A diploma megszerzése vagy egy szakma kitanulása számít jobb döntésnek?

Ebben a cikkben konkrét statisztikákkal oszlatjuk el a diplomák értéktelenségéről szóló téves híreszteléseket. Segítünk tehát a hamis szónoklatok mögé látni, ezáltal segítve valamelyest a gyermek biztos jövőjének megteremtését a GRANTIS közreműködésével.
A magasabb végzettség még mindig jobb fizetéssel jár együtt
Kétségtelen, hogy az elmúlt években jelentősen növekedett a diplomával nem rendelkezők átlagos jövedelme. Amíg az általános iskolai végzettséggel rendelkezőknél a 2013-as esztendőben bruttó 146 ezer forint volt a havi átlagfizetés, addig ez a szám 2018-ban 227 ezer forintra emelkedett.
De a szakközépiskolát végzettek is elkönyvelhettek egy 50%-os emelkedést ugyanebben a periódusban. Mielőtt azonban pálcát törnénk a diplomások felett, előtte említsük meg az őket érintő 35%-os javulást is az átlagos fizetések terén, szintén a fent említett időszakra nézve.
Ez pedig főként annak fényében beszédes adat, hogy főiskolai diplomával a zsebben átlag 421.500, egyetemi végzettséggel pedig 448.500 forintot lehetett havonta megkeresni a 2018-as évben. Ez pedig igencsak markáns többletet jelent.
A diplomások körében minimális a munkanélküliség szintje
Gyakran szokás emlegetni továbbtanulás ellenes érveléseknél az iskolapadból sorra kikerülő, aztán pedig munkanélküliként a napjaikat tengető friss diplomásokat. Pedig ezek a kijelentések távol állnak a valóságtól.
A KSH adatai alapján ugyanis az egyetemeken végzetteknél 1,4%, továbbá a főiskolán tanultaknál is csak 1,5% volt az állás nélküliek aránya. Ez főként annak fényében számít alacsony értéknek, hogy a szakiskolát vagy szakmunkásképzőt végzettek körében 3,6% jött ki eredményül ebben a tekintetben.
Persze mehetünk tovább is. A 8 általánost végzettek esetében már 9,9, az elemit sem végzetteknél pedig 21,6 százalékos volt a munkanélküliségi ráta.
Diplomával vagy szakmával a zsebben vészelhető át könnyebben a gazdasági visszaesés?
A hosszabb távú tervezéshez azt is célszerű megvizsgálni, hogy meddig prognosztizálható még a jelenlegi gazdaság konjunktúra. Az optimistább nézetek szerint is várható néhány éven belül egy komolyabb visszaesés, amely nem egyenlő mértékben érintheti a diplomásokat és a felsőfokú végzettséget nélkülözőket.
Mindezt kiválóan példázza az előző komolyabb recesszió, amelynek tovább gyűrűzése 2012-ben volt leginkább tetten érhető a munkaerőpiacon. Amíg a legsötétebb hónapokban a munkanélküliség aránya a szakmunkások körében a 12,3%-ot is elérte, addig a diplomásoknál legfeljebb 5 százalék maradt állás nélkül.