Veszélyben a készpénzt rejtegetők! A KP-nak vége, mi lesz vele?

Egyre kevesebb készpénzt használunk a mindennapi életünk során. Gondoljunk csak a pénztárcákban rejlő bankkártyákra, a mobiltelefonos fizetési megoldásokra, vagy akár az egyre inkább terjedő okosórás fizetésekre is. Napjainkban a világ szinte valamennyi országának lakói közvetlenül tapasztalhatják a fizetési szokások átalakulását. Ami furcsa helyzet, hogy Magyarországon egyre több a lakosságnál rejlő készpénz, miközben egyre ritkábban használjuk azt. Normális ez?! Mi lesz így a készpénzünkkel, ha egyre kevesebbet használjuk?

Veszélyben a készpénzt rejtegetők! A KP-nak vége, mi lesz vele?

Magyarországon 2017 és 2018 között darabszám és érték tekintetében is mintegy 25 százalékkal nőttek a bankkártyás fizetések, napjainkban pedig a tranzakciók több mint háromnegyede olyan üzletekben történik, ahol van lehetőség elektronikusan fizetni.

Az elmúlt években robbanásszerű volt az „érintéses” kártyák elterjedése, valamint a különféle mobilfizetési megoldások is egyre szélesebb körben elérhetőek. 

Svédország az egyik éllovas

A köztudatba Svédország példáján keresztül bekerült a „készpénzmentes állam” fogalma, de többek között Hollandiáról és Nagy-Britanniáról is gyakran olvashatunk az elektronikus fizetések széleskörű alkalmazásának éllovasaiként.

Aki Svédországba látogat, akkor nem csodálkozzon el azon (sem), hogy ha esetleg valahol kolduló emberbe  botlik, akkor annál biztosan van "kártyaleolvasó terminál", hiszen hogyan is tudnánk segíteni "egy kis apróval" akkor, ha egyáltalán nem használunk már készpénzt és nem csörög a zsebünkben sohasem aprópénz... 

Másik hasonló eset az a táncosnő Spanyolországban, Sevilla városában, aki térről térre járva kápráztatja el fantasztikus táncával az utca járókelőit és a bárokban koktélokat kortyolgatókat, majd a tánca végeztével egy kártyaolvasó terminállal "gyűjti be" előadásának bevételét.

Csökken a készpénz használata mégis nő a készpénz mennyisége

A készpénz mindennapi használatának csökkenése mellett, mint általános nemzetközi jelenség az egyes országok készpénzállományának bővülése is, ami látszólag ellentmond a fizetési rendszerek fejlődésének.

Az MNB adatai szerint a forgalomban lévő forint bankjegyek és érmék értéke 2012 óta folyamatosan, átlagosan évi 10 százalékot meghaladó mértékben növekszik, 2019 decemberére pedig átlépte a
6 500 milliárd forintot is. 2018 folyamán különösen hangsúlyos volt a készpénz iránti kereslet növekedése: egy naptári év alatt több mint 850 milliárd forint áramlott ki a jegybankból.

2022 szintén rekordot hozott

Soha ennyi készpénz nem volt még a magyarok párnacihájában, mint idén március végén. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közölt adatai szerint 2022 márciusban további 408,4 milliárd forinttal nőtt a forgalomban lévő készpénz állománya Magyarországon, így már meghaladta a bűvös 8000 milliárdot.

Jelenleg 8303,9 milliárdnyi bankjegyen csücsülünk.

Az elmúlt évtizedben Magyarországon egyszerre zajlott mind a forgalomban lévő készpénzállomány ugrásszerű növekedése, mind pedig az elektronikus fizetési megoldások gyors térnyerése.

A vásárlási tranzakciók egyes fizetési módok közötti megoszlásáról 2015-től kezdve pontos képet ad az online pénztárgépek alkalmazására kötelezett üzletek adatait tartalmazó OPG-adatbázis, ennél hosszabb időtávot vizsgálva azonban célszerű egyéb becslésekre támaszkodni.

Egy lehetséges módszer – melyet például Khiaonarong – Humphrey (2019) is alkalmaz – az éves
lakossági fogyasztás értékének és az elektronikusan fizetett vásárlások éves összegének az 1. ábrán látható módon történő összevetése. Az ábráról leolvasható, hogy míg 2012 óta az elektronikus vásárlások értéke több mint háromszorosára nőtt, az éves fogyasztás fennmaradó része – mely a készpénzes vásárlások jó közelítésének tekinthető – lényegében stagnált.

Mindez arra utal, hogy a forgalomban lévő készpénzállomány növekedése

nem a lakossági fizetési szokások megváltozásának tudható be.

Azért a készpénz az úr

Fontos kihangsúlyozni, hogy a készpénzmentes fizetési megoldások használatának növekedése ellenére hazánkban továbbra is a készpénz a legnagyobb számban és értékben használt fizetési eszköz.

Az MNB (2019a) által kiadott Fizetési rendszer jelentés szerint 2017-ben az online pénztárgépeken végrehajtott vásárlások darabszám szerint 85 százaléka, érték szerint 68 százaléka készpénzben történt. 2015 és 2017 között a regisztrált készpénzes tranzakciók aránya több mint 5 százalékkal, összesített darabszáma viszont mindössze 1 százalékkal csökkent. 

A lakosság közel fele csak készpénzzel hajlandó fizetni

Sokatmondó adat, hogy 2018-as, önbevalláson alapuló kutatási eredmények szerint a magyar lakosság 46 százaléka szinte kizárólag készpénzzel fizeti rendszeres vásárlásait, 28 százalékuk a készpénzt és a kártyás fizetést párhuzamosan veszi igénybe, a készpénzmentes megoldásokat pedig csak 26 százalék preferálja (Végső et al. 2018).

A nagy címletekben van a megoldás kulcsa?

A bővülő készpénzigény és az ezzel ellentétes irányba változó fogyasztói szokások közötti látszólagos ellentmondás megértéséhez segítséget nyújt annak ismerete, hogy a készpénzállomány elmúlt években tapasztalt erős növekedése főként a legnagyobb címletű, 20 000 forintos bankjegyeket érintette.

Az ebből a címletből forgalomban lévő mennyiség 2012 és 2019 között közel háromszorosára emelkedett, míg a 10 000 forintosok esetén csak kb. 70 százalékos, a kisebb címletek esetén pedig 25–40 százalékos növekedés volt megfigyelhető (az érték szerinti megoszlást az egyes címletek között a 2. ábra mutatja).

Bár erre vonatkozóan módszertanilag megalapozott, számszerű becslés hazánkban még nem készült, joggal feltételezhető, hogy a nagy címletű bankjegyek számottevő része nem tranzakciós, hanem közép- vagy hosszú távú megtakarítási célokat szolgál.

Ebből következően a készpénzállomány ezen részének növekedése független az elektronikus fizetési megoldások elterjedésétől, más tényezők befolyásolják (például a tartósan alacsony kamatkörnyezet vagy a gazdasági bizonytalanságtól való félelem).

Mire kell az a sok készpénz?

A készpénz helyzetének megértéséhez – akár hazai, akár nemzetközi viszonylatban vizsgáljuk – nem elég csupán általában vett készpénzkeresletről beszélnünk.

A világ szinte valamennyi országában jól elválasztható a tranzakciós, illetve a megtakarítási célú készpénzigény, melyeket egyidejűleg akár ellentétes irányú mozgások is jellemezhetnek.

Emellett – bár átfedésben vannak az előző két kategóriával – külön említést érdemelnek az egy adott ország valutája iránt külföldről érkező kereslet, valamint a rejtett gazdaság készpénzhasználata is, mely illegális tevékenységekhez kapcsolódik (például adóelkerülés, feketemunka, csempészet), és jellegéből adódóan különösen nehezen becsülhető meg.

További részletek és a cikk forrása: Hitelintézeti Szemle, 19. évf. 1. szám, 2020. március, 90–118. o. Végső Tamás)

Stratégiai együttműködés a két legnagyobb hazai alkuszszövetség között

Hosszútávú stratégiai együttműködési megállapodást kötött a hazai független biztosításközvetítők érdekképviseletét ellátó két legnagyobb szervezet, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) és a Magyar Biztosítási Alkuszok Szövetsége (MABIASZ) hétfőn, a Visegrádon tartott, a MABIASZ által rendezett kétnapos biztosításialkusz-konferencián.
2025. 05. 13. 06:00
Megosztás:

Tovább drágulnak az albérletek: áprilisban 0,9%-os emelkedés országosan

Enyhe emelkedés jellemzi az országos és a budapesti albérletpiacot is: áprilisban országosan 0,9 százalékos, a fővárosban 1,3 százalékos emelkedés történt az előző hónaphoz képest; éves összevetésben országosan 7,6, Budapesten pedig 8,6 százalékkal nőttek a bérleti díjak - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com lakbérindexéből.
2025. 05. 13. 05:30
Megosztás:

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2025. 05. 13. 05:00
Megosztás:

Az orosz gáz betiltása három és félszeresére növelné a magyar családok fűtési költségeit

Az orosz gáz betiltása három és félszeresére növelné a magyar családok fűtési költségeit a Századvég becslése szerint.
2025. 05. 13. 04:30
Megosztás:

Melyek a leggyakoribb stresszforrások a magyar otthonokban?

A magyarok 42%-a küzd rendszeresen stresszel, legtöbb aggodalmuk pedig a pénzügyekhez és a munkához kötődik, míg a háztartással kapcsolatos félelmek is sokszor komoly feszültséggel járnak – derül ki a VELUX Cégcsoport legfrissebb kutatásából. A nyitva felejtett ablak, a megkésett számlabefizetés vagy a bezáratlan ajtó csak néhány azon stresszforrások közül, melyek sokaknak nyugtalan pillanatokat okoznak.
2025. 05. 13. 04:00
Megosztás:

Önálló alapítványként működik a jövőben a ZalaZONE

Kiválik a jelenleg a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány tulajdonában lévő zalaegerszegi Autóipari Próbapálya Zala Kft., és a jövőben új, önálló közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány jön létre a ZalaZONE járműipari innovációs ökoszisztéma működtetésére ZalaZone Alapítvány névvel - tájékoztatta a zalaegerszegi önkormányzat hétfőn az MTI-t.
2025. 05. 13. 03:30
Megosztás:

Több időt kaptak a cégek az ESG folyamatok kiépítésére

Az Európai Tanács a Stop-the-Clock (STC) irányelv keretében elhalasztotta a fenntarthatósági kötelezettségek teljesítésének kezdetét, ami több időt ad a cégeknek az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) folyamatok kiépítésére - közölte az EY hétfőn az MTI-vel.
2025. 05. 13. 03:00
Megosztás:

Pisilj okos WC-be! Kielemzi a vizeletedet

A Covid-19 járvány alatt a gyorstesztek berobbanása alapjaiban változtatta meg az egészségügyi önellenőrzés kultúráját. Bár a világjárvány lecsengett, a kérdés adott, vajon tartósan megélénkült-e a gyorstesztek piaca? Jobban ellenőrizzük-e magunkat otthon vagy visszatértünk a Covid előtti életformához?
2025. 05. 13. 02:00
Megosztás:

Ha 1996-2006 között született nő vagy, akkor pénzügyileg rossz hírünk van számodra!

Sok fiatalnak a szűkös anyagi lehetőségek miatt nem jut pénze spórolásra, a K&H ifjúsági index szerint ezért a 19-29 évesek 26 százaléka nem tud félretenni.
2025. 05. 13. 01:00
Megosztás:

Saját képzési központot indított útjára a Ganz

Oktatási központot hozott létre a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. a Ceglédi Szakképzési Centrummal együttműködésben. A tápiószelei gyárban működő Ganz Oktatási Központ Magyarországon is egyedülállónak számító, a transzformátor- és villamos forgógépgyártáshoz kapcsolódó tudásközpontot indít útjára, elősegítve a dinamikusan fejlődő iparvállalat szakember-utánpótlását.
2025. 05. 13. 00:30
Megosztás:

Hamisítják a fogyókúrás szerét a legnagyobb piaci szereplőnek!

A Novo Nordisk idei első negyedéves árbevétele dollárban 16%-kal, üzemi nyeresége pedig 18%-kal növekedett az előző év azonos időszakához képest a Bloomberg adatai szerint.
2025. 05. 13. 00:01
Megosztás:

Elindult a pályázat az állatbetegségek hatékonyabb kezelésére

Megjelent az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelmet szolgáló pályázat, amely jelentős segítség az állattenyésztőknek az állatbetegségek hatékonyabb kezelésében és megelőzésében - jelentette be az Agrárminisztérium (AM) hétfői közleménye szerint Viski József agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkár.
2025. 05. 12. 23:00
Megosztás:

Forgalomlassító tiltakozás kezdődött a Dorohusk-Rava Ruska lengyel-ukrán határátkelőn

Forgalomlassító tiltakozás kezdődött hétfőn a Dorohusk-Rava Ruska lengyel-ukrán határátkelő térségében, a lengyel fuvarozók az ukrán kollégáikhoz hasonló versenyszabályokat követelnek - közölte a Polskie Radio Lublin közszolgálati regionális csatorna.
2025. 05. 12. 22:30
Megosztás:

Melyik közösségi média felület a legnépszerűbb a fiatalok körében?

Az Instagram a favorit a 14-25 éves korosztálynál: innen tájékozódnak leggyakrabban a világ dolgairól, ehhez a platformhoz ragaszkodnának a leginkább, ha csak egyet kellene választaniuk, és 10-ből 8-an naponta használják. A mesterséges intelligenciával is kezdenek összebarátkozni, több mint 80%-uk igénybe vette már a házi feladat elkészítéséhez. És bár a megkérdezett tinik több mint harmada szeretne influenszer lenni, alulbecsülik azt, hogy vajon mennyit kereshet havonta egy már befutott tartalomgyártó.
2025. 05. 12. 22:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 05. 12. 21:00
Megosztás:

MÁV: ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a Volán-flotta

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a MÁV-csoport Volán flottája, miután újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás - közölte a MÁV hétfőn az MTI-vel.
2025. 05. 12. 20:30
Megosztás:

Az építőipar gyengülő teljesítménye miatt csökkent a Leier adózott eredménye 2024-ben

A jelenleg is családi vállalkozásként működő Leier Hungária Építőanyaggyártó Kft. tavaly 1,8 milliárd forint adózott eredménnyel zárt, míg egy évvel korábban a nyeresége 5,05 milliárd forint volt, a cég teljesítménye az építőipar gyengülésével és ezen belül a magas kamatkörnyezettel magyarázható - közölte a fennállásának 40. évfordulóját ünneplő társaság az MTI-vel.
2025. 05. 12. 20:00
Megosztás:

A családok védelme érdekében a kormány minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben – a biztosítók önként vállalták a lakásbiztosítási díjak korlátozását!

A kormány az élelmiszerek, a háztartási cikkek, a banki számladíjak és a telekommunikációs szolgáltatások díjai esetében is fellépett az igazságtalan áremelésekkel szemben. A cél világos, meg kell védeni és meg kell erősíteni a magyar lakosság, a családok anyagi biztonságát. A kormány minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben, ezért üdvözli, hogy a bankok és telekommunikációs cégek után a biztosítók is önkéntesen korlátozzák, befagyasztják a lakásbiztosítások díját.
2025. 05. 12. 19:00
Megosztás:

A tervezetnek megfelelően alakulnak a magyar költségvetés bevételei

Áprilisban – az előző év azonos időszakához viszonyítva – a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 10,9 százalékkal magasabban alakultak. Ezen belül továbbra is kiemelten teljesültek a fogyasztáshoz kapcsolódó adók: itt az előző év azonos időszakához viszonyított növekmény mintegy 13 százalék.
2025. 05. 12. 18:30
Megosztás:

Zajlanak a tárgyalások, csökkennek a gyógyszerárak?

Ma többet megtudhattunk az amerikai-kínai vámtarifákról. A felek produktívnak ítélték a genfi tárgyalásokat, és ma reggel a kereskedelmi megállapodás részleteit is ismertették. Ennek megörültek az ázsiai és amerikai piacok, ugyanakkor a potenciális amerikai gyógyszerárcsökkentések kapcsán a gyógyszergyártók árfolyama beesett.
2025. 05. 12. 18:00
Megosztás: