Így figyeli meg Kína az embereket - félelmetes, de igaz!

Kínában a kormány mindenkit megfigyel és értékel. Aki túl sok időt tölt játékkal, vagy nem a megfelelő emberrel barátkozik, az veszít a pontszámából. Aki pedig túl mélyre süllyed a skálán, azt kitiltják a vonatok első osztályáról, nem vásárolhat bizonyos termékeket és nem utazhat még Szingapúrba sem. Legalábbis ezt tartja a pletyka a kínai szociális kreditrendszerről. De vajon mi az igazság? Írásunk a Zero IT Lab blogposztja alapján készült.

Így figyeli meg Kína az embereket - félelmetes, de igaz!

Tények és tévhitek

Kína valóban szigorú megfigyelés alatt tartja az állampolgárait. A tömeges megfigyelés az élet számos területére kiterjed. Azt, hogy ez pontosan mit is jelent, talán egy 2017-es eset szemlélteti a legjobban. John Sudworth brit riporter lehetőséget kapott az akkor 170 millió (!) zártláncú kamerából álló, arcfelismerő hálózat tesztelésére. A kínai hatóságok mindössze hét perc alatt megtalálták a riportert, aki megpróbált elrejtőzni előlük az országban. 

Ugyanis a kínai arcfelismerő rendszer az egyik legfejlettebb a világon. A kormány olyan cégekkel dolgozik együtt, mint a Face++, amely már API-t is szolgáltat az eszközük használatára, így akár az internetezők is használhatják az arcukat, hogy különböző felületeken azonosíthassák magukat. Az egyik legnagyobb internetes kereskedő hálózat, az Alibaba dolgozói reggel a belépőkártyájuk szkennelése helyett egyszerűen csak az arcukat mutatják a kamera felé, amikor a munkahelyükre érkeznek. Míg egy pekingi vasútállomáson a kamerarendszer képes az emberek arcát összehasonlítani a személyi igazolvány képével. 

Az ilyen esetekről olvasva talán nem is hangzik meglepőnek a pletyka: a kínai kormány 2014-ben egy úgynevezett szociális kreditrendszert kezdett tesztelni. A kezdeményezéshez eleinte csak önkéntes alapon és néhány városban lehetett csatlakozni, de 2020-ra mindenki számára kötelezővé tették volna a belépést. A kreditrendszerben a legmagasabban álló és az elvárásoknak leginkább megfelelő emberek 500 pontot kaptak volna. Túl sok videójátékozásért például, vagy megbízhatatlan emberekkel való barátkozásért, és más kihágásokért levonás járhat, aki pedig 390 pont alá süllyed, különböző szankciókban részesül. 

Ugyan már 2021-et írunk, de a kissé utópisztikus társadalmi kreditrendszer jelenleg, legalább is a fent leírt formában, nem valósult meg. Tény viszont, hogy Kínában létezik egy szám, amely alapján le lehet kérdezni az egyén különböző adatait - s mivel a megfigyelés erős, ebbe rengeteg információ beletartozik. Konkrét központi értékelő és megfigyelő rendszer azonban hivatalosan nincs. A valóság ennél jóval árnyaltabb.

Hogyan figyelnek meg Kínában?

A Kínai Államtanács “Tervkörvonalazás egy társadalmi kreditrendszer kivitelezésére” címmel valóban kiadott egy dokumentumot, amelyben nagyjából a fent vázolt rendszer ötlete szerepelt. A kreditrendszert pedig el is kezdték megvalósítani. Néhány városban valóban életbe lépett egyfajta pontrendszer, a kormány pedig néhány vállalatnak komoly adatgyűjtésre adott engedélyt. Köztük van a WeChat nevű online csevegő platform üzemeltetője, illetve a fent már említett AliBaba Group is. 

Utóbbi elég komolyan is vette a kihívást. A Sesame Credit nevű rendszert már több, mint 100.000 kínai felhasználó alkalmazza, legalább is ennyien posztoltak a közösségi médiában arról, hogy milyen magasak a pontszámaik. Ez egy hitelbírálati alkalmazás, amely elemzi az ügyfelei viselkedését. Jó pontot jelent, ha valaki pelenkát vásárol, de rosszat, ha alkoholt vesz, vagy túl sok időt tölt játékkal. 

Kínában emellett létezik egy rendszer, amellyel az állam ellenőrizheti az állampolgárok érzékeny adatait és viselkedését is. Ez a rendszer azonban nem rangsort állít, inkább csak adatokat szolgáltat. A pontozós-rangsorolós megoldás, amelyhez 2020-ig minden állampolgárnak és üzletnek csatlakoznia kellett volna, jelenleg még nem, vagy legalább is nem a pletyka szerint működik. A 2020-as dátum inkább a tesztek lezárultát jelölte. A kínai kormány leginkább módszereket és adatokat gyűjt az elemzéshez és a rendszer finomításhoz.

Kell-e aggódni a rendszer miatt?

A kínai rendszerben nem az a legfélelmetesebb, hogy a felhasználó adatai kiszivárognak. Bár a GDPR tiltja az ilyesfajta profilozást, a kínaihoz hasonló megfigyeléssel és adatelemzéssel mi is találkozhatunk, például a dinamikus árazást használó kereskedőknél. Az ilyen jellegű megfigyelés esetében a legfélelmetesebb hatás az, hogy a rendszer szinte  programozza a felhasználót

Ha tudjuk például, hogy 10 órányi videójátékozásnak köszönhetően lehet, hogy a jövőben le kell mondanunk az utazásról, akkor is abbahagyjuk a játékot, ha nem is terveztünk volna utazni. Ha mindenki magas státusszal büszkélkedhet, előbb-utóbb mi magunk is igyekszünk megfelelni a rendszernek, hiszen így mi is a kiváltságos rétegbe tartozhatunk és nem lógunk majd ki a sorból. Minél nagyobb területet ölel fel az életünkben a megfigyelés, annál jobban alkalmazkodunk az elvárásokhoz.

Azzal, hogy a rendszer csak bizonyos folyamatokat hagy jóvá, tulajdonképpen egy buborékot hoz létre a felhasználó körül. A sokpontos felhasználók valószínűleg sokpontos tevékenységeket űznek, sőt, igyekeznek inkább sokpontos felhasználókkal kapcsolatot tartani, hogy megőrizzék a pontszámukat. A társadalom csoportjai ennek megfelelően még jobban elhatárolódnak egymástól és csökken a társadalmi mobilitás esélye.

Zero IT Lab

Míg az európai és amerikai hangok az adatgyűjtés kapcsán általában a személyiség jogok sérüléséről beszélnek, addig a kínai (és orosz) rendszereknél már az irányíthatóság és az elnyomás kérdése is felmerül. A megfigyelés és profilalkotás kérdése már nem csak a közösségi oldalak vagy webshopok felhasználóit érinti - az arcfelismerés, a társadalmi interakciók, de akár csak az egyszerű vásárlási szokások is az adatbázis részévé tehetnek valakit. Ezen a ponton pedig már nem csak a felhasználóké és a technikai szolgáltatóké a felelősség- a folyamatokról immár társadalmi szinten kell gondolkodni.

További érdekes sztorikat talál a ZERO IT Lab blogjában.

0,5 százalékkal nőtt a magyarországi üzemanyag-fogyasztás az első fél évben

Az idei első félévben 0,4 százalékkal több motorbenzin és 0,5 százalékkal több gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban Magyarországon, mint tavaly ugyanebben az időszakban; a teljes üzemanyag-fogyasztás így átlagosan 0,5 százalékkal nőtt - tájékoztatta a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) kedden az MTI-t
2025. 07. 16. 11:30
Megosztás:

Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje

Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a béke helyett, és az összes rendelkezésre álló pénzt Ukrajnának adja. A kormány Magyarország forrásait nem Ukrajna, hanem a magyar lakosság, különösen a gyermekes családok támogatására fordítja - emelte ki a legfrissebb kereseti adatokhoz fűzött szerdai kommentárjában Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a tárca közleményében.
2025. 07. 16. 11:00
Megosztás:

Az amerikai inflációs adatokra figyeltek a befektetők; emelkedtek a fejlett piaci hozamok

A befektetői figyelem középpontjában álló, kedden megjelent amerikai inflációs adat a headline index tekintetében a várakozásoknak megfelelően emelkedett júniusban, míg a core mutató – bár szintén növekedett – a konszenzusnál kedvezőbben alakult.
2025. 07. 16. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a tengerentúli indexek

Vegyesen zártak az amerikai piacok, a befektetők a banki gyorsjelentésekre és az inflációs adatközlésre figyeltek. A NASDAQ a technológiai szektor jó teljesítményéből tudott profitálni, amivel negyedszer zárt történelmi csúcson öt kereskedési napon belül.
2025. 07. 16. 10:00
Megosztás:

Mérsékelt eséssel zártak a nyugat-európai piacok; emelkedett a BUX

Az európai részvénypiacok kedden mérsékelt csökkenéssel zártak, miután a befektetők az EU–USA kereskedelmi tárgyalások kimenetelére és a friss amerikai inflációs adatokra fókuszáltak.
2025. 07. 16. 09:30
Megosztás:

Ennyi volt májusban a bruttó átlagkereset

Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800 forint, a nettó átlagkereset 483 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 7,8, a nettó átlagkereset 7,7, a reálkereset pedig 3,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4,4 százalékos növekedése mellett - közölte szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 07. 16. 09:00
Megosztás:

Megállapodást kötött a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. a kazah állami űripari vállalattal

Közös projektek létrehozását és tudásátadást lehetővé tevő előzetes megállapodást kötött a a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT Zrt.) a kazah állami űripari vállalattal (Kazakhstan Gharysh Sapary, KGS) - közölte a 4iG kedden az MTI-vel.
2025. 07. 16. 08:00
Megosztás:

Ukrajna elismerte a többes állampolgárságot

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök több jogszabállyal együtt aláírta kedden a többes állampolgárság ügyét szabályozó törvényt is, amit az X-en jelentett be.
2025. 07. 16. 07:30
Megosztás:

A szellemi tulajdonjog akár pénzügyi fedezet lehet

A globális gazdaságot egyre inkább az innováció vezérli, ebben a környezetben pedig a vállalatok sikerében a szellemi tulajdon (IP) kulcsszerepet játszik. A legértékesebb cégek versenyelőnye ma már elsősorban nem fizikai, hanem immateriális eszközökből származik, mint a kutatás-fejlesztés eredményei, szoftverek, adatok, design, brand, szervezeti tudás és a magasan képzett munkaerő, amelyek mind jelentős gazdasági értéket teremtenek. A világ számos pontján ezért egyre elterjedtebb, hogy a vállalkozások nemcsak a tárgyi eszközökön – például ingatlanokon és gépeken alapuló –, hanem a szellemi tulajdon alapú finanszírozást vagy befektetést választják és keresik.
2025. 07. 16. 07:00
Megosztás:

Megcsinálták, ami csak keveseknek sikerül nulláról: az Egyesült Államokban terjeszkedik a magyar szoftverfejlesztő cég, a Bobcats Coding

Több, mint 460 millió forintos árbevétellel zárta első üzleti évét a Fazekas Barbara, Kökény Tamás és Varga-Baráth Barbara által 2023-ban alapított hazai szoftverfejlesztő cég, a Bobcats Coding. A cég AI fókuszú digitális termékfejlesztési projekteket valósít meg, és a kezdetektől a nemzetközi piacot célozza.
2025. 07. 16. 06:30
Megosztás:

Durva támadás érte Brüsszelből az agráriumot

Durva támadás érte Brüsszelből az agráriumot, az Európai Bizottság új javaslatcsomagja tönkreteheti a magyar mezőgazdaságot - nyilatkozta az MTI-nek kedden telefonon a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke.
2025. 07. 16. 06:00
Megosztás:

Önerő nélkül is hitelhez juthatnak a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások az MFB-nél

Új lehetőséget kínál az európai uniós forrású „KKV Technológia Plusz” Hitelprogram (GINOP Plusz 1.4.3-24) most megjelent módosítása a feldolgozóipar területén tevékenykedő vállalkozásoknak. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által működtetett MFB Pont Plusz hálózat vállalati fiókjaiban már elérhető „B” jelű forgóeszköz hitel fix 0%-os kamatozással biztosít lehetőséget a likvid működést elősegítő készletbeszerzéshez, illetve működési költségek finanszírozására. A mikro- és kisvállalkozások 100 százalékos előleglehívás mellett, saját forrás nélkül juthatnak kölcsönhöz.
2025. 07. 16. 05:30
Megosztás:

