Fokozódó politikai nyomás alatt a banki prémiumok ügye Angliában
Alistair Darling a brit Munkáspárt éves kongresszusán felszólalva - a küldöttek tapsvihara közepette - kijelentette: a kormány néhány héten belül törvényjavaslatot nyújt be annak a "felelőtlen kultúrának" a felszámolására, amely a rövid távú profitot a hosszú távra megalapozott siker elé helyezi.
Darling szerint ez azt jelenti, hogy vége az évről évre automatikusan járó bankári prémiumoknak. Bármilyen bankvezetői jutalmat több évre elosztva lehet csak folyósítani, lehetővé téve a kifizetések megvonását, ha a prémiumot a hosszú távú teljesítmény nem indokolja - tette hozzá a brit pénzügyminiszter. - Nem fogjuk megengedni, hogy a kapzsiság és a felelőtlenség még egyszer veszélybe sodorja a világgazdaság egészét és milliók megélhetését - mondta kongresszusi felszólalásában Alistair Darling.
A banki prémiumok készülő törvényi korlátozására előző nap a brit kormányfő is egyenes utalást tett. Gordon Brown a BBC televíziónak nyilatkozva közölte: az új törvény a brit pénzügyi felügyeletet (FSA) ruházza majd fel beavatkozási jogkörrel abban az esetben, ha a hatóság valamely cég részéről "rossz magatartást" észlel. Ha az adott vállalat nem hajlandó alávetni magát a jutalmazásra és javadalmazásra kidolgozott szabályoknak, büntetésre számíthat.
A kormányfő szóhasználata szerint az üzleti és pénzügyi szolgáltatási törvény nevű jogszabály - amely része lesz a következő parlamenti évadra szóló, az uralkodó által hamarosan kihirdetendő törvénykezési programnak - "betiltja a régi prémiumrendszert". Brown nem részletezte pontosan, hogy a tervezett új törvény ezt miként tudja majd elérni, kijelentette azonban: a kormány nem fogja hagyni, hogy bármilyen formában visszatérjenek "a régi, rettenetes idők", amikor spekulációért, rövid kifutású tranzakciókért jártak bankári prémiumok, nem pedig hosszú távon ható teljesítményért.
A brit kormány régóta jelzi, hogy fel akar lépni a hatalmas összegű banki jutalmak ellen, a miniszterelnök és a pénzügyminiszter nyilatkozatai voltak azonban az első hivatalos utalások arra, hogy erről konkrét törvényjavaslat készül. Ez egyben fordulatot is jelezhet a brit álláspontban, London eddig ugyanis nem támogatta a banki prémiumkultúra törvényi visszaszorítását célzó, elsősorban Nicolas Sarkozy francia elnök által szorgalmazott kezdeményezéseket.