A tőzsdék többsége emelkedéssel zárt
Kivételként a frankfurti DAX-index 0,10 százalékos mínuszban zárt, míg a londoni FTSE-100 mutató 0,13 százalékos, a párizsi CAC-40 index 0,43 százalékos, a madridi IBEX 0,83 százalékos, a milánói FTSE MIB pedig 0,99 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,22 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,29 százalékkal emelkedett. Az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 0,20 százalékkal kúszott feljebb.
A nap nyertesei az autógyártók, a szektor alindexe 0,9 százalékkal, 692,43 pontra - 2015 márciusa óta a legerősebb szintre - emelkedett. A múlt héten már 5,3 százalékkal nőtt a mutató értéke.
A nap vesztesei a nyersanyagkapcsolt vállalatok voltak, 1,6 százalékot veszítettek értékükből a csalódást keltő kínai exportadatok miatt.
Az euróövezeti bankok árfolyama túlnyomórészt emelkedett, miközben az államkötvényhozamok egyhavi mélypontjuk körül mozogtak az Európai Központi Bank kormányzótanácsának kamatdöntő ülése előtt három nappal. Elemzők arra számítanak, hogy a testület nem változtat a laza monetáris politikán, változatlan hagyja eszközvásárlási programját.
A befektetők szerte a világon feszült figyelemmel várják a májusi amerikai inflációs adatokat is, miután áprilisban 2008 óta nem látott mértékben, 4,2 százalékkal emelkedett a fogyasztói árindex éves összevetésben.
Ha a csütörtökön esedékes adatok az áremelkedés további növekedéséről tanúskodnak, a befektetők félelmei szerint a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve rendkívül laza monetáris politikájának szigorítására kényszerülhet.
Az viszont nemigen mozgatta meg az árfolyamokat, hogy a világ hét vezető ipari hatalmának pénzügyminiszterei egységes álláspontot alakítottak ki a társasági adóztatás globális reformjáról, így 15 százalékban határoznák meg az egyes országok számára célként kitűzött társaságiadó-kulcs minimumát. Ez kevesebb a Biden-kormányzat által korábban sugalmazott 21 százaléknál, és olyan nagyvállalatok, mint a Facebook és az Alphabet, kedvezően reagáltak a megállapodásra.
Az európai tőzsdezárás idején New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 0,34 százalékos, az S&P 500-as index 0,29 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,01 százalékos mínuszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken.
Az augusztusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,64 százalékos mínuszban, 71,43 dolláron, a júliusi szállítású WTI pedig 0,63 százalékos veszteségben, 69,18 dolláron forgott este fél hat után.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,16 százalékkal, 1893,06 dollárra, az augusztusi szállítású aranyé pedig 0,23 százalékkal, 1896,30 dollárra emelkedett a New York-i árupiacon.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,2195 dollárt adtak, 0,24 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.