Világszínvonalú műtárgyak kalapács alatt: jön a harmadik Zsolnay-aukció

Október 18-án tartja története harmadik dedikált Zsolnay-aukcióját a Virág Judit Galéria. A földkerekség minden pontjáról várnak licitálókat a világviszonylatban is különleges eseményre, ahol 68 magyar kerámia kerül kalapács alá. A múzeumi rangú kollekciót október 5-től bárki ingyenesen megtekintheti a belvárosi galériában.

Világszínvonalú műtárgyak kalapács alatt: jön a harmadik Zsolnay-aukció

A Zsolnay története páratlan világsiker. A Zsolnay-gyár termékei nemzetközi szinten is a földkerekség legértékesebb, legkeresettebb kerámia műtárgyainak számítanak. Az elmúlt több mint 130 évben ezek az alkotások nemhogy veszítettek volna az értékükből, hanem folyamatosan emelkedik a megbecsültségük.

A Virág Judit Galéria harmadik alkalommal hirdet meg dedikált Zsolnay-aukciót. A kalapács alá kerülő 68 darab, múzeumi szintű műtárgyat az árverés előtt bárki megcsodálhatja a galéria ingyenes kiállításán, amely október 5-től várja az érdeklődőket a Falk Miksa utca 30-ban. Az eladásra kínált tárgyak többsége a gyár - gyűjtők számára talán legizgalmasabb - szecessziós korszakából származik, azonban aukcióra kerülnek historizáló tételek is. 

Az aukcióra kínált tárgyak között szerepel egy óriás perzsa váza, amelynek alaptípusa az 1878-as párizsi világkiállításra készült. Ez volt az a kiállítás, ahol a Zsolnay egy aranyéremmel megalapozta a nemzetközi sikerét. Ez a váza kivételes ritkaság, egyetlen magyar köz- és magángyűjteményben sincs ismert párdarabja. A váza 3 millió forintos kikiáltási árról indul. 

Az aukció egy másik kiemelt darabja, egy kígyós asztaldísz, amelynek létezéséről tudtak a gyűjtők, azonban olyan ritka, hogy eddig csak kevesen láthatták. A világkiállításra tervezett reprezentatív darabok 3-5 példányban készültek, tömeggyártásba azonban soha nem kerültek. Ezek a gyűjtők legkeresettebb célpontjai. Az asztaldísz feltehetően Sikorski Tádé munkája, a lengyel származású mérnök Zsolnay Júlia férje volt. Sikorski a gyár egyik legaktívabb tervezője volt. A tétel kikiáltási ára 5 millió forint. 

A díszmadaras óriás kaspó az árverés egyik igazi szenzációja - szerencsés lehet az a gyűjtő, akinek sikerül ezt a különleges darabot megszereznie. Olykor évtizedek is eltelnek úgy, hogy a piacon nem bukkan fel hasonló alkotás.

„A világ minden tájáról számítunk gyűjtök jelentkezésére, licitjére. Az előző két Zsolnay aukciót is mi rendeztük és hatalmas eredménynek tartjuk, hogy most újra egy hihetetlenül erős kollekcióval léphetünk a közönség elé” - mondta el Törő István, a Virág Judit Galéria társtulajdonosa, aki három évtizede maga is szenvedélyes gyűjtő. „Amikor hungarikumokról beszélünk, elsőként a Zsolnay márkanév kell, hogy az eszünkbe jusson, hiszen a műkereskedelem legkeresettebb és legdrágább remekműveit köszönhetjük ennek a kiváló magyar manufaktúrának” - tette hozzá Törő István.

A Zsolnay aukciós kiállítás október 5-én nyitja meg kapuit a Virág Judit Galériában, a belépés ingyenes.  Október 7-én és 14-én, 11 órakor ingyenes tárlatvezetést tart Törő István.

Orbán Viktor Toshihiro Suzukival tárgyalt

Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Karmelita kolostorban tárgyalt Toshihiro Suzukival, a Suzuki Motor Corporation elnök-vezérigazgatójával - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
2025. 05. 28. 05:30
Megosztás:

A hazai vállalatok egyre tudatosabban élnek a készpénzkímélő megoldásokkal

Minden korábbinál erősebb év volt a tavalyi a hazai juttatási piac meghatározó szereplője, a Rewin Magyarország Kft. számára. Nagy érdeklődés mutatkozott a munkaadók részéről a kedvezményes adózású csekély értékű ajándékokban rejlő lehetőségek iránt: az előző évhez képest majdnem megháromszorozódott 2024-ben kibocsátott, sokrétűen felhasználható béren kívüli juttatási utalványok összeértéke.
2025. 05. 28. 05:00
Megosztás:

Szlovénia az élvonalban az egymillió lakosra eső szívátültetések számában

Szlovénia 16 éve van az élvonalban az egymillió lakosra eső szívátültetések számában: tavaly 26 műtétet hajtottak végre az országban, összesen pedig csaknem ötszázat - közölte kedden a ljubljanai klinikai kórház.
2025. 05. 28. 04:30
Megosztás:

Költségtudatosság és tech-nyitottság - így utaznak külföldre a magyarok idén

A magyarok 36%-a tervez külföldi nyaralást a közelgő szabadsága alatt, és közülük a legtöbben idén is Horvátországba utaznak majd. A Visa a kelet-közép európai országok utazási szokásait vizsgáló idei kutatása[1] szerint a magyarok igyekeznek kontroll alatt tartani a kiadásaikat a külföldi utazások során, miközben digitális eszközöket használnak nemcsak a fizetéshez, de a költéseik nyomon követéséhez is. A technológia mostanra kulcsfontosságúvá vált a pénzügyeink kezelésében utazáskor is: a külföldre utazó magyarok közel harmada mobillal vagy okoseszközzel tervez fizetni. A tanulmány és az MBH Bank tapasztalatai szerint a fogyasztók elvárják a bankjuktól az olyan kényelmi szolgáltatásokat, amelyek javítják az utazási élményt és ezért valamennyit fizetni is hajlandóak.
2025. 05. 28. 04:00
Megosztás:

Rekord eredményt ért el az ipari gázszakértő Messer 2024-ben

A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére a Messer – a világ legnagyobb, magántulajdonban lévő ipari, orvosi és különleges gáz szakértője – a 2024-es üzleti év során stabil pénzügyi teljesítményt mutatott fel. A cégcsoport árbevétele 2%-kal* növekedett, megközelítve a 4,5 milliárd eurót, amit új kapacitás- és ügyfélkör-bővítés – többek között a repülőgépiparban és a félvezetőgyártásban – tett lehetővé. A Messer mintegy 0,9 milliárd eurót fordított beruházásokra, amelyek célja a jövőbeni növekedés elősegítése új üzemek építésével, és a meglévő eszközállomány karbantartásával. Emellett a vállalat 2024-ben a héliumellátását is megerősítette az Egyesült Államokban kötött beszerzési megállapodások révén.
2025. 05. 28. 03:30
Megosztás:

Napi ezernégyszáz hordó olajat termel a somogysámsoni új kút

Naponta 1400 hordó kőolajat, a Molcsoportszintű termelésének mintegy másfél százalékát adja az a somogysámsoni új olajkút, amely közel egy évtized után az első új olajlelőhely a Dunántúlon - közölte a helyszínen kedden a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója.
2025. 05. 28. 03:00
Megosztás:

Térképen: Bruttó 740 ezer forintos bérkülönbségek vannak Magyarország járásai között

Magyarországon jelentős területi különbségek mutatkoznak a keresetekben. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2025 első negyedéves adatai alapján készült elemzésünk bemutatja, hol a legalacsonyabb és hol a legmagasabb a bruttó átlagkereset. A mellékelt térképek vizuálisan is szemléltetik a bérszakadékot, mely a gazdasági struktúrát és a regionális fejlődést is tükrözi.
2025. 05. 28. 02:00
Megosztás:

A Magyar Nemzeti Bank szigorú döntést hozott, ami mindenkire hatással van

A Monetáris Tanács a májusi kamatmeghatározó ülésén sem változtatott az irányadó kamatokon. A jegybanki alapkamat továbbra is 6,50 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle szintén változatlan maradt – 5,50, illetve 7,50 százalékon. A döntés nem okozott semmilyen meglepetést, megfelelt a széles körű elemzői konszenzusnak.
2025. 05. 28. 01:00
Megosztás:

Hátborzongató kapcsolat a hamburgi késelő és a kombinós gyilkos között

Pénteken 18 ember sérült meg, amikor egy német nő késes ámokfutásba kezdett a hamburgi pályaudvaron. Az csak most derült ki, hogy a nőt előző nap engedték ki a pszichiátriáról. Jogvédők szerint az eset így kísérteties párhuzamot mutat a magyarországi kombinós gyilkos esetével – mindkettő a pszichiáterek terméke, vélik a jogvédők.
2025. 05. 28. 00:30
Megosztás:

MIND of Pepe ICO: Már 10 millió dollár, és csak 3 nap maradt a kedvezményes vásárlásra

A Bitcoin új ATH-t ért el május 22-én 111,970.17 dollárral, és azóta az egész kripto tér pezseg, köztük a mém érmék is.
2025. 05. 28. 00:01
Megosztás:

Több mint 80 program a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adamesteanu román író, valamint az erdélyi származású Szabó T. Anna költő és Dragomán György író - jelentették be kedden a szervezők sajtótájékoztatón Kolozsváron.
2025. 05. 27. 23:30
Megosztás:

Varga Mihály: huzamosabb ideig maradhat a jelenlegi alapkamat

Az alapkamat huzamosabb ideig a jelenlegi szinten maradhat, a tanács megítélése szerint a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt - mondta Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón kedden.
2025. 05. 27. 23:00
Megosztás:

Könnyítés jöhet a nap- és szélerőművek illetékkötelezettségével kapcsolatban

A Nemzetgazdasági Minisztérium által a napokban benyújtott törvényjavaslat jelentős változást, egyben könnyítést hozhat a naperőművek és szélerőművek adásvételében. Amennyiben a törvényjavaslatot a parlement elfogadja, úgy a nap-, illetve szélerőművek forgalmi értéke a jövőben nem fogja a visszterhes vagyonátruházási illetékkötelezettség alapját képezni. A Deloitte szakértői szerint a törvényjavaslat jelentős előrelépést jelent az erőműberuházások illetékkezelésében, azonban maradtak még nyitott kérdések.
2025. 05. 27. 22:40
Megosztás:

Spórol, rákeres az interneten, akcióra vadászik – így vásárol Európa 2025-ben

Az európai vásárlók 58 százaléka továbbra sem számít vásárlóerejének javulására – derül ki a Shopfully nyolc európai országra kiterjedő friss kutatásából. A gazdasági hangulat továbbra is óvatos, a vásárlási döntéseket egyre inkább online információk (82 százalék) és promóciók (90 százalék) befolyásolják. A magyar vásárlók kétharmada vadássza az akciókat – ezzel Európa élmezőnyébe tartozunk árérzékenység tekintetében.
2025. 05. 27. 22:00
Megosztás:

Idén először növekedett az európai autóértékesítés

Áprilisban 1,3%-kal nőttek az EU-ban az új autó értékesítések, ezzel idén ez az első hónap, amikor növekedés mutatkozik.
2025. 05. 27. 21:30
Megosztás:

21 százalékkal nőtt a római nemzetközi repülőtér forgalma

A római nemzetközi repülőtér utasforgalma tavaly 21 százalékkal nőtt, és az idén további növekedés várható - tájékoztatta Marco Troncone vezérigazgató az MTI-t.
2025. 05. 27. 21:00
Megosztás:

Vegyesen változott kedd estére a forint

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 05. 27. 20:00
Megosztás:

Elérte legmagasabb pontját a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. épülő új pécsi gyártócsarnoka

Félidejéhez érkezett BAT Pécsi Dohánygyár Kft. (BAT PD) új gyártócsarnokának hatvanmilliárd forintos beruházásban zajló építése, amellyel a világ egyik legnagyobb nikotinpárna-gyártó központjává válik a cég telephelye – közölte a vállalat kedden az MTI-vel.
2025. 05. 27. 19:30
Megosztás:

Nem változtatott az MNB

Ezúttal sem változtak a kamatszintek. A várakozásoknak megfelelően, mai ülésen is változatlanul hagyta a kondíciókat a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, az alapkamat 6,50 százalékon, az overnight jegybanki betét 5,50 százalékon, az overnight fedezett hitel kamata 7,50 százalékon maradt.
2025. 05. 27. 18:00
Megosztás:

Fenntartható jövőt csak átlátható kommunikációval lehet elérni

Immáron hetedik alkalommal rendezett konferenciát a Magyar Compliance Akadémia (MCA) keretében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A több mint egy éve zajló eseménysorozat legújabb rendezvényén a zöld megfelelés témaköre került a középpontba. Az esemény résztvevői elsősorban a megtévesztő zöld állítások kérdésével és annak versennyel való kapcsolatával foglalkoztak. A GVH továbbra is fókuszterületként tekint a zöld állítások kérdéskörére.
2025. 05. 27. 17:30
Megosztás: