Újabb ellenőrzést tartott a fogyasztóvédelem

Új időszámítás kezdődött a jótállásban Magyarországon a bő másfél évtizedig változatlan szabályozás tavalyi év elején életbe lépett, átfogó korszerűsítésével. A vásárlók jogait erősítő új rendelkezések betartását januártól decemberig több mint 1100 helyszínen ellenőrizte a fogyasztóvédelmi hatóság. A vevőknek szóló tájékoztatásokban még javítottak is az üzletek 2020-hoz képest, a jótállási jeggyel összefüggő több mulasztás miatt összesített teljesítményük azonban romlott. Pedig idén januártól uniós irányelv alapján további, bár ezúttal kisebb léptékű változásokhoz kell alkalmazkodniuk - tájékoztatott szerdai közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Újabb ellenőrzést tartott a fogyasztóvédelem

A kormány az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezésére egyebek mellett az eladási árhoz igazodó jótállással frissítette fel a szabályozást. A korábbi egységesen egy évvel szemben a termék árától függően kétszer-háromszor hosszabb lehet a jótállási idő. A vállalkozásoknak rövid időn belül javítaniuk vagy cserélniük kell a meghibásodott jótállásköteles termékeket. A rendelkezések egyértelműen kimondják, hogy a garanciális ügyintézéshez nem követelhető meg az eredeti csomagolás, lehetővé teszik az elektronikus jótállási jegyek kiállítását. A korszerűsített előírásokat könnyen áttekinthető infografika összegzi - emlékeztetett a minisztérium.
    
A fogyasztóvédelmi hatóság 2021-ben egész évben ellenőrizte az új előírások betartását. Összesen 1115 kereskedelmi egységben fordultak meg, 633 boltnál találtak kisebb-nagyobb mulasztásokat. A tavalyelőtti 44 százalékosról így 57 százalékosra romlott a jótállás-szavatossággal kapcsolatos kifogásolási arány. Tízből tehát majdnem hat üzletnek nem sikerült hiánytalanul lekövetnie a megváltozott előírásokat. Sokan még a korábbi, 17 évig hatályban volt rendelkezéseknek sem tettek eleget maradéktalanul.
    
A hatósági szakemberek összesen több mint 1900, szavatossággal, jótállással kapcsolatos tájékoztatást vizsgáltak, az üzletben, ügyfélszolgálaton kihelyezettektől a szóban vagy levélben közölt információkig. 345 esetben tapasztaltak jogsértést, a 18 százalékos kifogásolási arány hajszállal kedvezőbb a megelőző évinél. A leggyakrabban, nagyjából minden nyolcadik esetben az igényérvényesítési határidőkről szóló tájékoztatás bizonyult félrevezetőnek.
    
A kormányhivatalok fogyasztói panaszok alapján és próbavásárlásokkal összesen 640 ellenőrzést végeztek el a jótállási jegyek kapcsán, az esetek hatvan százalékában tártak fel mulasztást. A jogsértési toplista élén e körben a jogszabály által előírt tartalmi elemek hiánya állt. A jótállási jegyek több mint harmada nem tükrözte megfelelően a 2021-től hatályos rendelkezéseket. Mintegy tizedükön nem tüntették fel a fogyasztói jogok érvényesíthetőségének feltételeit és hozzávetőleg ugyanennyiszer a termék árának megfelelő jótállási időt. A helyes jogalkalmazás megkönnyítése érdekében az ITM már ősszel jótállási jegy mintát készített és tett közzé, amelyet mostanáig több mint ezerötszáz alkalommal töltöttek le.
    
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár elmondta: "a kollégák a jótállás-szavatossági ellenőrzések alapján, a súlyosabb hiányosságok miatt összesen több mint 43 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabtak ki. 2022-től uniós szintű szabályváltozás nyomán erősödnek tovább a fogyasztók jogai. Minőségi kifogás esetén a korábbi fél helyett egy éven át a kereskedőnek kell bizonyítania, hogy a termék hibája a gyártáskor keletkezett-e, vagy nem rendeltetésszerű használatból ered".


MNB: májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok

Májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján pénteken megjelent előzetes adatok szerint 61,137 milliárd eurót tettek ki.
2026. 06. 05. 18:00
Megosztás:

Csak a kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be a jégkármérséklő rendszert

Június 3-tól az Országos Jégkármérséklő Rendszert (Jéger) kizárólag a legmagasabb, 60 százalék feletti jégvalószínűséggel járó, kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be - közölte pénteken az MTI-vel a rendszert működtető Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2026. 06. 05. 17:30
Megosztás:

Kivonul Magyarországról a Sameday

Kivonul Magyarországról a Sameday futárszolgálat, miután meghiúsult az Osztrák Posta leányvállalatával, az Express One-nal tervezett összeolvadása - közölte a román anyacég PR osztálya az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 05. 17:00
Megosztás:

Hévíztől a János Kórházig: hogyan lesz a parkolóból adatvezérelt, bevételtermelő rendszer?

Van egy dolog, amitől szinte minden autós rosszkedvre derül: a parkolás. Körözés a tömb körül, aprópénz keresése a kesztyűtartóban, parkolóautomata keresése esőben, majd a bizonytalanság, hogy vajon időben visszaérünk-e az autóhoz. És persze ott van a bírság lehetősége is, ami akkor érkezik, amikor azt hittük, mindent jól csináltunk. De ritkábban beszélünk arról, mi történik a másik oldalon. Egy önkormányzat, egy kórház, egy bevásárlóközpont vagy egy intézmény számára a parkolás szintén komoly feladat. Üzemeltetni kell, ellenőrizni kell, bevételt kell kezelni, panaszokat kell megoldani, adatokat kell értelmezni. Ha a rendszer elavult, a parkoló könnyen költséghellyé válik. Pedig jól felépítve éppen az ellenkezője lehet: átlátható, adatvezérelt és bevételtermelő rendszer.
2026. 06. 05. 16:30
Megosztás:

Ripple: elindult az XRPL EVM Sidechain, az RLUSD több mint 40 blokkláncon terjeszkedik

Új lendületet kapott a Ripple ökoszisztémája: élesedett az XRPL EVM Sidechain, miközben az RLUSD stabilcoin egyre több okosszerződéses hálózaton válik elérhetővé. A fejlesztés egyszerre erősítheti az XRP Ledger használhatóságát, a Ripple multichain stratégiáját és az intézményi DeFi-fizetések jövőjét.
2026. 06. 05. 16:00
Megosztás:

A dráguló gabonák ellenére nagyjából stabil maradt a FAO élelmiszerár-indexe májusban

Nagyjából változatlan maradt a világ élelmiszer-alapanyagárainakreferenciamutatója májusban, mivel a növényi olajok árának csökkenése ellensúlyozta a gabonafélék és a cukor drágulását – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 06. 05. 15:30
Megosztás:

Ismét az RTL vezére, Vidus Gabriella a legbefolyásosabb médiavezető

A hazai médiaipar legbefolyásosabb szereplőjének ismét Vidus Gabriellát, az RTL Magyarország vezérigazgatóját választotta a Marketing&Média kommunikációs szaklap szakmai zsűrije. A médiaipari toplista második helyén Varga Zoltán, a Central Médiacsoport tulajdonos-vezérigazgatója, míg a harmadikon Vaszily Miklós, a TV2 Csoport elnök-vezérigazgatója végzett. A szaklap idén egy időben mutatta be a legbefolyásosabb médiavezetők, marketingvezetők és PR-vezetők TOP 50-es rangsorát. A marketinges lista élén Szabó Béla Attila (Magyar Telekom), a PR-rangsor első helyén pedig Beke Zsuzsa (Richter Gedeon) végzett. A rangsorokból és a szakmai párbeszédekből egyaránt az rajzolódik ki, hogy a kommunikációs iparág egyszerre reagál a választásokat követő piaci átrendeződésekre és a technológiai változások által teremtett új helyzetre.
2026. 06. 05. 15:00
Megosztás:

Visa és Brale: stabilcoin-elszámolást tesztelnek a Canton Networkön

A Visa újabb lépést tesz a stabilcoin-alapú intézményi fizetések irányába. A vállalat a Brale-lel közösen indított proof-of-concept programot, amelyben az SBC nevű, amerikai dollárhoz kötött stabilcoin elszámolási felhasználását tesztelik a Canton Network blokklánc-infrastruktúráján. A fókuszban a privát, programozható és szabályozott intézményi tranzakciók állnak.
2026. 06. 05. 14:30
Megosztás:

Az OPUS részvényenként 20,11 forint osztalékot fizet

Az OPUS GLOBAL Nyrt. 20,11 forint osztalékot fizet részvényenként - közölte a társaság a tőzsde honlapján pénteken.
2026. 06. 05. 14:00
Megosztás:

Lemondott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke

Lemondott tisztségéről Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke - közölte a szervezet pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 05. 13:30
Megosztás:

Hamis adatokkal szerzett 300 milliós támogatást egy tatai vállalkozás

A Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség vádat emelt egy áruszállítással foglalkozó cég ügyvezetője és társai ellen, akiket azzal gyanúsítanak, hogy valótlan adatokkal szereztek 300 millió forint támogatást egy versenyképesség növelését célzó pályázaton - közölte a főügyészség pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 05. 13:00
Megosztás:

Az amerikai pénzügyminiszter szerint a Clarity Act új korszakot nyithat a Bitcoin számára

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint a stablecoin-szabályozás és az Egyesült Államok stratégiai Bitcoin-tartaléka együtt alapjaiban formálhatja át az intézményi kriptoelfogadás jövőjét. A készülő Clarity for Payment Stablecoins Act nemcsak a dollárhoz kötött digitális eszközök piacát rendezheti át, hanem közvetve a Bitcoin tartalékeszközként betöltött szerepét is erősítheti.
2026. 06. 05. 12:30
Megosztás:

336 milliós GVH-bírság tiltott ármegkötés miatt

Korlátozta a versenyt az egyik legnagyobb hazai üdítőgyártó – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A lengyel Maspex csoport magyarországi leányvállalata, a Maspex Olympos Kft. előírta nagykereskedő partnereinek, hogy milyen minimum-áron árulhatják termékeit. A tiltott ármegkötés következményeként a GVH Versenytanácsa mintegy 336 millió forint bírságot szabott ki a cégre, amely az eljárás során együttműködött a GVH-val és elismerte a jogsértést.
2026. 06. 05. 12:00
Megosztás:

Lefelé korrigált az ipar teljesítménye áprilisban

Az áprilisi ipari termelési adatokat tette ma reggel közzé a KSH. Ezek szerint az ipari termelés volumene 0,9 százalékkal nőtt éves szinten mind a nyers, mind a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint. Az adat kissé kedvezőbb lett az általunk vártnál, ami éves szinten enyhe visszaesést valószínűsített az év negyedik hónapjában. Havi szinten a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,1 százalékkal csökkent, azaz a márciusi havi 3,1 százalékos megugrás után némi visszarendeződés következett be. Az év első négy hónapjában az ipari termelés 1 százalékkal nőtt éves szinten.
2026. 06. 05. 11:30
Megosztás:

Estek a fejlett piaci hosszú hozamok, enyhültek a kamatemelési várakozások; kissé erősödtek a régiós devizák

Három napos emelkedés után tegnap délután esésnek indultak az olajárak, így végül csökkentek a hozamok és gyengült a dollár is.
2026. 06. 05. 11:00
Megosztás:

A tengerentúlon a Broadcom csalódást keltő eredményei lehúzták a chiprészvényeket, de a tűzszünettel kapcsolatos hírek és a képviselőház Trump háborús terveit korlátozó határozata javították a hangulatot

A kezdeti esés után a Dow és az S&P végül pluszban, az előbbi új rekordon fejezte be a kereskedést. Az iráni háború lezárásával kapcsolatos hírek javították a befektetői hangulatot, ugyanakkor a Broadcom csalódást keltő eredményei chiprészvény-eladási hullámot indítottak el, ami fékezte a Nasdaq erősödését.
2026. 06. 05. 10:30
Megosztás:

250 millió USDC-t bocsátottak ki a Solana hálózatán – likviditási hullám jöhet a kriptopiacon?

Újabb jelentős stabilcoin-mozgásra figyeltek fel az on-chain elemzők: 250 millió USDC-t minteltek a USDC Treasury címén a Solana blokkláncon. Bár egy ekkora kibocsátás önmagában még nem jelent azonnali árfolyam-emelkedést, fontos jelzés lehet a kriptopiaci likviditás alakulásáról, különösen akkor, ha a frissen létrehozott tokenek később tőzsdékre vagy DeFi-protokollokba kerülnek.
2026. 06. 05. 10:00
Megosztás:

Az izraeli-libanoni tűzszünet hírére estek az olajárak, emelkedtek a nyugat-európai tőzsdék

Emelkedtek csütörtökön az európai részvénypiacok, miután az olajárak gyengültek, bár a befektetők továbbra is óvatosak maradtak azzal kapcsolatban, hogy a Közel-Keleten zajló legújabb fejlemények tartós békemegállapodáshoz vezetnek-e.
2026. 06. 05. 09:30
Megosztás:

Újabb remény a devizahiteleseknek Magyarországon

Az Országgyűlés ismét tárgyalni fogja a devizahitelesek ügyét, így végül az érvénytelenség jogkövetkezményéről is a jogalkotó fog dönteni.
2026. 06. 05. 09:00
Megosztás:

Mit kockáztat egy 35 éves, ha nem kezd el időben félretenni a nyugdíjra?

A legtöbb 35 éves számára a nyugdíj még távoli kérdésnek tűnik. A mindennapi kiadások, a lakhatás, a gyermeknevelés vagy éppen a karrierépítés mellett nehéz elképzelni, milyen anyagi helyzetben leszünk 30-35 év múlva. Azonban éppen ebben az életkorban lenne a legfontosabb elkezdeni a nyugdíjcélú megtakarítást, hiszen így nyerhetünk vele a legtöbbet - hívják fel a figyelmet a Bank360 szakértői.
2026. 06. 05. 08:30
Megosztás: