Vegyesek a vállalati szektor várakozásai az idei évet illetően

A hazai vállalatok menedzsmentje óvatosabb várakozásokkal néz 2023 elé – derül ki a Randstad legfrissebb „HR Trends 2023” kutatásából, melynek célja, hogy betekintést nyújtson a Magyarországon működő cégek jelenlegi gazdasági helyzethez történő alkalmazkodásába, illetve az előttük álló HR-kihívásokba.

Vegyesek a vállalati szektor várakozásai az idei évet illetően

A kutatásban résztvevő közel 250, döntően közép- és nagyvállalat csupán 41%-a számít a cége nettó árbevételének növekedésére – szemben a tavalyi 61%-kal. A kutatás résztvevőinek többsége úgy gondolja, hogy az év legtöbb fejtörést okozó problémái az infláció miatt megnövekedett bérköltségek és a magasabb működési költségek lesznek, amelyekre különböző stratégiák mentén terveznek reagálni.

A HR kérdéseket érintően sem optimisták a megkérdezett szakemberek. Beszédes, hogy míg tavaly a 89%-uk tervezett létszámbővítést, idén csak 34%-uk nyilatkozott így. A bérezés idén is munkaerőpiaci kulcskérdés: a dolgozói elvárások továbbra sem találkoznak a vállalatok által tervezett béremelések mértékével, ez a szakadék tavaly óta tovább nőtt. Jó hír viszont, hogy míg tavaly csak a cégek 83 százaléka akart emelni, ebben az évben gyakorlatilag mindenki (97%).

Vegyes üzleti kilátások

Idén a hazai vállalati szektor kevésbé optimista az üzleti teljesítményét illetően: míg tavaly a felmérésben résztvevők közel kétharmada számított a vállalatuk nettó árbevételének növekedésére, most csupán a 41%-uk – akiknek kicsivel több mint fele 4-10%-os nettó árbevétel növekedésre számít. Az optimistákhoz hasonló arányban vannak azok is (39%), akik stagnáló árbevétellel számolnak. Emellett azonban nőtt a borúsabban gondolkodók száma: míg 2022-ben a válaszadók 3%-a mondta azt, hogy az árbevétel csökkenésére számít, idén 10%-uk nyilatkozott így. A válaszadók tizede nem tudja, milyen elvárásokkal fusson neki 2023-nak.

Az ágazati számokból az látszik, hogy az IT-szektorban, a szolgáltatóközpontoknál és a szolgáltatóiparban az átlagnál többen számolnak 15% feletti növekedéssel.

A kutatásban résztvevők pesszimizmusának legfőbb oka a jelenlegi globális és hazai gazdasági helyzet, hiszen jól láthatóan ezek a tényezők befolyásolják 2023-as várakozásaikat. A többségük szerint az év legnagyobb üzleti kihívása az infláció miatt megnövekedett bérköltségek és magasabb működési költségek lesznek – előbbit 71%-uk, utóbbit 61%-uk jelölte meg. Sokan tekintenek üzleti kihívásként a magasabb energiaköltségekre (43%) és a jelöltek elvesztésére a bérköltségek inflációja miatt (42%), de a jövedelmező árrés fenntartását is komoly kihívásként jelölték meg (40%).

Létszámleépítés nem, létszámstop inkább

A fenti kihívásokra – amelyek közül az öt legfontosabb a tavalyi felméréshez képest új fenyegetés – különböző módokon terveznek reagálni a vállalatok. A kárenyhítési tervek főként a munkaerő- és energiaköltségek optimalizálását célozzák. 62%-uk szerint a lehetséges recesszióra válaszul a cégük átalakítja a struktúrát és újraértékeli munkaerő-szükségletét. A válaszadók fele a működési költségeket vágja vissza, a vállalatok 48%-a befagyaszthatja a munkaerő-felvételt a kritikus időszakban, 35%-uk egyéb energiatakarékossági intézkedéseket vezet be, 14%-uk pedig több home office lehetőséget ajánl fel az irodai energiaköltségek csökkentése érdekében. A Randstad a négynapos munkahétről is megkérdezte a kutatásban résztvevő vállalatok képviselőit: összesen 17% tervezi tesztelni vagy bevezetni (teljesen vagy részlegesen) a munkavállalók munka-magánélet egyensúlyának javítása érdekében, ám a döntő többség, 83% kivitelezhetetlennek tartja azt saját szervezetében.


Bérkérdés: egyelőre az infláció vezet

Míg tavaly a felmérésben résztvevők 83%-a nyilatkozott tervezett fizetésemelésről, idén a megkérdezett cégek 97%-a tervezi a munkabérek megemelését. A cégek által tervezett fizetésemelések mértéke és a munkavállalók elvárásai azonban nem egyeznek. Az elmúlt hónapokban tapasztalható infláció, a megélhetési költségek rohamos emelkedése miatt a munkaadók többsége 6-15%-os emelést tervez (harmaduk 6-10%-os emelést, 42%-uk viszont 11-15%-os emelést). A Randstad Hungary social media felmérése szerint – amelyet több mint 400-an töltöttek ki – a munkavállalók közel háromnegyede viszont a 16-20%-os vagy ennél is magasabb arányú fizetésemelést tartja reálisnak.  Ilyen mértékű emeléssel azonban csak kevés munkaadó tervez. 20% felett a cégek alig 1 százaléka emel – ezek döntően az IT/telekommunikációs szektorból kerülnek ki –, holott a dolgozók 35 százaléka legalább ennyit szeretne kapni, minden nyolcadik cég emel 16% és 20% között, ez a dolgozók 37 százalékánál lenne elvárás. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a béremelést sok cég differenciáltan hajtja végre, ezzel a bérfelzárkóztatással csökkentve azt a szakadékot, amely az 1990-es évektől kezdve folyamatosan nőtt a menedzsment és szervezet alsóbb szintjein dolgozók fizetése között.


Mindezek mellett a cégek 43%-a ajánlott fel rendkívüli támogatást dolgozóinak, hogy segítsék az alkalmazottakat megbirkózni a megnövekedett megélhetési költségekkel. A válaszadó vezetők egyharmada egyszeri megélhetési hozzájárulással támogatta alkalmazottait, 23% az energiaköltségekhez, utazási költségekhez vagy egyéb napi kiadásokhoz járult hozzá, 12% havonta járult hozzá a dolgozók megélhetési költségeihez, és csupán 23% nem számolt be a fenti hozzájárulások alkalmazásáról.

Ne maradjon le a „Randstad HR Trends 2023” további értékes megállapításairól sem! Az anyag 2. részét 2023. február 27-én publikáljuk.

 


Kriptovaluta a mindennapi magyar fizetésben

Egyre több magyar felhasználó szokott hozzá ahhoz, hogy a mindennapi pénzügyeit ne csak a bankszámláján, hanem egy digitális tárcában is intézze.
2026. 07. 16. 09:25
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai indexek; esett a BUX és a hazai nagypapírok

Vegyesen zártak szerdán a mértékadó európai részvényindexek, amikor a pozitív vállalati hírek nem tudták teljesen ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus lezárásának kilátástalansága miatti aggodalmat.
2026. 07. 16. 09:00
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült csütörtök reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 16. 08:00
Megosztás:

Közel 78%-kal nőtt a TBSZ-nyitások száma, a számlaadatok szerint egészen másként fektetnek be a magyarok

A Lightyear befektetési platform friss adatai szerint a TBSZ népszerűsége Magyarországon tovább növekszik. A számlaszintű adatok ugyanakkor ennél is érdekesebb képet mutatnak: a TBSZ-t használó befektetők egészen másképp építik fel portfóliójukat, mint a normál befektetési számlát használók.
2026. 07. 16. 07:00
Megosztás:

A kilométeróra-manipuláció súlyos összegekbe kerül a magyar autóvásárlóknak: több mint ötödével fizetnek többet az autó valós értékénél

Bár a kilométeróra-manipulációról gyakran esik szó a médiában, ez a csalási forma továbbra is elterjedt. Aki manipulált futásteljesítményű autót vásárol, nemcsak jelentősen többet fizethet a jármű valós értékénél, hanem később gyakoribb meghibásodásokkal és magasabb javítási költségekkel is számolhat.
2026. 07. 16. 06:00
Megosztás:

Főszervezőt vált, új korszakot nyit az Ecommerce Expo

A jövőben Káli György felel az Ecommerce Expo szervezési munkálataiért. Az új főszervező ambíciózus változásokat tervez.
2026. 07. 16. 05:00
Megosztás:

Praktikus megoldások a lakáshitel törlesztéséhez

A magyar lakáshitel-állomány egy év alatt ötödével bővült, miközben a hitelfelvétel szerepe is tovább nőtt a lakásvásárlásokban. Ebben a helyzetben egyre fontosabbá válnak azok a megoldások, amelyek további eladósodás nélkül könnyíthetik a meglévő kölcsönök törlesztését. Ilyen a Prémium Egészségpénztár OtthonKassza szolgáltatása is. A felhasználók körében végzett friss kutatás szerint tízből nyolcan egészségpénztári megtakarításukból is törlesztik lakáshitelüket, 85 százalékuk pedig emelné az erre elszámolható havi keretet.
2026. 07. 16. 04:00
Megosztás:

A Yettel elindítja vezetékes internet szolgáltatását

A Yettel újabb jelentős lépést tesz a konvergens szolgáltatóvá válás útján: elindítja vezetékes optikai internet szolgáltatását, amely hatékonyan egészíti ki a meglévő, mobilhálózatra épülő OtthonNet ajánlatát. A két technológia együtt a magyar háztartások több mint 90 százaléka számára teszi elérhetővé a szélessávú internetszolgáltatást, lehetővé téve, hogy az ügyfelek az igényeiknek leginkább megfelelő megoldást válasszák.
2026. 07. 16. 03:00
Megosztás:

Fordulat a lakáscéloknál – a legtöbben felújításban, korszerűsítésben gondolkodnak

Egyre többen választják a tudatos pénzügyi tervezés útját a hazai lakosság körében – derült ki a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. legfrissebb ügyfélkutatásából. Magyarország legnagyobb lakás-takarékpénztáránál 2025-ben az új szerződést kötők közel fele a megtakarítási cél mellett már a hitelfelvétel lehetőségével is tervez, ami még inkább igazolja a pénzügyi tudatosság növekvő tendenciáját.
2026. 07. 16. 02:00
Megosztás:

Tartós hőség, 42 °C és hirtelen viharok

Rendkívüli időjárással indult az idei nyár: már június végén megdőlt a hazai melegrekord, amikor Szécsényben kereken 42 °C-ot mértek.
2026. 07. 16. 01:00
Megosztás:

Innovatív pénzügyi megoldást vezet be a MET Csoport és a Fortinbras a magyar árampiacon

A svájci központú energiavállalat, a MET Csoport trading divíziója, a MET International és a Fortinbras Asset Management GmbH sikeresen zárta a magyar nagykereskedelmi villamosenergia-piachoz kötött pénzügyi áramswap (TBx) tranzakcióját. Az ügylet a MET International első ilyen jellegű megállapodása, amely mérföldkő a vállalat európai energiapiacokra kiterjedő, strukturált árampiaci kockázatkezelési kínálatának bővítésében.
2026. 07. 16. 00:05
Megosztás:

Tovább pörgött az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Kiskereskedelmi Üzletágában

Fennmaradtak az első három hónap kedvező folyamatai, így a második félévben összességében 10 százalékot megközelítő mértékben bővült az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Csoport Kiskereskedelmi Üzletágában. A Nagykereskedelmi Üzletág eközben 3,5 százalékra csökkentette elmaradását, elsősorban a tavaly megszerzett új márkák értékesítésének köszönhetően. Az AutoWallis Mobilitási Szolgáltatások Üzletága ismét erős negyedévet zárt és a szerviztevékenység is növekedést mutatott. Az AutoWallis az év hátralevő részében az értékesítés további erősödésére számít.
2026. 07. 15. 23:00
Megosztás:

A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi a webáruházaknál az elállási funkció biztosítását

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása mellett a fogyasztóvédelmi hatáskörben eljáró kormányhivatalok ellenőrzik az újonnan bevezetett elállási funkció meglétét. A szabályozás alapján az online vásárlástól ugyanolyan könnyű elállni, mint egy terméket megrendelni, ehhez azonban szükséges a webáruházak jogkövető magatartása és a fogyasztóvédelmi hatóság fellépése.
2026. 07. 15. 22:00
Megosztás:

ENSZ tanulmány vizsgálta a globális kávé-, kakaó- és tea-piacokat és szakpolitikai ajánlásokat téve a rendszerszintű problémákra

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) új elemzése szerint jelentős ingadozásokat mutatott a kávé, a kakaó és a tea nemzetközi ára az utóbbi időben, amit a strukturális problémák tovább súlyosbítottak. A FAO kiemeli a termelési rendszerek stabilizálásának, a piaci átláthatóság javításának és az értékláncon belüli kiegyensúlyozottabb értékeloszlás szükségességét a piaci stabilitás és a megélhetések védelme érdekében.
2026. 07. 15. 21:00
Megosztás:

Újra növekedési pályán Európa hőszivattyúpiaca, amely már több tízmillió háztartást véd az energiaárak ingadozásától

A kontinensen már 29,3 millió lakossági hőszivattyú működik, miközben az értékesítések 2025-ben ismét növekedésnek indultak. Ennek köszönhetően ma már több tízmillió európai háztartás fűti és hűti otthonát úgy, hogy jóval kevésbé van kitéve a fosszilis energiahordozók világpiaci ármozgásainak.
2026. 07. 15. 20:00
Megosztás:

Több millió magyar örülhet: megduplázta a kamatot a Revolut

Egyre több bank kínál már a látra szóló, azaz lekötés nélküli pénzekre is érdemi, akár az inflációnál jóval magasabb kamatot. A BiztosDöntés.hu adatai szerint a Revolut éppen most emelte duplájára azt a kamatot, amit a legtöbb magyar ügyfele által használt csomag megtakarítási számláján lévő pénzre fizet. Lenne mit fialtatni ezekért a kamatokért, hiszen soha nem inflálódott még annyi pénz lekötés nélkül a lakossági folyószámlákon, mint most.
2026. 07. 15. 19:00
Megosztás:

A vízépítés a klímaalkalmazkodás egyik kulcsa: már nem csak elvezetni, megtartani is kell

Miközben a Velencei-tó vízszintje ismét aggodalomra ad okot, és egyre több hazai folyó vízhozamát veszélyezteti az aszály, a szakemberek szerint Magyarország vízügyi kihívásaira a víz megtartása és újrahasznosítása jelentheti a választ. A KÉSZ Csoport szerint a korszerű mérnöki megoldások a klímaalkalmazkodás és a fenntartható vízgazdálkodás egyik legfontosabb eszközei lehetnek.
2026. 07. 15. 18:00
Megosztás:

Rekordot döntött a kormányzati intézkedések vállalkozásbarát megítélése a kkv-k körében

Látványos, felfelé ívelő tendenciát mutat a kis- és középvállalkozások várakozásai a kormányzati intézkedések vállalkozásbarát mivoltával kapcsolatban – derül ki a legfrissebb K&H bizalmi index negyedéves kutatási adataiból. A szektor szereplőinek visszajelzései alapján 40 százalékkal többen vannak azok, akik bizalommal tekintenek a következő egy évre e téren, amivel a mutató megdöntötte a korábbi, 2010-ben mért 38 százalékos rekordot is.
2026. 07. 15. 17:00
Megosztás:

Budapesten már harmadik hónapja csökkennek a lakásárak

Tovább tart a lakáspiaci árkorrekció: bár az ingatlan.com lakásárindexe szerint bár országosan 0,6 százalékkal emelkedtek a használt lakások és házak kínálati árai júniusban, Budapesten 0,1 százalékos csökkenés következett be. A fővárosban ezzel már a harmadik egymást követő hónapban mérséklődtek az árak. Hasonló, legalább három hónapos negatív sorozatra legutóbb 2020 októbere és decembere között volt példa.
2026. 07. 15. 17:00
Megosztás:

Az otthon megóvása a modern technológia eszközeivel

Az otthonod védelme mindig is fontos szerepet játszott, ám manapság a technológia robbanásszerű fejlődése új eszközöket kínál a megfigyelőrendszerek terén. A modern kamerarendszerek már nem csupán rögzítik az eseményeket, hanem valós időben megfigyelheted és akár a telefonodról is vezérelheted azokat. Vajon mennyire könnyű ezeket a rendszereket telepíteni és használni?
2026. 07. 15. 16:00
Megosztás: