Alaptalanok a félelmek az új dotkom-buboréktól
A Nasdaqon kereskedett közel 3000 részvény közül legalább egy tucatnyit csaknem mindenki ismer, hiszen a legnagyobb amerikai technológiai és internetes cégek többsége erre a tőzsdére vezette be részvényeit. Az olyan nagyágyúk, mint az Apple, Microsoft, Google vagy eBay mellett ugyanakkor rengeteg egyéb ígéretes lehetőséget is kínál ez a piac az amerikai részvények iránt érdeklődő befektetőknek.
Vonzó növekedési kilátások
A Nasdaqon forgó részvények átlagos értékeltsége „hagyományosan” magasabb volt az elmúlt években, mint a szélesebb részvénypiacokat megtestesítő S&P500 index komponenseié. A relatív felülértékeltséget a látványos növekedési potenciál tehette indokolttá, hiszen a Nasdaq Composite index elemei között többségben vannak az átlagon felüli profitnövekedésre képes részvények.
Ez a látszólagos túlértékeltség ugyanakkor mára eltűnt, az átlagos előretekintő P/E mutató a Nasdaq Composite és az S&P500 komponenseire lényegében megegyezik, miközben az elemzők által prognosztizált növekedés terén továbbra is a Nasdaq vezet. Sőt, az elmúlt évben nagyobb ütemben emelkedtek a Nasdaq cégeivel szembeni profitvárakozások, mint a szélesebb részvénypiacok esetében.
Mindebből következik, hogy egy tartósabb emelkedő trend esetén a Nasdaq összességében felülteljesítheti a szélesebb amerikai részvénypiacokat, így érdemes lehet ezen a tőzsdén keresni befektetési célpontokat – vélik a KBC Equitas elemzői. Alátámasztani látszik ezt, hogy 2012-ben az optimista hangulatú időszakban rendre a technológiai szektor és a Nasdaq indexei álltak az emelkedés élére, emellett idén a Nasdaq Composite 14,8 százalékos emelkedést hozott össze, szemben az S&P500 9,7 százalékával.
Új dotkom-lufi?
Az általában véve kedvező növekedési kilátások mellett különös figyelem övezi az internetes szektor cégeit, amelyek nagy számban találhatók a Nasdaqon jegyzett vállalatok között. A 2011-2012-ben felélénkülő kibocsátási hullám a következő negyedévekben folytatódhat, ami újabb izgalmas sztorikkal látja el a befektetőket.
A frissen tőzsdére lépett internetes cégek egy része, mint a Groupon, Zynga vagy a legnagyobb durranásnak számító Facebook ugyanakkor egyelőre nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és jelentős árfolyamesést szenvedett el. Emiatt sokan új „dotkom-buborék” emlegetnek, a 2000-es évek elejének nagy „internetrészvény-mániájára” és az azt követő összeomlásra emlékeztetve.
„Nem hiszem, hogy logikus lenne új buborékról beszélni a technológiai szektorban, hiszen az átlagos értékeltségek egyáltalán nem elrugaszkodottak, és ezeknél a részvényeknél éppen a tőzsde kíméletlen korrekciós képességét látjuk működni. Szó sincs elvakult befektetőkről.” – hangsúlyozza Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője, hozzátéve, hogy több olyan internetes cég is debütált a tőzsdén az elmúlt évben, amelyek egyfelől tekintélyes árfolyam-emelkedést éltek át, másfelől a cégek gyorsjelentései sem okoztak eddig csalódást a befektetőknek. Ilyen társaság például a LinkedIn vagy a Nasdaqon forgó és év eleje óta több mint 70 százalékot emelkedő Zillow.
Széles a kínálat
A Nasdaqot hagyományosan a technológiai részvények tőzsdéjeként ismerik a befektetők, pedig ezen vállalatok mellett a kínálat egyharmadát alapvető és ciklikus fogyasztási javakat előállító társaságok, további egyötödét pedig kis és közepes pénzügyi szolgáltatók adják, de találhatunk ipari vagy energiatermelő társaságokat is a parketten. A skála széles a kis- és közepes kapitalizációjú vállalatoktól az óriáscégekig.
Az USA-beli tőzsde most a kisbefektetők számára is könnyebben elérhető, a KBC Equitas augusztusban egy hónapon át jelentősen csökkenti a kereskedés költségeit. Minden Nasdaqon végzett tranzakció díja csupán 4 dollár 10 ezer dolláros volumenig, afelett is szinte jelképes, 0,04 százalékos a jutalék egész hónapban.
„Szeretnénk mindenkinek lehetőséget biztosítani arra, hogy kipróbálhassa, milyen érzés az Apple-höz vagy az Amazon.com-hoz hasonló nagyágyúk részvényeivel kereskedni.” – mutat rá Takács Szabolcs, a KBC Equitas üzletfejlesztési igazgatója.
A KBC Equitas az akcióval ünnepli, hogy egy évvel ezelőtt, 2011 nyarán vezette be online rendszereibe a külföldi piacokat, köztük a meghatározó amerikai tőzsdéket, így a Nasdaqot is. „Mára a magyar tőzsde mellett 19 külföldi piacon tudnak az ügyfeleink 1-2 kattintással kereskedni New York-tól kezdve Brüsszelen át egészen Varsóig. Az elérhető piacok száma fokozatosan nőtt az elmúlt évben, s a jövőben is tovább bővül majd a kínálat” – jelezte Takács Szabolcs.