Akciótervvel rukkolt elő Németország a dioxinbotrány nyomán

Tízpontos akciótervet jelentett be a német szövetségi kormány mezőgazdasági és fogyasztóvédelmi minisztere a takarmánykeverő cégek működésének engedélyezésének és termékeik ellenőrzésének szigorítása céljából pénteken sajtótájékoztatón Berlinben.

Ilse Aigner (CSU) terve értelmében, amely a jövő héten kerül a kabinet elé, az eddiginél szigorúbb kritériumokat kell teljesítenie annak a cégnek, amely állati takarmányt akar előállítani. Szigorúan el kell választaniuk a műszaki felhasználásra és a takarmányozási célra készült zsírok technológiáját. A cégek ellenőrzése is gyakoribb lesz a jövőben, ráadásul felelősségbiztosítást kell kötniük az esetleges szennyeződések okozta károk fedezésére.

 

A tartományi élelmiszerhatóságoknak a terv előírja, hogy az ellenőrzések során tapasztalt magasabb károsanyag-értékeket haladéktalanul tegyék közzé az interneten. A méréseket végző laboratóriumoknak pedig nem csak a határértéket meghaladó, de a normál szint fölötti károsanyag-értékeket is jelezniük kell a hatóság felé - ismertette a miniszter.

 

Aigner, akit az utóbbi napokban erőteljes bírálatok és támadások értek, elismerte, hogy reagálása a dioxinbotrányra nem volt a legjobb. "Talán több kommunikációra lett volna szükség kifelé, jóllehet a tárcán belül minden intézkedést meghoztunk, amit csak hozhattunk" - fogalmazott, visszautasítva azt a fölvetést, hogy talán le kellene mondania. Az ellenzék és a fogyasztóvédelem elégtelennek minősítette a miniszter tervét.

 

Renate Künast, a Zöldek alsóházi frakcióvezetője (aki a Schröder-kormányban Aigner tárcáját vezette) a ZDF televízióban kijelentette: A tízpontos terv címszavait Aigner "a Zöldektől lopta, pontosabban az észak-rajna-vesztfáliai tartományi kormány illetékes miniszterétől. A tartalom viszont ködös, és távolról sem felel meg annak, amit a címszavak beharangoznak.

 

Az akciótervet ezzel az erővel a takarmányágazat szereplői is írhatták volna". Thilo Bode, a Foodwatch fogyasztóvédelmi szervezet alapítója és ügyvezető igazgatója is elégtelennek minősítette Aigner tervét. Mint a ZDF televízióban kifejtette: amíg nem történik minden egyes adag takarmány ellenőrzése, addig nem lehet szó a probléma megoldásáról. A laboratóriumi ellenőrzés viszont komoly pénzbe kerül: adagonként 500 euróba.

 

Pénteken ismertté vált adat szerint az eddig megvizsgált tojásminták egynegyede volt dioxinnal szennyezett. A bevizsgált sertéshúsminták (33) közül viszont csupán egyben találtak határértéket meghaladó mennyiségű dioxint, egy mintában pedig a határértéket megközelítő szintet - közölte a fogyasztóvédelmi minisztérium. Németországban 396 állattenyésztő telep továbbra is hatósági zárlat alatt van, szennyezettségük vizsgálata folyamatban van. A német határokon túlra is jutott dioxingyanús sertéshús, kisebb szállítmányok kerültek Lengyel- és Csehországba - közölte a berlini tárca. Ezeket a szállítmányokat azonban már nem lehet visszarendelni a kereskedelemből.


Ethereum Clear Signing: új biztonsági szabvány védené a felhasználókat a rosszindulatú kriptotranzakcióktól

Az Ethereum Foundation és több vezető kriptotárca-fejlesztő új biztonsági megoldást vezet be, amely érthetőbbé tenné a tranzakciók jóváhagyását. A Clear Signing célja, hogy a felhasználók ne vakon írjanak alá veszélyes műveleteket, hanem pontosan lássák, milyen eszközöket mozgatnak, kinek küldenek pénzt, és milyen jogosultságokat adnak meg.
2026. 05. 12. 22:30
Megosztás:

Nőtt a Magyar Telekom eredménye az első negyedévben

A Magyar Telekom első negyedéves bevétele 1,5 százalékkal csökkent, módosított eredménye 7,5 százalékkal nőtt 2025 azonos időszakához képest - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 22:00
Megosztás:

Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei

Letette az esküt a Tisza-kormány tizenhat minisztere kedd délután az Országgyűlésben, ezt megelőzően Magyar Péter miniszterelnök bemutatta kormányának tagjait.
2026. 05. 12. 21:30
Megosztás:

Csaknem kétezren vettek részt eddig az épületlátogatási programban

A Belügyminisztérium (BM) 2025 februárja óta 1878 érdeklődőt fogadott épületlátogatási programja keretében - közölte a tárca kommunikációs főosztálya kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 21:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok és Irán közötti tűzszünet érvényben van

Az Egyesült Államok és Irán közötti tűzszünet érvényben van – jelentette ki Pete Hegseth amerikai hadügyminiszter kedden Washingtonban.
2026. 05. 12. 20:30
Megosztás:

A WHO főigazgatója sikerként értékelte a Hondius evakuálását

Sikerként értékelte a holland Hondius óceánjáró utasainak evakuálási műveletét Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója kedden Madridban, valószínűsítve, hogy a vírus hosszú lappansági ideje miatt még lehetnek újabb esetek.
2026. 05. 12. 20:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 05. 12. 19:30
Megosztás:

Török cégek vehetnek részt Paks II építésében

Az akkuyui atomerőmű építésén dolgozó török vállalatok meghívást kaphatnak a Paks II projekt építésébe - jelentette ki Alekszandr Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat vezetője újságíróknak nyilatkozva kedden Jakartában.
2026. 05. 12. 19:00
Megosztás:

Megnőtt a külföldi érdeklődés a magyar lakáspiacon – a hitelfelvétel azonban továbbra sem egyszerű

Az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a külföldről érkező érdeklődés a magyar ingatlanpiacon. A money.hu legfrissebb elemzése szerint a külföldi jövedelemmel rendelkező hiteligénylőknek érdemes előre felkészülniük arra, hogy a magyar bankok eltérő feltételekkel és esetenként szigorúbb kockázatkezeléssel fogadják el a külföldi munkaviszonyból származó jövedelmeket, mint a hazai fizetéseket. Mindez a hitelösszegre és az ügyintézés hosszára is hatással lehet.
2026. 05. 12. 18:30
Megosztás:

Hiába digitalizálnak a cégek: sokan még mindig vakon költik marketingbüdzséjüket

Hiába nő folyamatosan az online jelenlét Európában, a vállalatok jelentős része még mindig nem használ adatvezérelt marketingmegoldásokat. Friss statisztikák szerint a digitalizáció felszíni szinten megtörtént, de a tudatos, mérhető marketing még mindig lemaradásban van – ami komoly versenyhátrányt jelent.
2026. 05. 12. 18:00
Megosztás:

A Művészetek Völgye Eventex Sustainability díjat nyert

Nemzetközi elismerésben részesült a Művészetek Völgye: az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja elnyerte az Eventex Impact Eventdíját, amellyel a szervezet a rendezvény fenntarthatóságért és pozitív társadalmi hatásáért tett kiemelkedő törekvéseit ismerte el.
2026. 05. 12. 17:30
Megosztás:

Folytatja a szakmai képzéseket a Versenyügyi Regionális Oktatási Központ

Folytatja a szakmai képzéseket a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által közösen, Budapesten működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK), májusban bíráknak szóló versenyjogi képzéssel folytatódik a központ rendezvénysorozata, amelyre az EU-tagállamokból és az unión kívüli kedvezményezett országokból is várnak résztvevőket - tájékoztatta a GVH közleményben az MTI-t kedden.
2026. 05. 12. 17:00
Megosztás:

A szja-bevallások leggyakoribb hibáira figyelmeztet a NAV

Az adóhatósághoz eddig beérkezett személyi jövedelemadó bevallásokban a leggyakoribb hibák a gyermekek után járó kedvezményeknél merülnek fel - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-hezk kedden eljuttatott közleményében.
2026. 05. 12. 16:30
Megosztás:

Hamarosan indul az Agrárium 2026 összeírás

Május 15-től indul az Agrárium 2026, a KSH több tízezer gazdaságot érintő országos adatfelvétele, az összeírás a teljes agrárszektort érinti - közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 16:00
Megosztás:

A legtöbb online visszaélést 2025-ben is gyermekek ellen követték el

Gyermekekkel szembeni online szexuális visszaélés, engedély nélkül közzétett tartalom és internetes pénzügyi csalás. Ezek vezették tavaly a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolgálata, az Internet Hotline (IH) által kezelt ügyek listáját – derül ki éves beszámolójukból. A megalakulásának tizenötödik évfordulóját ünneplő szolgálatnak egyre több szülő és gyermek szavaz bizalmat. Az IH fennállásának tizenöt éve alatt több mint 21 ezer bejelentést kezelt, és ezzel hozzájárult az online tér biztonságosabbá tételéhez.
2026. 05. 12. 15:30
Megosztás:

Bank360 Koin: a csatlakoztatott számlák több mint fele revolutos

A csatlakoztatott bankszámlák jelentős többségét a Revolutnál vezetett számlák alkotják a Bank360 Koin applikáció adatai alapján - írja közleményében a Bank360. A mobilbank aggregátor alkalmazás felhasználói között egyértelmű fölénybe kerültek a neobank ügyfeleinek a számlái az indulást követő első időszakban.
2026. 05. 12. 15:00
Megosztás:

Kármán András: senki nem kaphat 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat Magyarországon

Az első dolga lesz megemelni a legalacsonyabb nyugdíjat, senki nem kaphat 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat Magyarországon - jelentette ki Kármán András pénzügyminiszterjelölt képviselői kérdésre kedden, kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés pénzügyi és költségvetési bizottságának ülésén.
2026. 05. 12. 14:30
Megosztás:

Hogyan profitálhat a tőkepiac az új világrendből?

A világ alapjaiban változott meg, és ezzel együtt a befektetési lehetőségek is új irányt vettek. A COVID csak az első jel volt, azóta azonban egymást követik a globális sokkok, miközben a geopolitikai feszültségek és a nagyhatalmak közötti verseny teljesen új korszakot nyitott. Egy dolog viszont nem változott: ahol átalakulás van, ott lehetőség is születik. Az új világrend legfontosabb tőkepiaci trendjeit, valamint kilátásait a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési szolgáltató, az XTB szakértője, Szitás Lóránt vizsgálta meg.
2026. 05. 12. 14:00
Megosztás:

A modern iroda egyik legfontosabb eszköze: a jól megválasztott nyomtató

A digitalizáció ellenére a dokumentumkezelés továbbra is a vállalkozások mindennapi működésének egyik alapja. Szerződések, számlák, riportok, szállítólevelek, HR-anyagok vagy prezentációk – a legtöbb cég napi szinten nyomtat. Éppen ezért egy rosszul megválasztott készülék nemcsak bosszúságot, hanem komoly idő- és költségveszteséget is okozhat.
2026. 05. 12. 13:30
Megosztás:

Rejtett milliárdokat mozgat a rehabilitációs hozzájárulás Magyarországon

A hazai vállalatok jelentős része rutinszerűen fizeti be a rehabilitációs hozzájárulást. Sok esetben észre sem veszik, hogy évente akár több tízmillió forintot hagynak az asztalon egy olyan kötelezettség miatt, amely valójában tudatos döntéssel optimalizálható lenne. A Jobtain HR Szolgáltató tapasztalatai szerint a cégek jelentős része a mai napig automatikus költségként kezeli ezt a tételt, holott a jogszabály logikája nem befizetésre, hanem ösztönzésre épül. A cél a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatása, amely teljes mértékben kiválthatja a fizetési kötelezettséget.
2026. 05. 12. 13:00
Megosztás: