3,6%-ra csökkent az infláció márciusban
A folyamatot segítette a bázishatás, a jelentős súlyt képviselő élelmiszerek áremelkedése tovább mérséklődött. A dezinflációt támogatta az is, hogy az éves alapú forintgyengülés ellenére a tartós fogyasztási cikkek ára csökkeni tudott, visszafogottabb áremelkedési ütem volt tapasztalható az alkohol- és dohánytermékek és a ruházkodási cikkek esetében is, ugyanakkor a dezinflációt lassítja, hogy a szolgáltatások esetében fennmaradt a 10% körüli, de már csak egyszámjegyű, 9,9%-os drágulás márciusban.
Márciusban folytatódott még a lassú dezinfláció, de a következő hónapokban már magasabb értékekkel számolunk. A szolgáltatók jelentős részénél továbbra is megfigyelhető – várt feletti - áremelkedés mérsékli az infláció csökkenésének folyamatát, márciusban a telefon- és internetszolgáltatás 10,8%-kal drágult. Az átárazási döntések egy része a szezonális termékek esetében a nyári szezon kezdetére tolódhat.
Összességében 4,1% lehet az idei éves inflációs ráta; míg az élelmiszerek esetében látható folyamatok a dezinflációt támogatják, addig a gyengülő forintárfolyam, amennyiben nem jön pozitív korrekció, felfelé mutató inflációs kockázatot jelent a bérek alakulása mellett. A bérminimumok emelkedése nyomán feljebb tolódó teljes bérskála a reálbéremelkedésen keresztül támogatja a fogyasztást, de egyelőre kérdéses, hogy a vállalatok az erőteljesen növekvő bérköltségeket tudják-e érvényesíteni az áraikban. Ezen felül a szintén jelentős inflációs tételt jelentő üzemanyagárakra további kockázatot jelent az OPEC által bejelentett újabb kitermelési kvóta csökkentés, valamint esetlegesen a közel-keleti konfliktus olajellátást is érintő további eszkalálódása. Ezen túlmenően a fő kérdés jelenleg a jegybanki inflációs célhoz való visszatérés, mivel a 3%-os jegybanki inflációs cél stabilan fenntartható elérése legkorábban 2025-ben várható, de az éves átlagos infláció még ekkor is 3% fölötti lehet. A márciusi inflációs adatok lehetővé teszik a jegybank számára a megkezdett kamatcsökkentés folytatását, azonban az ország kockázati megítélésének alakulása is olyan tényező, amely a kamatcsökkentés mértékét befolyásolhatja.
A terményárak nemzetközi árjegyzései vegyesen mozogtak márciusban, a növényi olajok, a tejtermékek és a húsfélék esetében emelkedtek az árak, míg a cukor és a gabonafélék árindexe lejjebb jött. Hét hónapos csökkenés után márciusban emelkedett a FAO globális élelmiszerár-indexe, főként a növényi olaj magasabb világpiaci árának köszönhetően. Ugyanakkor a hazai mezőgazdasági termelői árindex tovább süllyedt az év elején, ami segíti a legnagyobb súlyú inflációs komponens mérséklődését és egyben lefelé mutató kockázatot is jelent, mivel amennyiben az idei évben éves átlagban nem változnának az élelmiszerárak a tavalyi árakhoz képest, az fél százalékponttal mérsékelné a várt infláció ütemét. Ezt a folyamatot segíti, hogy több élelmiszertermék esetében jelentettek be jelentősebb árcsökkentéseket, továbbá az élelmiszerárak emelkedését a visszaeső kereslet is fékezi. Ezenkívül a kiskereskedők több esetben csökkentették azon termékek árrését is, amelyekbe beépítették a korábbi árplafonon elszenvedett veszteségeiket.
Az inflációs részadatokat éves szinten vizsgálva a kosáron belül 30%-os súlyt kitevő élelmiszerárak mindössze 0,7%-kal nőttek, ami részben bázishatások, részben pedig az egyre szélesebb körű árcsökkentések eredménye. Az infláción belül 8%-os súllyal szereplő szeszesitalok és dohányáruk és a 4%-os súllyal szereplő ruházkodási cikkek árai is 4,4%-kal nőttek, míg a 8%-os súlyt képviselő tartós fogyasztási cikkek árai 1,8%-kal csökkentek. Az 5%-os súllyal szereplő háztartási energiaár 3,1%-kal csökkent, a 19%-os súlyt képviselő egyéb cikkek (gyógyszer, testápolás, kulturális cikkek, lakásfelszerelés) és üzemanyagok összevont árkategória 3%-kal emelkedett, ezen belül az üzemanyagárak a februári 2,4%-os csökkenést követően márciusban 2,3%-kal drágultak. A 26%-os súllyal a második legnagyobb kategóriát jelentő szolgáltatások áremelkedése már 10% alá süllyedt, 9,9%-kal bővült, egyszámjegyű növekedést legutóbb 2022. decemberében láthattunk.