Véget ért Horvátország egyik legnehezebb tűzvédelmi szezonja

Véget ért Horvátország egyik legnehezebb tűzvédelmi szezonja, amelyben közel 15 ezer hektár terület égett le, és 40 százalékkal több volt a tűzeset, mint 2023-ban - írta a Vecernji List című horvát napilap vasárnap a tűzoltókat idézve.

Véget ért Horvátország egyik legnehezebb tűzvédelmi szezonja

Horvátország erdeiben - főleg a tengermelléken - a kánikula és a csapadékmentes időjárás miatt minden évben fokozott tűzveszély alakulhat ki. A legtöbb erdőtüzet emberi figyelmetlenség, villámcsapás vagy a vasúti közlekedésben keletkezett szikra okozza.

A hosszabb ideje tartó csapadékos időjárásnak köszönhetően azonban mostanra a tengermelléki területeken is csökkent annak a lehetősége, hogy újabb erdőtüzek lépjenek fel - közölte a horvát operatív tűzoltó parancsnokság.

A testület adatai szerint június elsejétől szeptember 10-ig 2420 szabad területi tüzet jegyeztek fel, ami negyven százalékkal több, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. Közel 15 ezer hektár terület égett le, 534 százalékkal több, mint tavaly.

Nyolc kiemelten súlyos tűzeset volt az idén: négy Split-Dalmát, három Sibenik-Knin és egy Zára megyében (Zadarska zupanija).
A klímaváltozás miatt várhatóan további extrém tűzesetekkel kell számolni a jövőben, az ezekre való felkészülés kulcsfontosságú - hangsúlyozta a parancsnokság közleményében.

Emlékeztettek: a horvát kormány 5,6 millió eurót különített el erre az évre tűzoltási tevékenységek végrehajtása, valamint további 16,1 millió eurót a védelmi minisztériumnak ugyan erre a feladatra.

A horvát légierő kötelékében egy tűzoltó század is szolgál, melynek bázisa Zárában van. Hat Canadair CL-415, valamint hat Air Tractor AT-802 típusú tűzoltó repülőgéppel rendelkezik.

A fokozott tűzveszély miatt Horvátországban június 1-jétől október végéig tilos tüzet gyújtani olyan helyeken, ahol a lángok tovaterjedhetnek. Tűzokozás esetén magánszemélyek 1990-től 19 900 euróig (782 ezer forinttól 7,8 millió forintig) terjedő pénzbírságra büntethetők, vagy 60 nap elzárást kaphatnak.

Rendőrségi figyelmeztetés! Aki húsvétkor ittasan vezet, az csúnyán pórul jár

A zéró tolerancia, illetve a húsvéti fokozott közúti ellenőrzések sem tartanak vissza rengeteg embert attól, hogy alkohol fogyasztása után is a volán mögé üljenek.
2026. 04. 03. 01:00
Megosztás:

Új exportpiacok elérését segítené a HEPA

Új exportpiacok elérésében segítené a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség a belföldi vállalatokat, hogy mérséklődjön a kivitel földrajzi koncentrációja miatti kitettség – mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) külgazdaság fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója csütörtökön Budapesten, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) konferenciáján.
2026. 04. 03. 00:05
Megosztás:

Több mint kilenc kilométernyi szakasz újul meg a Balatoni Bringakörön

Több mint kilenc kilométernyi szakasz újul meg a Balatoni Bringakörön - közölte a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium aktív Magyarországért felelős államtitkára pénteken a rekonstrukcióban érintett egyik - Szigliget és Balatonederics közötti - biciklis útszakasznál újságírók előtt.
2026. 04. 02. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 14. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 04. 02. 22:00
Megosztás:

Csökkenti a gázolaj jövedéki adóját a román kormány

Csökkenti a gázolaj jövedéki adóját a román kormány – írja az Agrpres.
2026. 04. 02. 21:00
Megosztás:

Megalakult a magyar Design & Build Klaszter

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), valamint a Magyar Tervezői és Építészeti Szövetség Klaszter (HDBA) együttműködésével megalakult a magyar Design & Build Klaszter, a tervezést és a kivitelezést is összefogó tömörülés célja, hogy a magyar tervezői, építészeti, kivitelezési és kapcsolódó iparági kompetenciák szervezett formában jelenjenek meg a nemzetközi piacokon, különösen a Perzsa-öböl, a Közel-Kelet és Észak-Afrika dinamikusan fejlődő régióiban - közölte az MKIK csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 02. 20:00
Megosztás:

Tavaszias idő várható a húsvéti hosszú hétvégén

Kellemes tavaszi idő várható számottevő csapadék nélkül a húsvéti hosszú hétvégén, de a szél többször is élénk, olykor erős lehet. Húsvétvasárnap a napos időben 18 és 22 Celsius-fok közé emelkedik a hőmérséklet - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 04. 02. 19:30
Megosztás:

Franciaország nem szenved üzemanyaghiányban

Franciaország "nem szenved üzemanyaghiányban" a közel-keleti háború miatt - jelentette ki a francia kormányszóvivő csütörtökön, miután Marine Le Pen, a legnagyobb ellenzéki párt, a Nemzeti Tömörülés nemzetgyűlési frakcióvezetője bírálta a kormány stratégiáját.
2026. 04. 02. 19:00
Megosztás:

A magyar turizmus az elmúlt években történelmi rekordokat ért el

A magyar turizmus az elmúlt években történelmi rekordokat ért el, és ma már világosan látszik, hogy növekedés fenntartása nem pusztán az emelkedő vendégszámokban rejlik, hanem abban, hogy milyen élményt adunk, hogyan segítjük az eligazodást, és milyen minőségben találkozik a vendég Magyarországgal - fogalmazta meg a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója csütörtökön Zalakaroson.
2026. 04. 02. 18:30
Megosztás:

Több mint harminc vasútállomás újul meg az országban

Az állomásfelújítási program részeként 14 vármegyében több, mint harminc állomás és vasúti megállóhely újul meg, mintegy 15 milliárd forint értékben, a MÁV-csoport és a Magyar Falu Program forrásaiból - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) Északkelet-Magyarország közúti és vasúti közlekedésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa csütörtökön Nyíradonyban.
2026. 04. 02. 18:00
Megosztás:

A MOHU megnövelt kapacitással készül a REpont automatáknál

A MOHU megnövelt logisztikai kapacitással készül a húsvéti ünnepekre, mivel nagyobb forgalomra lehet számítani ilyenkor a REpont automatáknál. A társaság felhívja a figyelmet arra is, hogy a visszaváltás előtt érdemes megnézni az üzletek ünnepi nyitva tartását, valamint számolni kell a hosszabb várakozási idővel is - közölte a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 02. 17:30
Megosztás:

Stabil fundamentumok és erősödő nemzetközi jelenlét mellett folytatja portfólióátalakítását az Appeninn

Az Appeninn Nyrt. 2025-ben következetesen haladt portfólióoptimalizálási stratégiájának végrehajtásával, miközben kiegyensúlyozott finanszírozási pozíciójának fenntartásával stabil működési teljesítményt nyújtott. A stratégia megvalósítása 2026 elején új lendületet vett: a társaság lengyelországi akvizícióval bővítette portfólióját és további régiós tranzakciók megvalósításán dolgozik. Az üzleti jelentés mai közzétételével egy időben a Scope Ratings megerősítette az Appeninn B+/Stable hitelminősítését, visszaigazolva a cégcsoport erős fundamentumait és prudens működését.
2026. 04. 02. 17:00
Megosztás:

Agrometeorológia: optimálisan fejlődhetnek az őszi vetések, de fagy veszélyezteti a gyümölcsfákat

Az őszi vetések többnyire optimálisan fejlődhetnek a megázott talajban, de a szokásosnál korábban virágzó gyümölcsfákat a fagy veszélyezteti - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 02. 16:30
Megosztás:

A magyar munkavállalók riasztó állapotára figyelmeztet a szakértő az Egészség Világnapján

Az Országos Mozgásszervi Állapotfelmérés adatai rávilágítanak arra, hogy a mozgásszervi panaszok ma már nem csupán egyéni egészségügyi problémát jelentenek, hanem súlyos teljesítménybeli és gazdasági kockázatot hordoznak a vállalatok számára. A 21. században a mozgásszervi megbetegedés a szív- és érrendszeri betegségek után a leggyakoribb orvoshoz fordulási ok. A jövő gerincbetegei pedig azok, akik a jelenben még a TikTokot pörgetik.
2026. 04. 02. 16:00
Megosztás:

Váratlanul megtorpant a lendület: az olcsóbb területek felé fordultak az ingatlankeresők

Az év eleji élénkülés után március közepétől ismét lassulni kezdett a lakáspiaci kereslet a zenga.hu legfrissebb, márciusi adatai szerint, ami azt jelzi, hogy a tavaly megfigyelt hullámzó trend 2026-ban is folytatódik. A január–februári lendület megtorpant, és bár nem beszélhetünk drasztikus visszaesésről, a piac egyértelműen visszavett a tempóból.
2026. 04. 02. 15:30
Megosztás:

6,25 milliárd forint a tét szombaton

Még mindig rekordnyeremény várja a játékosokat az Ötöslottón. Ezen a hétvégén szombaton már 6,25 milliárd forinttal gazdagodhat a szerencsés nyertes.
2026. 04. 02. 15:00
Megosztás:

Korlátozza a nyereségrés nagyságát az üzemanyagoknál a cseh kormány

Korlátozza a nyereségrész maximális nagyságát, és csökkenti a gázolaj fogyasztási adóját a cseh kormány - közölte Andrej Babis miniszterelnök csütörtökön Prágában a cseh kormány rendkívüli ülése után. Az intézkedések április 8-án lépnek hatályba.
2026. 04. 02. 14:00
Megosztás:

Hatékonysággal igyekszik elodázni az áremelést a Foxpost

Amíg teheti nem emel árat a FOXPOST. A vállalat szerint az iráni háború hatására emelkedő energiaárak miatt a piacon jelenleg nem egy hirtelen, általános áremelés látszik, hanem egy fokozatos költségnyomás, amely elsősorban az üzemanyagárakon keresztül jelenik meg. A szolgáltatók egyelőre kivárnak, de ha a jelenlegi trendek tartósak maradnak, a következő hónapokban elkerülhetetlenné válhat a díjak korrekciója a házhozszállítás esetében.
2026. 04. 02. 13:30
Megosztás:

Újabb rekordév az AKKO Investnél: tovább növekvő árbevétel és EBITDA

Újabb rekordévet zárt a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett AKKO Invest, miután konszolidált szinten árbevétele 46 milliárd forint fölé, míg az üzleti működés eredményét mutató EBITDA 4 milliárd forint közelébe emelkedett. A társaság adózott eredményét egyszeri tételek terhelték, ugyanakkor a társaság fő tulajdonosa, a WING Csoportba tartozó Mevinvest tavaly első félévi 10 milliárd forintos tőkeemelésének köszönhetően jelentősen csökkent az AKKO Invest kötelezettségállománya, így a működés során megtermelődött nyereség és forrás akvizíciókra, üzletfejlesztési lehetőségekre is fordítható.
2026. 04. 02. 13:00
Megosztás:

Kiemelkedő évet zárt a lízingpiac és az Euroleasing

Az MBH Csoporthoz tartozó Euroleasing Zrt. 2025-ben minden jelentős szegmensben erősödni tudott, így piaci részesedése meghaladta a 25 százalékot. A vállalat ügyfélportfóliója meghaladja a 600 milliárd forintot, mellyel stabilan őrzi a piacvezető pozícióját. Az eredményekhez a rugalmas és versenyképes finanszírozási forrást az MBH Csoport stabil pénzügyi háttere biztosította.
2026. 04. 02. 12:30
Megosztás: