250 millió forintos fejlesztés a magyar tualjdonú Alföldi Tej Kft-nél
Az új "dobozoló" berendezésnek a korábbi, s a fejlesztés során leszerelt gépsorokénál nagyobb a műveleti sebessége, kisebb veszteséggel dolgozik, alacsonyabb az energiafelhasználása, kevesebb munkaerőt igényel a működtetése, s előnye még, hogy egyetlen részegység cseréjével más csomagolási formára is átállítható - mondta el az MTI-nek Mélykuti Tibor, ügyvezető igazgató.
A berendezés munkába állításától a költségek csökkentését, s a külföldről érkező tejjel szemben versenyképességének növekedését várja a tavaly "nagyon szerény" nyereség mellett, 30 milliárd forint termelési értéket előállító, 510 dolgozót foglalkoztató cég. A társaság a Parmalat egykori tejüzemének 2005-ben történt megvásárlása óta egyébként négymilliárd forintot költött fejlesztésre - tette hozzá a szakember.
Kardeván Endre, az élelmiszerlánc - felügyeletért és az agrárigazgatásért felelős államtitkár az avatóünnepségen elmondta: Magyarország 120 százalékos önellátásra képes az alapvető élelmiszerekből. Ez a termelői potenciál ésszerű és fenntartható fejlesztésével akár 150 százalékra is növelhető. Ahhoz, hogy a lakosság élelmiszerellátása alapvetően hazai élelmiszerekkel valósuljon meg, minden lehetőség adott - tette hozzá az államtitkár.
Mint mondta, a lehetőség kihasználása végett azonban olyan stratégiára van szükség, amely figyelembe veszi az élelmiszertermelés összes szereplőjének az érdekeit, s kiegyensúlyozott fejlődést biztosít mind a kistermelői gazdaságoknak, mind a magyar termékeket feldolgozó nagyobb vállalkozásoknak. Feldman Zsolt államtitkár-helyettes az aktuális támogatási lehetőségekről tájékoztatta az avatóünnepségen részt vevő részvényeseket.
Egyebek között elmondta, hogy a hónap végén lép életbe az a különleges tejtámogatásról szóló rendelet, amely 46 millió euró alapú keretet jelent, s a 2010 - 2011-es kvóta évben megtermelt és értékesített tej után vehető igénybe. Európai uniós társfinanszírozású az a tejágazat átalakítását segítő, évi 9 milliárd forint értékű támogatás, amely a szarvasmarhatartó termelők számára részben kötelező, részben önkéntesen vállalt állatjóléti kötelezettségek betartásának kompenzálására szolgál. (MTI)