Digitális védelem a bőrönd mellé – így kerüld el a csalókat a nyaralás alatt

A nyári vakáció a kikapcsolódásról szól – de a csalók ilyenkor sem pihennek. Ezekben a hónapokban többet vásárolunk: szállásfoglalás, autóbérlés, repülőjegyek, programok – mindezt gyakran gyorsan és kényelmesen, digitális fizetéssel rendezzük. A csalók ezt pontosan tudják, és kifinomult módszerekkel próbálnak hozzáférni a pénzünkhöz. A Visa friss kutatása[1] szerint egyre többen szervezik maguk az utazásaikat, és egyre többen fizetnek online. Íme néhány fontos tanács, hogy lehet sikeresen védekezni a csalók ellen.
2025. 07. 16. 05:00
Megosztás:

A várakozási idő a legnagyobb különbség az állami és magánellátás között

Tovább nőtt az állami és a magán szakorvosi ellátások megítélése közötti különbség egy országos kutatás eredményei alapján. Bár mindkét szektorban tapasztalhatók kedvezőtlen folyamatok, a magyarok ötöde már magán szakorvoshoz fordul, elsősorban a rövidebb várakozási idő, valamint a jobb körülmények és felszereltség miatt.
2025. 07. 16. 04:30
Megosztás:

Nem javul a vállalkozói hangulat

Nem javul a vállalkozói hangulat, az üzleti környezet egyre nehezebbé válik - mondta Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára kedden az Egyensúly Intézet szakmai közreműködésével készülő VOSZ Barométer kutatás 2025. második negyedéves jelentését ismertető sajtótájékoztatón, Budapesten.
2025. 07. 16. 04:00
Megosztás:

A nyári szabadságolások után nő a felmondások száma a cégeknél

A nyári szabadságolások lecsengésével sok cégvezető szembesül azzal az évről évre visszatérő jelenséggel, hogy a pihenés után a munkatársak körében kezdetét veszi a felmondási hullám. A szakértő szerint mindez a cégvezetés minőségének és a vállalati struktúra hiányosságainak egy pontos indikátora. A tudatos cégépítéssel és a vezetői képességek fejlesztésével ugyanakkor megelőzhető a tömeges elvándorlás.
2025. 07. 16. 03:30
Megosztás:

Új lehetőség a hazai kkv-k számára: indul a kamatmentes forgóeszközhitel a Technológia Plusz Hitelprogram keretében

A Nemzetgazdasági Minisztérium döntése nyomán – a hazai mikro- és kisvállalkozások támogatása érdekében – újabb elemmel bővült a KKV Technológia Plusz Hitelprogram. A már működő beruházási hitel mellé július 15-től elérhetővé válik a program „B” komponense, a 70 milliárd forint keretösszegű kamatmentes forgóeszközhitel. A program várhatóan 4000–4500 vállalkozás számára nyújthat érdemi segítséget, különösen a fejlesztendő térségekben.
2025. 07. 16. 03:00
Megosztás:

Miért kap több nyugdíjat egy férfi, mint egy nő? Mi a megoldás?

Az Európai Unióban a férfiak átlagos nyugdíja közel 25%-kal magasabb, mint a nőké – derül ki az Eurostat legújabb adataiból. Bár Magyarországon valamivel kisebb ez az eltérés, még itt sem éri el a nők átlagnyugdíja a férfiaké 88 százalékát. Érdemes ezzel a kérdéssel részletesebben is foglalkozni, hiszen a nyugdíjasok között jelentősen többen vannak a nők, ráadásul általában hosszabb életre számíthatnak – mégis kevesebb juttatásból kell megélniük. Mit tehetünk az ügyben?
2025. 07. 16. 02:00
Megosztás:

Minimálbér emelést akarsz? - akkor még július végéig igényelheted!

A 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében 3 éves bérmegállapodás jött létre, amelynek értelmében a minimálbér 2027-re 40 százalékkal fog emelkedni. A kormány a bérmegállapodás biztosítása érdekében segíti azon munkáltatókat, akik minimálbéren foglalkoztatnak munkavállalókat.
2025. 07. 16. 01:00
Megosztás:

“Vallottak” a középkorú magyarok: ennyivel nőttek a megélhetési költségek

A kiadások növekedésének üteme enyhült, de a magyarok túlnyomó többsége még mindig drágulást tapasztal a mindennapi megélhetés terén – derül ki a K&H biztos jövő felmérés második negyedéves eredményeiből. A jövedelmi helyzettől, családi állapottól és nemtől is függ, mekkora mértékű költségnövekedéssel szembesülnek a háztartások.
2025. 07. 16. 00:30
Megosztás: