Változékony környezetben is növekedéssel, stabil nyereséggel zárta 2024-et az AutoWallis Csoport

398 milliárd forintra növelte árbevételét az AutoWallis Csoport, miközben EBITDA eredménye 20,2 milliárd forintra bővült. Az értékesítés motorja a kiskereskedelem volt, míg a csoport összesített teljesítményére, az értékesítési árrésre kedvezőtlenül hatottak az idén hatályba lépő EU-s emissziós szabályok miatt a múlt évben értékesített akciós készletek. Az AutoWallis 2025-ben folytatja növekedési stratégiájának megvalósítását, vizsgálja a régiós akvizíciós és üzletfejlesztési lehetőségeket, valamint a korábbi tranzakciókban rejlő bővülési és szinergialehetőségek kiaknázását.

Változékony környezetben is növekedéssel, stabil nyereséggel zárta 2024-et az AutoWallis Csoport

Az AutoWallis Csoport 9 százalékkal 398 milliárd forintra növelte árbevételét 2024-ben, miközben az értékesített járművek száma 8 százalékkal 48.386 darabra emelkedett. A Csoport növekvő regionális szerepét és működésének diverzifikáltságát mutatja, hogy tavalyi árbevételének már több mint 60 százaléka külföldről származott, melyet idén akár 10 százalékponttal tovább növelhetnek a tavalyi évben még csak tört évben belépett új külföldi piacok.

A korábbi évekhez képest a kereskedelemre vonatkozó egyszeri hatások jellemzően kiegyenlítődtek, az értékesítés egyenletesebben oszlott el 2023-hoz képest. A közép-kelet-európai régió 16 országában működő, 27 márkát képviselő integrált autókereskedelmi és mobilitási szolgáltató értékesítését elsősorban a kiskereskedelem hajtotta, míg a vállalat EBITDA eredménye, főként a mobilitási szolgáltatások növekedésének köszönhetően kismértékben (+2%), 20,2 milliárd forintra bővült.

Ormosy Gábor, az AutoWallis Csoport vezérigazgatója az eredmény értékelésekor elmondta, hogy az árbevétel, EBITDA és az egy részvényre jutó eredmény 2024-ben megfelelt vagy jobb volt, mint a vállalatot elemző Concorde, MBH Befektetési Bank és OTP legfrissebb várakozásai. A piaci folyamatokat értékelve kiemelte, hogy az EU-s piacokon 0,8 százalékkal, a Csoport meghatározó piacain 4-14 százalék között, átlagosan 7 százalékkal növekedett a regisztrált új személyautók száma 2024-ben az előző évhez képest*. A számok azt mutatják, hogy a régió jelentős része növekedési pályára állt csökkenő infláció és lassan meginduló gazdasági növekedés mellett.

A vezérigazgató kifejtette, hogy 2024-ben a régió piaca stabil növekedést mutatott, ugyanakkor az előző évekhez képest megnövekedett gyártási kapacitások és bizonyos piacokon az ügyfélszerződési ütem lassulása miatt emelkedtek a márkakereskedői és importőri készletek, amelyre a piaci szereplők időszakonként jelentős árkedvezményekkel és különféle egyéb akciókkal reagáltak. Ormosy Gábor kiemelte, hogy az autógyártókat érintő kihívások (CAFE – Clean Air for Europe szabályozás miatti CO2 kvóták szigorodása, elektrifikáció átmeneti problémái), kedvezőtlenül hatottak az iparági árrésekre és a forint év végi gyengülése is átmenetileg kedvezőtlenül érintette a cégcsoportot.

A kilátásokkal kapcsolatban az AutoWallis vezérigazgatója ugyanakkor elmondta, hogy a finanszírozási lehetőségek javuló tendenciája az autópiaci keresletre kedvező hatással van, ami az új és használt gépkocsik piacát tovább élénkítheti a következő időszakban, különösen az AutoWallis működési régiójában, ahol a nyugat-európai országokhoz képest nagyobb a piacnövekedési potenciál. Ormosy Gábor elmondta, hogy 2025-ben is folytatják a növekedési stratégia megvalósítását, így vizsgálják a további akvizíciós és üzletfejlesztési lehetőségeket, valamint a korábbi tranzakciókban rejlő növekedési és a hatékonyságot tovább javító szinergialehetőségek kiaknázását.

Az AutoWallis Nagykereskedelmi Üzletágának árbevétele 219 milliárd forint volt 2024-ben, mely az év eleji kiugróan magas bázishoz képesti visszaesést ledolgozva 1 százalékos bővülést jelent az előző évhez képest. Az üzletág eladásainak tavalyi első negyedéves, bázishatásra és egyszeri tételekre visszavezethető csökkenését tehát az év további részében az üzletágnak sikerült kompenzálnia, így éves szinten 1.253 darabbal (+3,6%), a második negyedévtől az év végéig 3.894 darabbal (több mint 10 százalékkal) több – összesen 36.196 db – gépjárművet értékesített 2023 azonos időszakához képest.

Az árbevétel-bővülés ennél mérsékeltebb üteme elsősorban az értékesített gépjárművek összetétel-változásával magyarázható, mivel több márka esetében a húzómodell átmenetileg kiesett, illetve kisebb értékű modellek kerültek be a kínálatba. A képviselt márkák közül a Renault járult hozzá legnagyobb mértékben a Csoport bővüléséhez 7.001 eladott gépjárművel (+24%), ugyanakkor a Renault és Dacia márkák értékesítése nem jelenik meg a Csoport árbevételében (ezen márkákat az RN Hungary Kft. értékesíti, mely nem kerül teljeskörűen konszolidációra a Csoport pénzügyi kimutatásaiban).

A Kiskereskedelmi Üzletág árbevétele 171 milliárd forintra bővült (+20%), ami a 22, illetve 24 százalékkal növekvő új és használt gépjármű-eladásoknak köszönhető. A kiváló teljesítmény az AutoWallis 2024-ben bemutatott frissített stratégiáján alapul: tavaly is jelentős volt az organikus erősödés, amit tovább fokozott egyrészt a második félévtől a cseh NC Auto (Stratos) három BMW márkakereskedésének július elején lezárt felvásárlása (+366 darab, +10 milliárd forint), másrészt az ősszel megnyitott budapesti AutoWallis Renault és Dacia kereskedés értékesítési adatai (+211 darab).

A számok az AutoWallis régiós szerepének növekedése mellett jól mutatják, hogy a diverzifikált portfólió a hazai piaci növekedésnél (+12,9%**) is nagyobb bővülést tesz lehetővé. Az AutoWallis Mobilitási Szolgáltatások Üzletága*** 2024-ben 36 százalékkal 8,4 milliárd forintra növelte árbevételét. A növekedés túlnyomórészt tranzakciós hatásnak (wigo akvizíció), és a rövid távú bérleti tevékenység (Sixt) jelentős növekedésének köszönhető, a flottamenedzsment-szolgáltatások stabilitása mellett.

Az AutoWallis Csoport EBITDA-ja 2024-ben főként az árbevételt érintő egyszeri bázishatásoknak köszönhetően csak kismértékben, 2 százalékkal bővült 20,2 milliárd forintra, miközben az EBITDA-margin 5,4-ről 5,1 százalékra mérséklődött. Az EBITDA növekedésben tavaly már jelentős szerepet játszott a Mobilitási Szolgáltatások Üzletág tranzakciós hatása a magasabb EBITDA-t eredményező (+3,6 milliárd forint) tevékenységén keresztül.

A vállalat teljes átfogó eredménye 7,5 milliárd forint volt (-22%) 2024-ben, míg az egy részvényre jutó eredmény 12,8 forint (-40%). Az eladott áruk beszerzési értéke (ELÁBÉ) az árbevétel növekedésétől elmaradó ütemben, 7 százalékkal, 327 milliárd forintra emelkedett, azaz a Csoport képes volt árréstermelő képességét a bázisidőszaki 16,6 százalékról 17,9 százalékra növelni, amelyben jelentős szerepet játszott a Jaguar és Land Rover márkák ár- és modellmixének kedvező alakulása.

A személyi jellegű ráfordítások 31 százalékos emelkedése a 2023-ban és 2024-ben lezárt akvizíciók miatti jelentős létszámnövekedés, a munkaerőpiaci változások miatti béremelések, valamint a csoportirányítási és integrációs funkciókhoz kapcsolódó szervezeti fejlesztéseknek az eredménye (a Csoport átlagos létszáma 339 fővel 1.323 főre emelkedett). A pénzügyi bevételek és ráfordítások értéke 2024-ben -5,7 milliárd forint volt a 2023-as -4,4 milliárd forint után. A növekedés elsősorban az év végére érdemben gyengülő forintból adódó realizált és nem realizált árfolyamveszteségből adódott. A kamatráfordítások és kamatbevételek csökkenése a 2023-hoz képest alacsonyabb kamatkörnyezetnek, valamint a Csoport rendelkezésére álló megnövekedett szabad készpénzállomány befektetésének köszönhető.

Alvó Ripple (XRP) aktiválása: Hogyan biztosít a FleetMining új növekedési lehetőségeket a tulajdonosoknak, 100 dolláros regisztrációs bónusszal?

Az XRP egy kriptovaluta, amelynek célja a pénzügyi tranzakciós folyamatok hatékonyabbá, gyorsabbá és olcsóbbá tétele. Úgy tervezték, hogy valós idejű fizetéseket és országon belüli átutalásokat tegyen lehetővé, különösen a pénzügyi intézmények felé.
2025. 12. 19. 14:45
Megosztás:

Beépíthető készülékek: A modern konyha titkos fegyverei

Te hogy látod, mennyire befolyásolja a konyhád hangulatát a háztartási gépek megjelenése? A beépíthető készülékek praktikus megoldásokkal szolgálnak a mindennapokban, ráadásul olyan esztétikai előnyöket kínálnak, amelyek révén a konyhai elemek és a gépek szinte egybeolvadnak. Ennek köszönhetően az elérhető hely is teljes mértékben kihasználható.
2025. 12. 19. 14:00
Megosztás:

Új illatok a mosásban

Gondolt már valaha arra, hogyan adhat hozzá egy friss illat is az Ön megjelenéséhez? Az öltözködés sokkal több, mint a színek és formák játéka, mivel a megfelelő illat csak fokozhatja az élményt. Az illatok hatása egyre nagyobb szerepet játszik a textíliák ápolásában, hiszen egy illatos ruhadarab az önbizalmat is fokozhatja. De hogyan változhat a mosás folyamata érzéki élménnyé?
2025. 12. 19. 12:30
Megosztás:

Karácsonyi logisztikai roham: nő a rendelésvolumen, csökken a kosárérték – nehéz szezon vár a webshopokra

A PwC 2025-ös karácsonyi felmérése szerint idén több magyar vásárló tervez online ajándékot rendelni, miközben az egy főre jutó költés visszaesett. Ez azt jelenti, hogy a webshopok a korábbi éveknél nagyobb rendelésvolumennel, ugyanakkor kisebb kosárértékekkel szembesülnek – a logisztikát pedig az ünnepi időszakban minden eddiginél nagyobb terhelés érheti. A kapacitáskezelés és a gyors kiszállítás a vásárlói elégedettség legfontosabb tényezőjévé válik, ami a fulfillment-szolgáltatók szerepét is felértékeli.
2025. 12. 19. 12:00
Megosztás:

Minden harminc év alatti édesanya szja-mentes januártól

Kedvezően változnak 2026. január 1-jétől a harminc év alatti édesanyák adómentességének szabályai. A kedvezmény jövőre már nemcsak az átlagbérig, hanem a kedvezmény alapját képező jövedelmek teljes összege után érvényesíthető, és a kedvezmény ettől az időponttól a 2023 előtt született gyermekek után is igénybe vehető - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2025. 12. 19. 11:00
Megosztás:

Jövőre 800+60 milliárd forint jut pályafelújításra

Jövőre 800+60 milliárd forint pályafelújításra, ez a MÁV vasúti infrastruktúráját érintő egyik legfontosabb hír a MÁV igazgatóságának múlt heti ülése után - írta pénteki bejegyzésében hivatalos Facebook-oldalán Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója.
2025. 12. 19. 10:30
Megosztás:

Ennyi volt a bruttó átlagkereset októberben

2025 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 692 700, a nettó átlagkereset 482 400 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,7, a nettó átlagkereset 10,0, a reálkereset pedig 5,5 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 12. 19. 10:00
Megosztás:

Szilveszterkor tilos tűzijátékot, pirotechnikai terméket használni Budapest túlnyomó részén

A korábbi évektől eltérően idén szilveszterkor tilos tűzijátékot, pirotechnikai terméket használni Budapest túlnyomó részén - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) csütörtökön a police.hu oldalon.
2025. 12. 19. 09:30
Megosztás:

Megjelent az Európai Bizottság útmutatója a BPA betiltásával kapcsolatban

Az Európai Bizottság tavaly év végén betiltotta a biszfenol-A (BPA) használatát az élelmiszerekkel érintkező anyagokban, ami jelentős változásokat hoz a csomagolóanyagok és fogyasztási cikkek területén. A rendelet gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban felmerült kérdések tisztázására a Bizottság most egy kérdés–válasz alapú útmutatót adott ki.
2025. 12. 19. 09:00
Megosztás:

Donald Trump gyors lépésre sürgette Ukrajnát a háború lezárása felé vezető úton

Donald Trump gyors lépésre sürgette Ukrajnát a háború lezárása felé vezető úton. Az amerikai elnök a szombatra Floridába tervezett amerikai-orosz tárgyalási fordulóval kapcsolatban fejtette ki véleményét csütörtökön.
2025. 12. 19. 08:30
Megosztás:

Mi a helyzet most a koronavírussal?

A múlt héten stagnált a koronavírus örökítőanyagának országos átlagkoncentrációja a szennyvízben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön a honlapján.
2025. 12. 19. 08:00
Megosztás:

Orosz vezérkari főnök: több mint 300 települést foglalt el idén az orosz hadsereg

Több mint 300 települést és több mint 6300 négyzetkilométernyi területet foglalt el 2025-ben az orosz hadsereg az ukrajnai háborúban - jelentette ki Valerij Geraszimov, az orosz fegyveres erők vezérkari főnök csütörtökön Moszkvában az orosz fővárosban akkreditált külföldi katonai attasék előtt.
2025. 12. 19. 07:00
Megosztás:

Eltérően alakul az ingatlan-adásvételek száma és a jelzáloghitelezés volumene

A magyar lakás- és jelzáloghitel-piac eltérően alakul az év végére: miközben az ingatlan-adásvételek száma az őszi csúcsot követően mérséklődik, a jelzáloghitelezés – különösen a közvetítők által lebonyolított volumen – továbbra is kiemelkedő szinten alakul a lakáspiac működéséből fakadó, természetes időbeli eltolódás miatt - közölte a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetsége (FPKOSZ) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 12. 19. 06:00
Megosztás:

Tervezési projekteket mutattak be az ÉKM vezetői a debreceni közgyűlésben

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) Debrecent, illetve Hajdú-Bihart érintő fejlesztési projektjeiről, a beruházások tervezési folyamatáról tájékoztatták a tárca szakmai vezetői a város közgyűlésének tagjait csütörtökön a helyi városházán.
2025. 12. 19. 05:30
Megosztás:

Európai körkép: mennyibe kerül a lakhatásunk?

Az európai állampolgárok rendelkezésre álló jövedelmük átlagosan majdnem ötödét költik lakhatásra – derül ki az Eurostat átfogó elemzéséből. Magyarország ugyan élen járt az elmúlt években az ingatlanárak és a bérleti díjak emelkedését tekintve, azonban ezzel is csak a középmezőnyben vagyunk a teljes lakhatási költségeket illetően.
2025. 12. 19. 04:30
Megosztás:

Több mint 100 magyar gazdálkodó is tüntetett Brüsszelben

Brüsszelben több mint 100 magyar gazda vett részt az összeurópai gazdatüntetésen - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), illetve a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 12. 19. 04:00
Megosztás:

Magyarország lépést tart a változásokkal a mesterséges intelligencia terén

A mesterséges intelligencia (MI) jövőre új korszakba lép: praktikus eszközből valódi digitális segítőtárssá válik. A Microsoft friss tanulmánya szerint Magyarország lépést tart a változásokkal és az infrastrukturális feltételek adottak ahhoz, hogy felzárkózzon Nyugat- és Észak Európa AI-használatban élenjáró országaihoz - közölte a cég csütörtökön az MTI-vel.
2025. 12. 19. 03:30
Megosztás:

Tűzijáték szabályok Budapesten 2025 Szilveszterén

Szilveszterkor nem tiltják be a tűzijátékokat, de az idei évben sokkal szigorúbb feltételek mellett lehet majd használni őket. A bírságok elkerülése, valamint a biztonságos ünneplés érdekében a Magyar Pirotechnikai Társaság (MAPIT), a Pirotechnikusok Érdekvédelmi Szövetsége (PÉSZ), továbbá az augusztus 20-i tűzijáték kivitelezéséért felelős Nuvu Kft. közös sajtótájékoztatón számolt be az új budapesti szabályozásról, annak várható hatásairól, továbbá a biztonságos pirotechnikai eszközhasználatról.
2025. 12. 19. 03:00
Megosztás:

Karácsony előtt fokozottan vigyáznunk kell a kiberbűnözőkkel!

Az elmúlt évek tapasztalata alapján karácsony előtt sokkal nagyobb a kockázata annak, hogy valakit internetes vásárlóként becsapjanak, mint az év más időszakában, az üzleti és otthoni biztonságtechnikai szoftvermegoldások nemzetközi szállítója, az ESET közleménye szerint a kedvező ajánlat, ár sokszor csak a becsapás egyik eszköze, a kiberbűnözők fő célja ugyanis többnyire személyes és bankkártya adatok, jelszavak megszerezése.
2025. 12. 19. 02:30
Megosztás:

Minimálbéren vagy bejelentve? Akkor 2026-tól kapaszkodj!

2026 január 1-jétől jelentősen megváltozik a minimálbér és a garantált bérminimum összege Magyarországon – derül ki a frissen kihirdetett kormányrendeletből. A döntés minden munkáltatót és munkavállalót érint, legyen szó a versenyszféráról vagy az állami szektorról. Nézzük közérthetően, mit jelent ez a gyakorlatban.
2025. 12. 19. 02:00
Megosztás: