enyhíti a terheket, de közben növeli a fogyasztást, erősíti a fosszilis függőséget, és hátráltatja a fenntartható közlekedési módokra való átállást. A tapasztalatok azt mutatják: amikor az üzemanyag olcsóbbá válik, a kibocsátás nő, a csökkenés pedig inkább kényszerű takarékosságból fakad, nem tudatos zöld fordulatból.
2026. 04. 05. 05:00
Megosztás:

Mi történik, ha több száz kutató ugyanazt az adatot elemzi?

Meglepő tanulsággal szolgált egy, a Nature-ben most megjelent nemzetközi kutatás: közel ötszáz elemző ugyanazt az adatállományt vizsgálva gyakran eltérő következtetésekre jutott. A tanulmány szerint az eredményeket jelentősen befolyásolják az elemzés során hozott módszertani döntések.
2026. 04. 05. 04:00
Megosztás:

Megérkezett a magyar piacra a BAIC kínai autómárka

Megérkezett a magyar piacra a BAIC autómárka, a kínai autóipar egyik meghatározó szereplőjének modelljeit áprilisban kezdik forgalmazni Magyarországon - tájékoztatta a hivatalos magyarországi importőr BAIC Magyarország az MTI-t.
2026. 04. 05. 03:00
Megosztás:

Nyugdíj összeomlás jöhet Magyarországon

Az elmúlt években egyre gyakrabban hangzik el szakértők, közgazdászok és nemzetközi szervezetek részéről a figyelmeztetés: a magyar nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósága komoly veszélyben van.
2026. 04. 05. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Kerítésadó minden méter kerítésre

A 2015 óta hatályban lévő jogszabály lehetőséget ad az önkormányzatoknak arra, hogy egyedi települési adókat vezessenek be olyan adótárgyakra, amelyeket nem terhel központi adó, és amelyeket jogszabály sem zár ki az adóztatás lehetőségéből.
2026. 04. 05. 01:00
Megosztás:

16 évesnél idősebb kocsid van? Akkor gondban leszel

A magyar autósok csaknem fele (49 százaléka) legalább 16 évesnél idősebb járművet használ.
2026. 04. 05. 00:05
Megosztás:

Drágultak a nemzetközi élelmiszerárak a közel-keleti konfliktus energiaár-felhajtó hatása miatt

Két hónapja drágulnak az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi piacokon a közel-keleti konfliktussal összefüggésben – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 04. 04. 23:00
Megosztás:

Az ötös lottót ugyan nem, de a Joker-t elvitték ezekkel a számokkal

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 14. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 04. 04. 22:00
Megosztás:

Folytatódott a forgalom erősödése a magyarországi szállodákban

A magyarországi szállodákban folytatódott a forgalom erősödése februárban: a belföldi és külföldi vendégek 1,55 millió vendégéjszakát töltöttek el a hazai szállodákban, ami 8 százalékkal több az egy évvel korábbinál - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) honlapján közzétett februári Trendriportból.
2026. 04. 04. 20:00
Megosztás:

Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások az érettségizettek átlagkeresetéhez képest

A Varsovia Egyetem kutatása szerint hamar megtérülhet a tanulásba fektetett összeg a munkaerőpiacon, Magyarországon az érettségizettek átlagkeresetéhez képest havi szinten egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan 200 000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) 450 000 forintos (mintegy 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet.
2026. 04. 04. 19:00
Megosztás:

Heti három közvetlen légi járatot indít az Asiana Airlines Budapest és Szöul között

A Korean Air után a Dél-Koreai Köztársaság második legjelentősebb légitársasága, az Asiana Airlines is közvetlen járatokat indít Budapest és Szöul között. Az új járatokkal a nyári időszakban már heti hét "közvetlen összeköttetés" áll majd az utasok rendelkezésére a két főváros között - közölte az MTI-vel a Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton.
2026. 04. 04. 18:10
Megosztás:

Újra fellángolt az XRP-vita: David Schwartz tisztázta, mit jelent valójában, hogy az XRP „nem lehet olcsó”

Új lendületet kapott az XRP körüli egyik legrégebbi vita, miután David Schwartz, a Ripple technológiai igazgatója pontosította egy sokat idézett kijelentésének értelmét. A szakember szerint az a megállapítás, hogy az XRP „nem lehet olcsó”, nem a token birtokosainak ígért árfolyam-emelkedésről szólt, hanem kizárólag a fizetési és elszámolási felhasználás logikájáról. A pontosítás ismét reflektorfénybe helyezte az XRP és a stablecoinok közötti versenyt, különösen az intézményi fizetési infrastruktúrák szempontjából.
2026. 04. 04. 17:00
Megosztás:

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók, a külföldi piacok nagyobb exportot is felvennének – mondta a Juh és Kecske Ágazatért Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója az MTI-nek.
2026. 04. 04. 16:00
Megosztás:

Bitcoin Fear & Greed Index: mit üzen valójában a 11 pontos extrém félelem?

A Bitcoinhoz kapcsolódó piaci hangulat ismét a mélybe zuhant: a Fear & Greed Index mindössze 11 ponton áll a 100-ból, ami egyértelműen az extrém félelem zónáját jelzi. Első ránézésre ez pánikhangulatot sugallhat, a valóság azonban ennél összetettebb. A mutató fontos kapaszkodó lehet a kereskedők és befektetők számára, de csak akkor, ha helyesen értelmezik – és nem keverik össze egy konkrét vételi vagy eladási jelzéssel.
2026. 04. 04. 14:00
Megosztás:

Lakásbiztosítás: sokan hagyták a kampány végére a váltást

Véget ért a 2026-os lakásbiztosítási kampány, amely ideje alatt a lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek a meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül mondhattak fel a biztosítójuknak. A korábbi évekhez hasonlóan az idei évben is megfigyelhető volt, hogy a kampány végén megnőtt a keresések és a szerződéskötések száma is, sokan az utolsó napokra hagyták a váltással kapcsolatos teendőket. Az előző évhez képest viszont úgy tűnik, megkopott a kampány vonzereje, legalábbis erre utal, hogy 2025-höz képest a keresések és a szerződéskötések száma is megcsappant.
2026. 04. 04. 13:00
Megosztás:

Saylor kontra BlackRock: Tényleg 7-szer több Bitcoint vásárolt a Strategy?

Egy gyorsan terjedő piaci állítás szerint Michael Saylor cége 2025-ben hétszer több Bitcoint vásárolt, mint a BlackRock spot ETF-je. A hivatalos adatok alapján azonban ez a kép messze nem ennyire egyértelmű. A történet jól mutatja, hogyan válhat egy erős narratíva pillanatok alatt piaci beszédtémává, még akkor is, ha a tényleges számok ennél jóval kiegyensúlyozottabb képet festenek.
2026. 04. 04. 12:00
Megosztás:

Iráni konfliktus - Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 04. 11:00
Megosztás: