500.000 Ft-nál több készpénzt rejtegetsz otthon? Ezért kockázatos!

Túl sok készpénz tartása otthon biztonsági kockázatokat hordozhat magában. Az otthonunkban tárolt nagy mennyiségű készpénz vonzza a tolvajok figyelmét, és könnyű célponttá válhatunk. Emellett a készpénznek nincs nyoma, így ha elveszítjük vagy ellopják, nehéz visszaszerezni. Mindemellett a magas infláció úgy felzabálja a készpénz értékét, hogy észre sem vesszük és napról napra egyre kevesebbet ér a pénzünk. A jelenlegi, 25%-ot meghaladó (KSH adat: 25,4%, 2023 február, éves adat) infláció egy 500.000 Ft-nyi otthon tartott kápé összegből 125.000 Ft reálveszteséget eredményez. Ennyit bukunk a forintunk értékvesztésén. Hogyan lehet rávenni a lakosságot, hogy NE TARTSON ennyi készpénzt otthon?! Mutatjuk.

500.000 Ft-nál több készpénzt rejtegetsz otthon? Ezért kockázatos!

Magyarországon 2017 és 2018 között darabszám és érték tekintetében is mintegy 25 százalékkal nőttek a bankkártyás fizetések, napjainkban pedig a tranzakciók több mint háromnegyede olyan üzletekben történik, ahol van lehetőség elektronikusan fizetni.

Az elmúlt években robbanásszerű volt az „érintéses” kártyák elterjedése, valamint a különféle mobilfizetési megoldások is egyre szélesebb körben elérhetőek. 

Svédország az egyik éllovas

A köztudatba Svédország példáján keresztül bekerült a „készpénzmentes állam” fogalma, de többek között Hollandiáról és Nagy-Britanniáról is gyakran olvashatunk az elektronikus fizetések széleskörű alkalmazásának éllovasaiként.

Aki Svédországba látogat, akkor nem csodálkozzon el azon (sem), hogy ha esetleg valahol kolduló emberbe  botlik, akkor annál biztosan van "kártyaleolvasó terminál", hiszen hogyan is tudnánk segíteni "egy kis apróval" akkor, ha egyáltalán nem használunk már készpénzt és nem csörög a zsebünkben sohasem aprópénz... 

Másik hasonló eset az a táncosnő Spanyolországban, Sevilla városában, aki térről térre járva kápráztatja el fantasztikus táncával az utca járókelőit és a bárokban koktélokat kortyolgatókat, majd a tánca végeztével egy kártyaolvasó terminállal "gyűjti be" előadásának bevételét.

Csökken a készpénz használata mégis nő a készpénz mennyisége

A készpénz mindennapi használatának csökkenése mellett, mint általános nemzetközi jelenség az egyes országok készpénzállományának bővülése is, ami látszólag ellentmond a fizetési rendszerek fejlődésének.

Az MNB adatai szerint a forgalomban lévő forint bankjegyek és érmék értéke 2012 óta folyamatosan, átlagosan évi 10 százalékot meghaladó mértékben növekszik, 2019 decemberére pedig átlépte a
6 500 milliárd forintot is. 2018 folyamán különösen hangsúlyos volt a készpénz iránti kereslet növekedése: egy naptári év alatt több mint 850 milliárd forint áramlott ki a jegybankból.

2022 szintén rekordot hozott

Soha ennyi készpénz nem volt még a magyarok párnacihájában, mint idén március végén. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közölt adatai szerint 2022 márciusban további 408,4 milliárd forinttal nőtt a forgalomban lévő készpénz állománya Magyarországon, így már meghaladta a bűvös 8000 milliárdot.

Jelenleg 8303,9 milliárdnyi bankjegyen csücsülünk.

Az elmúlt évtizedben Magyarországon egyszerre zajlott mind a forgalomban lévő készpénzállomány ugrásszerű növekedése, mind pedig az elektronikus fizetési megoldások gyors térnyerése.

A vásárlási tranzakciók egyes fizetési módok közötti megoszlásáról 2015-től kezdve pontos képet ad az online pénztárgépek alkalmazására kötelezett üzletek adatait tartalmazó OPG-adatbázis, ennél hosszabb időtávot vizsgálva azonban célszerű egyéb becslésekre támaszkodni.

Egy lehetséges módszer – melyet például Khiaonarong – Humphrey (2019) is alkalmaz – az éves
lakossági fogyasztás értékének és az elektronikusan fizetett vásárlások éves összegének az 1. ábrán látható módon történő összevetése. Az ábráról leolvasható, hogy míg 2012 óta az elektronikus vásárlások értéke több mint háromszorosára nőtt, az éves fogyasztás fennmaradó része – mely a készpénzes vásárlások jó közelítésének tekinthető – lényegében stagnált.

Mindez arra utal, hogy a forgalomban lévő készpénzállomány növekedése

nem a lakossági fizetési szokások megváltozásának tudható be.

Azért a készpénz az úr

Fontos kihangsúlyozni, hogy a készpénzmentes fizetési megoldások használatának növekedése ellenére hazánkban továbbra is a készpénz a legnagyobb számban és értékben használt fizetési eszköz.

Az MNB (2019a) által kiadott Fizetési rendszer jelentés szerint 2017-ben az online pénztárgépeken végrehajtott vásárlások darabszám szerint 85 százaléka, érték szerint 68 százaléka készpénzben történt. 2015 és 2017 között a regisztrált készpénzes tranzakciók aránya több mint 5 százalékkal, összesített darabszáma viszont mindössze 1 százalékkal csökkent. 

A lakosság közel fele csak készpénzzel hajlandó fizetni

Sokatmondó adat, hogy 2018-as, önbevalláson alapuló kutatási eredmények szerint a magyar lakosság 46 százaléka szinte kizárólag készpénzzel fizeti rendszeres vásárlásait, 28 százalékuk a készpénzt és a kártyás fizetést párhuzamosan veszi igénybe, a készpénzmentes megoldásokat pedig csak 26 százalék preferálja (Végső et al. 2018).

A nagy címletekben van a megoldás kulcsa?

A bővülő készpénzigény és az ezzel ellentétes irányba változó fogyasztói szokások közötti látszólagos ellentmondás megértéséhez segítséget nyújt annak ismerete, hogy a készpénzállomány elmúlt években tapasztalt erős növekedése főként a legnagyobb címletű, 20 000 forintos bankjegyeket érintette.

Az ebből a címletből forgalomban lévő mennyiség 2012 és 2019 között közel háromszorosára emelkedett, míg a 10 000 forintosok esetén csak kb. 70 százalékos, a kisebb címletek esetén pedig 25–40 százalékos növekedés volt megfigyelhető (az érték szerinti megoszlást az egyes címletek között a 2. ábra mutatja).

Bár erre vonatkozóan módszertanilag megalapozott, számszerű becslés hazánkban még nem készült, joggal feltételezhető, hogy a nagy címletű bankjegyek számottevő része nem tranzakciós, hanem közép- vagy hosszú távú megtakarítási célokat szolgál.

Ebből következően a készpénzállomány ezen részének növekedése független az elektronikus fizetési megoldások elterjedésétől, más tényezők befolyásolják (például a tartósan alacsony kamatkörnyezet vagy a gazdasági bizonytalanságtól való félelem).

Mire kell az a sok készpénz?

A készpénz helyzetének megértéséhez – akár hazai, akár nemzetközi viszonylatban vizsgáljuk – nem elég csupán általában vett készpénzkeresletről beszélnünk.

A világ szinte valamennyi országában jól elválasztható a tranzakciós, illetve a megtakarítási célú készpénzigény, melyeket egyidejűleg akár ellentétes irányú mozgások is jellemezhetnek.

Emellett – bár átfedésben vannak az előző két kategóriával – külön említést érdemelnek az egy adott ország valutája iránt külföldről érkező kereslet, valamint a rejtett gazdaság készpénzhasználata is, mely illegális tevékenységekhez kapcsolódik (például adóelkerülés, feketemunka, csempészet), és jellegéből adódóan különösen nehezen becsülhető meg.

