A számlanyomtatási költségek egy része megtakarítható a kiszervezéssel
Az eddigi tapasztalatok szerint akár 50 százalék körüli megtakarítás is elérhető a kiadásokban, ha a nem alapvető tevékenységhez köthető szolgáltatásokat, mint például a számlanyomtatást külső partnerekre bízzuk, azaz kiszervezzük. A költségmegtakarítás mellett további előny, hogy egy számlanyomtatásra szakosodott társaság olyan gyártásbiztonsággal, kapacitással rendelkezik, amivel nem veheti fel a versenyt egy alapvetően másféle főtevékenységre szakosodott közüzemi társaság.
„A jelenlegi gazdasági helyzetben, mikor a közüzemi cégek életében minden fillér számít, alapvetően felmerül a kérdés, hogy például egy áram-, gáz-, vagy vízszolgáltató társaság miért is tartson fenn, mérettől függően 50-150 millió forint értékben nyomdaipari eszközparkot, és tartalékberendezéseket az esetleges meghibásodások esetére, ha vannak ilyen tevékenységre fókuszáló cégek” – teszi fel a kérdést Jelinek Gábor, a Díjbeszedő Nyomda vezérigazgatója. „Ettől közvetlenül ugyan nem lesz olcsóbb majd az áram, a gáz vagy a víz ára. Viszont ezt a pénzt fejlesztésekre lehet fordítani.”
Bár árcsökkenés emiatt nem várható, közvetve a lakosság így is jól jár, hiszen ha a társaság a megtakarításokat vissza tudja forgatni például a rendszer-, vagy a szolgáltatásbiztonság fejlesztésére, úgy kevesebb lehet a panasz, és így kevesebb lehet a nem tervezett kiadásokkal járó probléma is a cégek számára. A hatékonyság növelése és a költségmegtakarítás voltak a legfőbb szempontok a regionális gázszolgáltató Tigáz Zrt. esetében is, mikor amellett döntöttek, hogy kiszervezik a nyomtatási, borítékolási tevékenységeket.
„A vállalati működés racionalizálása - a jelenlegi gazdasági környezetben, amikor a gazdasági válság, a szabályozott piac nehézségei komoly kihívást jelentenek - elemi szükséglete társaságunknak. A racionalizálási folyamatok – így a nyomtatás, borítékolás kiszervezése – eredményeképpen elérhető költségcsökkentés a fenntartható működést célozza. Jelen gazdasági helyzetben komoly előnyt ígér társaságunk számára, hogy egy, az alaptevékenységünktől eltérő feladatot egy professzionális külső szolgáltató lát majd el. Így ezzel a megállapodással egyaránt célunk a hatékonyságnövelése és a költségmegtakarítás elérése is” – mondta Holyevácz Csaba, a Tigáz Zrt. ügyfélkapcsolatok igazgatója.
A kiszervezéssel elérhető kiadáscsökkentés természetesen függ a közüzem méretétől, de az sem mindegy hogy mekkora, és milyen hatékonysággal dolgozó eszközparkot működtetett korábban a társaság. „Általában kevéssé valószínű, hogy ezeken a gépeken három műszakban dolgoztak volna, így ezek kapacitáskihasználtsága messze elmarad egy ezt a tevékenységet fő profilként végző társaság gyártósoraitól” – tette hozzá Jelinek Gábor.
Mindemellett a kisebb méretű, elsősorban vidéki közüzemi cégek szolgáltatói területein még ma is a hagyományos, nyomtatott számla az alap, az elektronikus befizetések nem túlságosan elterjedtek. Ebből fakadóan az elkövetkezendő időszakban továbbra is a nyomtatott számlák egyeduralma várható, amely együtt jár a fizikai munkavégzéssel. A kiszervezéseket ugyanakkor gyakran hátráltatják a lokálpatrióta nézetek, amelyek ugyan humánusak, hiszen a munkahelyek megtartása a fő céljuk, viszont sok esetben nincs mögöttünk racionális, gazdasági érvrendszer. Így hiába a megtartott munkahely, ha a felesleges kiadások elviszik a társaság hasznát.