2016 januárja óta nem látott mélypontra csökkent a rubel árfolyama
2020. 09. 28. 21:00
Az euró árfolyama 2016. január 21. óta először lépte át a 92 rubelt, a dolláré pedig - április 2. óta - a 79 rubelt.

A dollár 79,06 rubelen zárt a moszkvai tőzsdén, ami 84,75 kopejka növekedést jelentett az előző napihoz képest, az euró pedig 92,16-on, ami 1,23 rubeles napi drágulás jelent.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az árfolyam zuhanását "a piac volatilitásával" magyarázta és kifejezte meggyőződését, hogy az orosz fizetőeszköz visszanyeri majd pozícióit.
Elemzők szerint a rubel mélyrepülését az újabb szankciók kockázata - ezúttal uniós büntetőintézkedések kerültek kilátásba a Krími híd megépítése miatt -, az újabb amerikai élénkítő csomaggal kapcsolatos várakozások és a külpolitikai háttér romlása okozták, beleértve a hegyi-karabahi konfliktust is.
A rubelre nehezedő nyomás a várakozások szerint a hét folyamán megmarad.
Hozzászólások
Romániában elkezdődött az oltási kampány második szakasza
Romániában pénteken elkezdődött az oltási kampány második szakasza, amelyben a 65 év fölöttiek, a krónikus betegségben szenvedők, valamint a társadalom számára kulcsfontosságú ágazatokban dolgozók kaphatják meg a koronavírus elleni védőoltást.
Kicsit gyorsult a járvány Ukrajnában
Ukrajnában kis mértékben tovább gyorsult a koronavírus-járvány terjedése, péntekre már több mint nyolcezer új fertőzöttet jegyeztek fel, és ismét több mint kétezren kerültek kórházba. Magyarországot közben pénteken ismét a vörös zónába sorolta Ukrajna.
Megingott az izraeli nők munkaerőpaci helyzete
Megingott a nők munkaerőpaci helyzete, jelentősen nőtt körükben a munkanélküliség Izraelben a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségek miatt - jelentette a Háárec című újság honlapja pénteken.
Lemondott a holland kormány
A Mark Rutte kormányfő vezette holland koalíciós kormány bejelentette lemondását a hónapok óta nagy port kavaró családtámogatási botrány miatt. Rutte és miniszterei március 17-ig, a parlamenti választások napjáig ügyvivői minőségben látják el feladataikat - jelentette be a kormány a miniszteri tanács pénteki ülését követően.
Oroszország túljuthatott a járvány tetőzésén
Oroszország valószínűleg túljutott a koronavírusos megbetegedések esetszámának tetőzésén - jelentette ki Natalja Psenyicsnaja, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) központi járványügyi kutatóintézetének igazgatóhelyettese újságíróknak pénteken Moszkvában.
Hónapok óta tartó növekedés után most csökkent a brit gazdaság
Hathavi növekedés után először csökkent a brit gazdaság teljesítménye novemberben, a koronavírus-járvány megfékezését célzó akkori korlátozások bevezetése nyomán. A visszaesés ugyanakkor jóval elmaradt az előzetes elemzői konszenzus által valószínűsített ütemtől.
Gyenge nyitás várható a tőzsdéken
Indexcsökkenésre lehet számítani pénteken a vezető európai értékpapírpiacokon. A tőzsdén kívüli forgalomban kialakult árfolyamok alapján a főbb indexek közül a londoni 0,4 százalékkal, a frankfurti 0,6 százalékkal, a párizsi pedig 0,2 százalékkal csökkenhet a kereskedés kezdetén.
6000 milliárd forintot ad az EU a járvány okozta károk enyhítésére
Magyarország 2021-től kezdve mintegy 6000 milliárd forintot hívhat le az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközén (Recovery and Resilience Facility - RRF) keresztül a járvány okozta károk enyhítésére. Bár a források döntő részét az állam veheti igénybe, de a Helyreállítási és Alkalmazkodási Terv a vállalkozásoknak is jelentős szerepet szán.
Belgiumban megkezdik az oltást a Moderna vakcinájával is
Belgiumban hétfőtől megkezdik a lakosság beoltását a Moderna vállalat koronavírus elleni oltóanyagával is, miután a Pfizer és a BioNTech gyógyszercégek által kifejlesztett, december 28. óta alkalmazott vakcinából ez idáig már 35 ezer ember megkapta az oltás első dózisát - közölte a helyi sajtó csütörtökön.
Drágultak a lakások az EU-ban
Erős ütemben drágultak a lakások az euróövezetben és az Európai Unió egészében is a tavalyi harmadik negyedévben, jelezve, hogy csakúgy mint az Egyesült Államokban, Európában sem vetette vissza a koronavírus-járvány a lakások iránti keresletet.
Ausztriában a tervezettnél később nyitnak az iskolák
Ausztriában a tervezett január 18-a helyett csak egy héttel később, január 25-én térhetnek vissza az iskolás gyerekek a tantermekbe - jelentette be Heinz Fassmann osztrák oktásügyi miniszter szerdán az Ö1 közszolgálati rádiócsatorna déli krónikájában.
Belgiumban március 1-ig maradnak a rendkívüli intézkedések
A koronavírus terjedésének visszaszorítását célzó, november elején bevezetett intézkedések a korábban bejelentett január 15. helyett március 1-ig érvényben maradnak Belgiumban - közölte Alexander De Croo belga miniszterelnök tájékoztatását ismertetve a helyi sajtó szerdán.