A hatalmas plusz mellé egy szerény mínuszt is odatett a magyar ipar
Kiugró emelkedéssel zárta az áprilist a magyar ipar. Az ágazat termelésének volumene éves összevetésben közel 59 százalékkal nőtt, a márciusi 16 százalékos többlet után. „A kiemelkedő növekedésről tanúskodó adat nem meglepő, a bázishatás áll a háttérben. Tavaly ugyanis a járvány miatt elrendelt korlátozások miatt lényegében leállt a szektor termelése. Ezt mutatja, hogy 2020 áprilisában közel 40 százalékos volt az éves visszaesés” – kommentálta a friss makroadatot Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A GDP-növekedést a termelési oldalról befolyásoló ágazatok közül az ipar az első negyedévben jól szerepelt. Plusz 0,7 százalékpontot tett hozzá a növekedéshez, vagyis fontos szerepet játszott abban, hogy magyar gazdaság az év első három hónapjában csak 2,1 százalékos mínuszt könyvelhetett el.
Németh Dávid azonban hozzátette, hogy bár az éves adatok óriási növekedést mutatnak, havi szinten azonban gyengébben szerepelt a magyar ipar. A szezonálisan és munkanaphatással korrigált adatok alapján ugyanis márciushoz képest 3,2 százalékos volt a visszaesés. Emellett a 2015 havi átlagához képest is gyengébb lett az idén áprilisi eredmény, mint az egy hónappal korábbi.
Összességében kedvezőek az ipari termelésre vonatkozó mostani kilátások. A járványhatás egyre jobban visszahúzódik és élénkülni látszik a kereslet. „Ugyanakkor egy esetleges újabb járványhullám nemzetközi szinten megtorpanást okozhat, emellett fennakadások vannak és lehetnek az alapanyag-ellátásban, ezt mutatja például a globális chiphiány is” - tette hozzá.
Németh Dávid szerint áprilishoz hasonlóan a májusi magyar ipari adat is kiemelkedő lesz szintén a bázishatás miatt. Az ágazat pedig ezt az évet akár 10 százalékos növekedéssel zárhatja, szemben a 2020-ban elkönyvelt 6 százalékos visszaeséssel.