Hamarosan indul az OTP Kockázati Tőkealap I.
Tóth Viktor az OTP Bank "Fejlesztés, innováció európai uniós támogatással és tőkebefektetéssel" címmel rendezett konferenciájának sajtótájékoztatóján elmondta: az alap 6,8 milliárd forintos tőkéjéből 3 milliárd forintot az OTP Bank jegyez le, 3,8 milliárd forint pedig uniós visszatérítendő forrás.
Az alap befektetési döntéseinél azon iparágakra és tevékenységekre összpontosít, amelyek Magyarországon húzóágazatnak tekinthetőek, és ahol különösen magas szintű szakmai tudás halmozódott fel. Ilyenek egyebek között az informatika, biotechnológia, környezetvédelem és megújuló energiaforrások, élelmiszeripar, autóipari beszállítás, továbbá az idegenforgalmi és egészségügyi rekreációs tevékenységet folytató társaságok.
A megcélzott vállalatok körét a társaságok életciklusa alapján határozzák meg. A kezdeti fázisú, innovatív típusú befektetések az innovatív ötlettel rendelkező, 2 éven belül alapított társaságok finanszírozását célozzák. A másik célcsoportot azok a 2 éven belül alapított társaságok képezik, amelyek már működő üzleti folyamataik (technológia, gyártás, értékesítés) bővítéséhez kívánnak forrást bevonni.
A harmadik pedig azon 2-5 évvel ezelőtt alapított vállalati kör, amely piaci részesedése növeléséhez, új üzletágak kialakításához keres finanszírozót. Az első két csoport esetében az 50 millió forintnál nagyobb tőkebefektetéseket preferálja az alapkezelő, átlagosan 150 millió forint kihelyezéssel számolnak, de a biotechnológia, valamint a megújuló erőforrások területén nem kizárt az akár 250 millió forintos befektetés sem. A harmadik csoport esetében az egy befektetési döntéssel maximálisan adható 1,5 millió eurós befektetést terveznek, befektetési döntésenként 400 millió forintnak megfelelő kihelyezéssel számolnak.
Az adott ügylet esetén mindig az elvárható hozam és a kapcsolódó kockázat alapján döntenek. A befektetéssel kisebbségi - de minimum 25 százalék + 1 részvény - részesedésre törekszenek, többségi részesedést csak indokolt esetekben kötnek ki. A befektetéseket átlagosan 5 évig tartják meg, s az exit módját már a befektetés időpontjában meghatározzák.
Az alap futamideje 8 év. A 6,8 milliárd forintos jegyzett tőkét a tulajdonosok a befektetési időszak első négy évében, a befektetések forrásigényének megfelelően bocsátják rendelkezésre. A PortfoLion az alapból összesen 5,5 milliárd forint kihelyezését tervezi, ebből az idén 2,5 milliárd forintot. A befektetési célpontok felkutatását és előzetes minősítését már megkezdték.
Az alapkezelő célkitűzése, hogy a befektetéseken realizált tőkenyereség, valamint az időközbeni esetleges kamat- és osztalékbevételek - a céltársaságok részvényesi értékének növekedése révén - együttesen kiemelkedő, a vállalt kockázatokkal arányos megtérülést biztosítsanak az alap befektetőinek. Az éves átlagos hozamelvárás 12,9 százalék. Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese elmondta: az OTP tőkeemeléssel szerzett 80 százalékos részesedést a PortfoLionban, a cégbírósági bejegyzés folyamatban van.