Hogyan teremtsünk innovatív vállalati kultúrát
A VUCA modell
Az amerikai hadsereg fejlesztette ki az úgynevezett VUCA (Vision/vízió - Understanding/megértés - Clarity/átláthatóság – Agility/agilitás) modellt, amely egy lehetséges megoldást kínál az innovatív kultúra megteremtésére az üzleti világban is. A lényege, ahogy a nevében is benne van:
- a vízió megfogalmazása és kifelé kommunikálása,
- a megértésnek az elősegítése,
- az átláthatóság megteremtése,
- valamint az agilitásnak a támogatása.
A vízió megfogalmazása és megteremtése
Napjainkban egyre több az olyan vállalat, amelyek megfogalmaznak egy mottót vagy jelmondatot, és a megfogalmazott vízió alapján igyekszik működni. Azonban gyakori probléma, hogy a szlogent csak azért mondogatják az egyes cégek, mert az hangzatosan cseng. Egy tipikus példa erre a környezetvédelem: hány olyan cégmissziót hallottunk már, hogy „mi valóban óvjuk a környezetünket”, egy idő után pedig kiderül, hogy csak üres frázis.
Egy vízió akkor lesz hiteles, hogyha a célok mögött igazi meggyőződés lakozik, a személyes elkötelezettség mögött pedig a vállalatvezető motivációja áll. Ha ezt az extra energiát át tudja az alkalmazottaknak adni és lelkesíteni tudja őket, akkor ez a vízió már valóban a megfogalmazás után meg is teremtődik a vállalat működése során.
A megértésnek az elősegítése
Egy gyorsan változó világban nem lehet a berögzült rutinok és megszokott módszerekhez ragaszkodni minden áron, hanem lehetőségeket kell keresni és meg kell érteni az akadályok, a kihívások mögött lapuló folyamatokat. Ehhez azonban először minden vállalkozásnak a saját működését kell behatóan tanulmányozni, elemezni a belső folyamatokat és a külső körülményeket.
Az innovatív vállalati kultúra megteremtése során nincs helye a kommunikációban a hierarchiának. Ha ugyanis egy alkalmazottnak remek meglátásai vannak, viszont nem meri hangoztatni a véleményét, akkor minden hasznos gondolat elvész, amelyet nem oszt meg másokkal. Igyekezni kell a partneri szintű kommunikáció elősegítésére, és az alá-fölérendeltségi viszonyt tudni kell egy vezetőnek félrerakni. Ne felejtsük el, a vezérnek az egyik legnagyobb erénye a hallgatás képessége.
Az átláthatóság megteremtése
Az átláthatóság a vállalati működés szempontjából egy roppant lényeges aspektus. Ez vonatkozik az alkalmazottak munkájára, az egyes vállalati szektorok munkafolyamataira, valamint az adatok és információk tárolására, felhasználására, hozzáférésére, illetve a már említett kommunikációra. Perszonális szinten a vezetőnek bizalmat kell építenie, ami azt is jelenti, hogy le kell tudni mondania a totális és minden szintre kiterjedő kontrollról.
A hatékony cégműködés pedig napjaink rohanó világában már szinte elképzelhetetlen egy integrált vállalatirányítási rendszer megléte nélkül. Ennek az egyik megfizethető változata az SAP Business One szoftver, amelyet kifejezetten KKV-k számára fejlesztettek ki. Az értékesítés, beszerzés, a gyártás, a készletkezelés és az ügyfélkapcsolatkezelés is mind integrálva van a rendszerben, hogy a vállalkozás tevékenysége egyértelmű és átlátható legyen. Az Acterra International Kft. 2006 óta foglalkozik integrált vállalatirányítási rendszerekkel, így hiteles tanácsadásért hazai viszonylatban elsősorban őket érdemes keresni.
Az agilitásnak a támogatása
Ha egy alkalmazott hibázik, azt a kreatív folyamat részeként érdemes felfogni. Amikor ugyanis egy vezető egy esetleges hiba után mindenki előtt lehordja a kollégát, utána lesheti, hogy az illető sose fog többet kreatív vagy innovatív ötlettel előállni. Az innovatív menedzsment szerves része, és az egyik leghatékonyabb társa a baki, a hiba. Így a tervezés során is rengeteg hasznos dolgot megtudhatunk, valamint új megoldások születését is elősegíthetjük. Ha meglátjuk az esetleges buktatókat és engedjük a hibázást minden kolléga esetében, azzal elindulhat a cég az innovatív vállalati kultúra mezsgyéjén.
A VUCA modell vezetési alapelveiből, ha inspirálódnak a cégvezetők, és megfogadnak néhány tanácsot, egy gyorsan alkalmazkodó vállalatot lesznek képesek maguk és alkalmazottai számára kialakítani. A gyors alkalmazkodóképesség napjaink rohanó világában pedig nagyban hozzájárul a vállalkozás versenyképesség növeléséhet. Az innovatív vállalati kultúra megteremtéséből így mind a nagyvállalatok, mind pedig a KKV-k csak profitálni tudnak.