Bejegyzett élettársi kapcsolat azonos neműek között - Mit kell tudni az élettársi kapcsolat jogi hátteréről?

A bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése
A bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvezető által kitűzött időpontban és helyen a két 18. életévét betöltött, azonos nemű személy az anyakönyvvezető előtt együttesen megjelenik és ott két nagykorú, cselekvőképes tanú jelenlétében személyesen kijelentik azt a szándékukat, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatot kívánnak létesíteni, valamint a bejegyzett élettársi kapcsolat létesítéséről szóló lapot a felek, a tanúk és az anyakönyvvezető aláírják.
Amennyiben az aláírást a felek valamelyike, a tanú vagy - ha közreműködött tolmács - a tolmács azt megtagadja, de egyébként minden törvényes feltétel adott volt a bejegyzett élettársi kapcsolat létrejöttéhez, az anyakönyvvezető ezt a tényt a lapra feljegyzi. Az aláírás megtagadása nem akadálya annak, hogy érvényesen létrejöjjön a bejegyzett élettársi kapcsolat.
Abban az esetben viszont, ha az anyakönyvvezető azon kérdésére, hogy kijelenti-e, hogy a jelen lévő másik féllel élettársi kapcsolatot létesít, valamelyik fél nemmel válaszol, vagy a nyilatkozatot feltételhez, illetve időhöz köti, a bejegyzett élettársi kapcsolat nem jön létre. Ezt az anyakönyvvezető a jelenlévők előtt kijelenti.
A bejegyzett élettársi kapcsolat joghatásai
A bejegyzett élettársi kapcsolat joghatásait illetően is általánosságban a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvénynek (a továbbiakban: Ptk.) a házasságra vonatkozó szabályai alkalmazandók. Azonban - hasonlóan a két jogintézmény létrejöttének törvényes feltételeihez - a joghatásukban is vannak különbségek.
A két jogintézmény joghatásait tekintve azonos a Ptk.-ban szabályozott vagyonjogi , a lakáshasználat rendezése , egymással és a rokonokkal szemben fennálló tartási kötelezettség , sőt ezen felül az élet más területeit szabályozó jogszabályokból eredő jogok és kötelezettségek vonatkozásában is. Így pl. egészségügyi, társadalombiztosítási, szociális, munkajogi kedvezmények, jogosultságok, döntési jogok, tanúvallomás megtagadásának joga stb. tekintetében.
A bejegyzett élettársak a házastársakéval azonos státuszban vannak az öröklési jog szempontjából is. E jogosultságok megtalálhatók a vonatkozó tárgyú leírásokban, ezért azokat e helyütt nem ismételjük meg.
A házastársak és a bejegyzett élettársak jogaiban különbség:
1. az örökbefogadás,
2. az emberi reprodukció,
3. az apasági vélelem és a
4. névviselés vonatkozásában van.