Az OTP hátán kapaszkodva menetelt a BUX
A hét első két napján a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) még felülteljesítő volt a negatív hangulat uralta nyugat-európai és tengerentúli piacokhoz viszonyítva, szerdán viszont már igazodott a nemzetközi befektetői hangulathoz, így negatív tendenciák uralkodtak a magyar tőzsdén is. Csütörtökön pozitív fordulatot hozott, hogy a kormánynak és a bankszövetségnek sikerült megállapodnia a devizahiteleseket megsegítő intézkedések ügyében.
A BUX index heti alakulása
A hírre az OTP intenzív emelkedésnek indult, így a BUX is jelentős pluszban zárt. Pénteken délelőtt még folytatódott a jó hangulat, ami azonban megszakadt arra a hírre, hogy az EU-IMF delegációja váratlanul elutazott Budapestről, a tervezettnél előbb megszakítva a kormánnyal folytatott előkészítő megbeszéléseket az elővigyázatossági hitelről.
A globális piacokon a bizonytalan hangulatot az okozza, hogy az uniós állam- és kormányfők december 8-9-én, Brüsszelben tartott csúcstalálkozója után sem enyhült a bizalmi válság, mivel továbbra sincs átütő, véglegesnek mondható megoldás az európai adósságválság kezelésére.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX a múlt héten 0,15 százalékot, 25 pontot emelkedett, 17.061,48 ponton zárt pénteken. A részvénypiac heti forgalma 68,7 milliárd forint volt az előző heti 72,2 milliárd forint után. Az OTP árfolyama a héten 6,62 százalékkal 3.253 forintra emelkedett.
Az OTP részvény alakulása a héten
A bankpapírnak elsősorban a devizahiteleseket érintő megállapodás kedvezett. Ezzel összefüggésben a bankok bizonyos tételeket leírhatnak a bankadóból. Emellett a tervezett intézkedések elősegíthetik, hogy javuljon a bankok hitelportfóliója.
A Mol árfolyama 4,89 százalékkal 17.215 forintra esett. A Magyar Telekom egy hét alatt 1,16 százalékkal 514 forintra gyengült. A Richter részvények ára 3,24 százalékkal 35.100 forintra nőtt. A társaság pénteken jelentette be, hogy a méhmióma kezelését szolgáló gyógyszere - amelynek forgalmazási jogát a svájci PregLem gyógyszeripari vállalat tavalyi akvizíciójával szerezte meg - pozitív európai hatósági véleményt kapott, és várhatóan 2012 elején megkaphatja az európai uniós forgalomba hozatali engedélyt.
Az Egis árfolyama a múlt héten 2,19 százalékkal 17.400 forintra csökkent. A kis és közepes kapitalizációjú papírok mutatója, a BUMIX 1.304,68 ponton zárt pénteken, ez 2,68 százalékkal, 36 ponttal alacsonyabb az előző heti záró értékénél.