További részletek és a cikk szakmai hátterének forrása: Hitelintézeti Szemle, 19. évf. 1. szám, 2020. március, 90–118. o. Végső Tamás)

JPMorgan új díjpolitikája megrázhatja a fintech piacot

A fintech szektor eddig szinte korlátlanul és ingyenesen férhetett hozzá a felhasználók bankszámlaadataihoz az aggregátorokon keresztül. Most azonban JPMorgan Chase, az Egyesült Államok legnagyobb bankja bejelentette: díjat számít fel az ügyféladatokhoz való hozzáférésért. A döntés százmillió dolláros többletköltségeket jelenthet a szektor szereplőinek, és gyökeresen átalakíthatja a jelenlegi üzleti modelleket.
2025. 07. 15. 05:30
Megosztás:

Újabb halasztást kért a szankciók bevezetése alól a szerb állami olajtársaság

Újabb halasztást kért, immár ötödször az amerikai szankciók alól a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS), ám az egyeztetés nehézségekbe ütközik - közölte Dubravka Djedovic Handanovic szerb energetikai miniszter hétfőn.
2025. 07. 15. 04:30
Megosztás:

Legalább 1,2 milliós nettó kereset kell majd az Otthon Start és a CSOK Plusz teljes kihasználásához

150 millió forintra emeli a kormány a szeptemberben induló Otthon Start lakáshitellel megvásárolható családi házak maximális értékét, míg a lakások esetében marad a 100 millió forintos plafon. Ezzel azokat kívánják támogatni, akik gyereket vállalnának, így kombinálni tudják a CSOK Plussszal, ami összességében akár 100 millió forint finanszírozást is jelenthet. Ehhez azonban módosítani kell a CSOK Plusz jogszabályt, itt ugyanis az első közös lakásszerzők esetében az ingatlan bekerülési költsége nem haladhatja meg a 80 millió forintot - jegyzi meg Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A másik akadályt a támogatások kihasználásához szükséges nettó igazolt jövedelem jelentheti a szakértő szerint.
2025. 07. 15. 04:00
Megosztás:

Hogyan csökkentsük a nyári szünet költségeit okosan?

A nyári szünet sok család számára izgalmas időszak, de pénzügyi szempontból komoly kihívást is jelenthet. A gyerekek szórakoztatása, a közös programok és a mindennapi ellátás extra kiadásokkal jár, különösen akkor, ha több hét szabadságot kell lefedni valamilyen elfoglaltsággal. A kérdés az, lehet-e úgy nyarat tervezni, hogy ne menjen rá a fél éves megtakarítás?
2025. 07. 15. 03:00
Megosztás:

Fokozottan ellenőrzi a BKK a klímák működését

Fokozottan ellenőrzi a nyári időszakban a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a klímák működését a közösségi közlekedés járművein - tudatta a társaság hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 15. 02:30
Megosztás:

Ezek hazánk legjobb vidéki éttermei 2025-ben!

A gasztronómia egy igazi utazás, egy felfedezés, ahol minden falat új történetet mesél el. Hazánkban ráadásul olyan szerencsések vagyunk, hogy nem csak a fővárosba koncentrálódnak a legkiválóbb éttermek, hanem jócskán akad belőlük vidéken is, sőt! A Dining Guide Top100 Étteremkalauz legjobb vidéki éttermeket felvonultató listája igazi gasztrokörutazásra invitál, mely rangsor élén idén a tatai Platán Gourmet Étterem áll. Az idei Év Étterme díjas Pajta is a vidéki éttermek sorát erősíti, de a térképen ott szerepel Esztergom, Villány, Debrecen, Encs, Dánszentmiklós, Szeged és a Balaton-part is.
2025. 07. 15. 02:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok új szintre emelheti a kriptopiacot

A Bitcoin áttörte a 120 ezer dolláros szintet, ezzel ismét új csúcsot ért el.
2025. 07. 15. 01:00
Megosztás:

A Pump.fun ICO 12 perc alatt 500 milliót gyűjtött, és a Snorter is kiválóan teljesít

A Pump.fun kezdeti tokenkibocsátása (ICO) csupán 12 perc leforgása alatt 500 millió dollárt gyűjtött össze. Ezzel az egyik legsikeresebb ICO-vá vált a kriptovaluták történelmében. Az előértékesítésen keresztül a befektetők $PUMP tokeneket tudtak vásárolni, amely a Pump.fun ökoszisztémájának natív tokene, és a teljes ökoszisztéma mozgatórugója.
2025. 07. 15. 00:01
Megosztás:

Űripari hálózat létrehozásáról született megállapodás

Hungarian Spacelab Network néven űripari hálózat létrehozásáról született megállapodás kilenc egyetem, két minisztérium és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat között, az aláírási ceremóniát hétfőn tartották Budapesten.
2025. 07. 14. 23:30
Megosztás:

A horvát kormány nem szabályozza tovább az üzemanyagok árát

Horvátország kormánya úgy döntött, hogy a kőolajszármazékok legmagasabb kiskereskedelmi árának meghatározásáról szóló rendeletet a továbbiakban nem alkalmazza, amit a globális piaci trendek alapos elemzésének és nyomon követésének eredményével magyarázott.
2025. 07. 14. 22:30
Megosztás:

Fokozná a kiskorúak védelmét az online térben az EB

Az Európai Bizottság iránymutatásokat tett közzé hétfőn a kiskorúak védelmének fokozására az online térben, valamint bemutatott egy életkort ellenőrző alkalmazást annak biztosítására, hogy a gyermekek és a fiatalok továbbra is élvezhessék az online világ kínálta lehetőségeket, például a tanulást és a kommunikációt, miközben csökken a káros tartalmaknak és viselkedésnek való kitettségük kockázata.
2025. 07. 14. 21:30
Megosztás:

Az első fél évben nőtt az ingatlan adásvételek száma

Idén az év első hat hónapjában az ingatlan adásvételek száma országosan 63 390 volt, ami éves összevetésben 2,8 százalékos növekedés, emellett a hitelpiacon is folytatódott az élénkülés: a hitelezés volumene 23 százalékkal nőtt 2024 azonos időszakához képest - közölte a Duna House hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 14. 21:00
Megosztás:

MNB: jóval infláció felett nőtt a tőkepiaci szereplők, pénztárak, biztosítók forgalma 2024-ben

A magyarországi öngondoskodási, biztosítási és tőkepiaci szektor, valamint a közvetítők egyaránt kétszámjegyű, az inflációt jelentősen meghaladó forgalomnövekedést könyvelhettek el 2024-ben - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 14. 20:00
Megosztás:

Giorgia Meloni a kereskedelmi háború veszélyeire figyelmeztetett

A kereskedelmi háború mindannyiunkat gyengébbé tenne a közös globális kihívásokkal szemben - figyelmeztetett Giorgia Meloni olasz kormányfő vasárnap este kiadott közleményében az amerikai elnök vámpolitikai bejelentésére reagálva.
2025. 07. 14. 18:30
Megosztás:

Feltörekvő innováció: öt figyelemre méltó biotech start-up Magyarországról

A hazai biotechnológiai szektor évek óta dinamikus átalakuláson megy keresztül. A nemzetközi versenypályára belépő start-upok már nem csupán kutatásban, hanem konkrét diagnosztikai és terápiás alkalmazásokban is nemzetközi színvonalú eredményeket mutatnak.
2025. 07. 14. 18:00
Megosztás:

18 milliárd forintos közvilágítás-korszerűsítési pályázat indul 5000 lakos alatti településeknek

Hétfőtől pályázhatnak az 5000 lakos alatti települések a helyi közvilágítás korszerűsítésére; a Magyar Falu Program keretében, a Jedlik Ányos Energetikai Program forrásaiból összesen 18 milliárd forint áll rendelkezésre - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért felelős államtitkára hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
2025. 07. 14. 17:30
Megosztás:

Indul a nyári szezonális ellenőrzés

Július 15-én, kedden elindul a nyári szezonális ellenőrzés, amelyet az élelmiszerlánc-felügyeletet irányító Tállai András, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el - jelentette be hétfői közleményében a minisztérium.
2025. 07. 14. 17:00
Megosztás:

Folytatódhat a fellendülés a budapesti szállodapiacon

Minden előzetes elemzői várakozást felülmúlt a kelet-közép-európai és ezen belül a budapesti szállodapiac teljesítménye 2024-ben. A szektor növekedése idén is folytatódhat, a nemzetközi vendégéjszakák száma az év végére az eddigi rekordév, 2019 szintjét is meghaladhatja - tájékoztatta a CBRE az MTI-t hétfőn.
2025. 07. 14. 16:30
Megosztás:

Ide 30, oda 27

Szóval nem 20, nem 50, hanem most inkább 30 százalékos általános vámot vetne ki Trump az EU-ra augusztus 1-től (na meg Mexikóra is).
2025. 07. 14. 16:00
Megosztás:

Feltörekvő innováció: öt figyelemre méltó biotech start-up Magyarországról

A hazai biotechnológiai szektor évek óta dinamikus átalakuláson megy keresztül. A nemzetközi versenypályára belépő start-upok már nem csupán kutatásban, hanem konkrét diagnosztikai és terápiás alkalmazásokban is nemzetközi színvonalú eredményeket mutatnak.
2025. 07. 14. 15:30
Megosztás: