Automatizáció és big data: 2021-ben az IT lesz az üzleti siker kulcsa
Elemzések szerint az automatizáció és a big data egyaránt szerepel az idei év legmeghatározóbb üzleti trendjei között, amely jól mutatja az IT és üzleti terület összefonódását. Az automatizáció, AI, digitalizáció évek óta tartó terjedését a világjárvány tovább gyorsította. Az Európai Beruházási Bank “Who is prepared for the new digital age?” tanulmánya szerint a vállalatok számára kifejezetten előnyt jelent, ha hangsúlyt fektetnek a digitalizációra, a digitális vállalatok ugyanis jobban teljesítenek és gyorsabban tudnak növekedni is. Ugyanígy versenyelőnyt jelent a cégek számára, ha jól hasznosítják a meglévő adatállományukat, javítva ezzel a döntéshozatal sebességét és hatékonyságát. “Ezek a trendek is megmutatják, hogy üzleti területen milyen nagy szükség van informatikai tudásra, és ez nem csak az IT szakemberek meglétét jelenti.
Mindenkinek, aki az üzleti világban dolgozik, érdemes legalább alapszintű programozói tudással rendelkeznie. Ezekre az igényekre válaszolva alakítottuk ki az IBS-sel közösen az IT és üzleti adatelemzés 1 éves mesterképzést, ami februárban már második alkalommal indul el” - mondta el Kökény Tamás, a Green Fox Academy társalapítója, a képzés egyik mentora. A program a két területet ötvözi, a hallgatók az üzleti élet, pénzügy, marketing, valamint a programozás, data science alapjaival is megismerkednek. “Utóbbi esetében olyan tananyagot állítottunk össze, ami üzleti környezetben kifejezetten hasznos. A programozás alapjainak elsajátítása után a hallgatók például megtanulják, hogyan lehet folyamatokat automatizálni, mit lehet az adatokkal kezdeni, hogyan tudják megfelelően tisztítani, felhasználhatóvá tenni, majd adatvizualizáció segítségével értelmezni azokat” - emelte ki a mentor a képzés kapcsán.
A legtöbb cég már megkövetel egy alap IT tudást
A régióban egyedülálló program, amely egyesíti az egyetemi és bootcamp típusú oktatás erősségeit, először szeptemberben indult el 18 fővel. A világ minden tájáról csatlakoztak a mesterképzéshez, Magyarország mellett Chiléből, Vietnámból, Kínából, Pakisztánból, Oroszországból, Törökországból, Iránból, Azerbajdzsánból és Egyiptomból is érkezett hallgató. A diákok közel negyede nő, ami egy IT fókuszú képzés esetében kifejezetten magasnak számít. Kitti és Carlos is elsősorban a jövőbeni munkalehetőségek miatt vágott bele a programba, mindketten úgy látják, hogy a legtöbb cég már megkövetel egy alap IT tudást a kollégáitól. “Alig várom, hogy az üzlet világában kamatoztassam a kódolói tudásomat, akár adatelemzés, akár egy website vagy alkalmazás létrehozása során. Rengeteg a lehetőség ezen a területen” - meséli Kitti a jövőbeli tervei kapcsán.
Az IBS és Green Fox a pozitív tapasztalatok nyomán döntött a program folytatásáról, a februárban induló kurzusra január 15-éig várják a BSc-diplomával rendelkezők jelentkezését. “Aki belevágna, annak azt javaslom, hogy a képzés előtt próbáljon ki egy online programozókurzust, akár a Green Fox #MyFirstApp Coding Campjét, és nézze meg, hogy miben tér el a formátum egy hagyományos egyetemi tantárgytól. A képzés elején a programozás ugyanis nagyon gyakorlatias, a haladás attól függ, hogy ki mennyi időt tud gyakorlással tölteni. Egy online kurzus során szerzett tapasztalat segít átlendülni a kezdeti nehézségeken” - tanácsolta Kökény Tamás. A program végén a sikeresen vizsgázók a University of Buckingham MSc diplomáját szerzik meg.