1500 milliárd felett az államháztartási hiány augusztusban
"Biztonsággal tartható a 2011 évi hiánycél" címmel közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium, hogy augusztusban csak 50,1 milliárd forinttal nőtt az államháztartás hiánya - amely valóban kifejezetten alacsony hiány az elmúlt tíz év augusztusait nézve. A baj csak az, hogy az év nem augusztussal kezdődött így a nyolc havi hiány 1544,6 milliárd forint. A 2011-es költségvetést eredetileg 687,4 milliárd forintos deficittel hagyta jóvá a parlament - vagyis a mostani hiány ennek a 224,7 százaléka. A költségvetési törvényt azonban idén már két ízben is módosították - ezek folyományaként a hiánycélt 1184,2 milliárd forintra emelték a Mol 21,2 százalékos részesedésének megvásárlása miatt - így a nyolc havi hiány az éves terv 130,4 százaléka.
Az államháztartás központi alrendszerének augusztus havi hiánya 50,1 milliárd forintban teljesült. Ezen belül a központi költségvetés 16,8 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 34,9 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 1,6 milliárd forintos szufficittel zártak.
2010-ben az államháztartás központi alrendszerének augusztus végi deficitje 1081,4 milliárd forint volt, mely az éves teljesítés 121,6 százaléka. A tavalyi évben az államháztartás központi alrendszerének augusztusi hiánya 83,9 milliárd forintot tett ki.
A magánpénztárak vagyonából befolyó 528,8 milliárd forint csak a következő hónapokban kerül a költségvetésbe - ennek és a év végi különadóknak köszönhetően már elérhető a módosított hiánycél - olvasható az NGM közleményében.
A központi költségvetés augusztus havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest közel 80 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak. A magasabb teljesülés hátterében a központi költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok előző évit jóval meghaladó bevételi többletei állnak. A növekedés egyrészt a bevételi és kiadási oldalt is érintő pénzeszközátadásoknak, másrészt pedig az uniós programokon belül, az Operatív Program sorain a korábbi hónapokban teljesített kiadásokra jutó uniós bevételek utólagos elszámolásának a következménye.
Ugyanakkor a kiadások is magasabbak lettek, 15,4 milliárd forinttal magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos hónapjában. Ez alapvetően a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadási növekedésének tudható be. A többletet egyrészt a bevételi és kiadási oldalt is érintő pénzeszközátadások, másrészt pedig az uniós programok felfutásai okozzák.