Czomba Sándor: a szakképzésben a vállalkozásoknak kulcsszerepet kell játszaniuk
Hozzátette: fontos, hogy a gazdaság 3-5 évre előre meg tudja mondani, milyen szakképzettségű munkaerőre lesz szüksége. Az államtitkár szerint a jelenlegi szakképzésre jellemző a hosszú képzési idő, a hagyományos kézi szakmák esetében elegendő lenne 3 év is, bár lehetnek olyan területek, amelyeknél hosszabb képzési idő is indokolt lehet, viszont a vállalkozásoknál végzett gyakorlati oktatást mindenképpen növelni kell.
Czomba Sándor kitért arra: a magyar munkaerőpiac kettőségét jelzi, hogy míg az egyik régióban bizonyos szakmában munkaerő túlkínálat van, addig egy másik térségben ugyanabban a szakmában munkaerő-hiány mutatkozik, azaz a magyar munkaerő nem kellően mobil. Az államtitkár szólt arról, hogy a pályakövetési rendszert is szeretnék megvalósítani. Látni kívánják, mely szakmában van munkaerőhiány, illetve el tudnak-e helyezkedni a frissen végzett szakmunkások. A tervek között szerepel az OKJ-s szakmák áttekintése, egyszerűsítése, a szakmunkástanulói vizsgaidők 1-2 napra történő csökkentése.
Az IPOSZ szakképzési konferenciáján Czomba Sándor hangsúlyozta, hogy a parlament előtt van a szakképzési hozzájárulásról szóló törvény tervezete, amelyet november 30-áig ki kell hirdetni azért, hogy jövő év január elsejétől hatályos legyen. Ebben a szakképzési hozzájárulás összege változatlan marad, viszont átláthatóvá, egyszerűvé teszik a rendszert, a pénzalap felhasználását. Az államtitkár elmondta, hogy a jelenlegi 40.000 tanulói szerződés számot a vállalkozások érdekeltségének növelésével emelni szeretnék.
Szakmacsoportonként eltérítenék a jelenlegi normatív támogatást, hogy megérje a vállalkozásoknak tanulókat oktatni. Tervezik azt is, hogy a cégek a náluk tanult szakmunkást 1 évig gyakornokként foglalkoztathatnák, és erre támogatást kaphatnának. A konferencián az államtitkár elmondta, hogy a szakképzési törvény hamarosan a kormány elé kerül, majd parlamenti elfogadása esetén 2012 szeptember elsejétől él majd. (MTI)