Irán műanyaggal áraszthatja el Európát

Az Irán elleni embargó részleges feloldása miatt hamarosan akár hatalmas mennyiségű műanyag-alapanyag érkezhet Európába, hiszen a közel-keleti országban alacsony az adóterhelése a petrolkémiai nyersanyagoknak, és gyorsan bővülnek a gyártókapacitások, hívja fel a figyelmet a műanyagipari és acélipari termékek nagykereskedelmével foglalkozó Carboferr Zrt. A cég szerint az iráni gyártók tartós piacnyerése esetén az európai gyártási mennyiség valószínűsíthető csökkenésével megnőhet régiónk alapanyag-függősége és ezzel kiszolgáltatottsága is.

Irán műanyaggal áraszthatja el Európát

Európában magas adók sújtják a műanyagipari (petrolkémiai) alapanyagokat, azonban a közel-keleti régió több országában alacsony adótartalom jellemzi ezeket a termékeket, emellett a föld olajkészletének 67%-a, földgázkészletének 45%-a a Közel-Keleten található.  

 

A  régió fejlődését jól reprezentálják a legnagyobb gyártókapacitással rendelkező Szaúd-Arábia adatai: a polimer műanyagalapanyag-gyártás volumene 2007-2012 között 8,8 millió tonnáról 19,9 millió tonnára, tehát több mint a duplájára növekedett. A belső felhasználás ez idő alatt 2,8 millió tonnáról 4,5 millió tonnára emelkedett.

 

A helyi alapanyaggyártás növekedési üteme még ma is kimagasló, jelenleg évi 8-10% körüli, és a petrolkémiai szektorban a következő 10 évben további 91 milliárd dollár (kb. 25,5 ezermilliárd forint) értékű fejlesztéssel számolnak. A fejlesztések eredményeképpen az elmúlt években jelentősen megnövekedett az ebből a régióból származó – eddig főleg szaúdi és kismértékben egyiptomi - termékek behozatali mennyisége az Európai Unióban.

 

Az Irán elleni embargók részleges feloldásával azonban ez a folyamat felgyorsulhat, illetve jelentősen növekedhetnek a volumenek, hiszen Iránban is elképesztő mértékű a növekedés: a 2010-es évi 800 ezer tonna polimer műanyagalapanyag-gyártó kapacitás a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően 2015 év végére elérheti a 11 millió tonnát. Ez a bővülés már érzékenyen érintheti az éves szinten mintegy 325 milliárd eurós (101,7 ezermilliárd forint) forgalmat bonyolító, 58 millió tonna kibocsátású, körülbelül 60 ezer céget és 1,5 millió embert foglalkoztató európai műanyagipart.

 

Az iráni cégek belépése az európai piacra átrendezheti az erőviszonyokat, hiszen az alacsonyabb adók miatt az európai termelőknél olcsóbban, nagy tömegben, viszonylag fejlett technológiával készítik a műanyag alapanyagokat – mutatott rá Fazekas Roland, a Carboferr Zrt. ügyvezető igazgatója.

 

Hozzáteszi: bár nem beszélhetünk dömpingárakról, azért a termékek még szállítási költséggel együtt is versenyképes áron kerülnek az unióba. Az iráni cégek érdeklődését jól mutatja, hogy közvetlenül az embargó feloldása után, 2015 tavaszán már számos iráni alapanyaggyártó jelent meg nemzetközi, Európában rendezett műanyagipari szakkiállításokon; köztük olyan cégek is, amelyek még gyártókapacitásukat építik, termelésük csak 2015 végén indul be.

 

Emellett a közel-keleti, köztük az iráni gyártók földrajzi elhelyezkedésük okán helyzeti előnyben vannak a távol-keleti gyártókkal szemben is, nem csak a szállítási költségek tekintetében, hanem a határidő miatt is. Míg Iránból körülbelül 10 napot vesz igénybe a szállítás, thaiföldi, vagy dél koreai gyártás esetén minimum 6 hetes szállítással kell számolni. Az első esetben még adott hónapon belül itt van az áru, ezért nem kell tartani a műanyag alapanyagok havi árazásából és - az utóbbi időben nem ritkán havi 10%-körüli - árváltozásából eredő kockázatoktól.

 

A szakember szerint, ha az unióban maradnak a jelenlegi feltételrendszerek (az alapanyagokat és a munkabéreket terhelő magas adók és járulékok), akkor közép és hosszú távon bizonyos műanyagipari szegmensek megszűnhetnek, pl. a granulátumgyártás. A műanyaggranulátum pedig népszerű alapanyag (az európai újrahasznosítási mennyiség eléri a 6,6 millió tonnát), Magyarországon is legalább 400-500 cég vásárolja, így amennyiben ez a termék már koncentráltan, egy régióból lesz elérhető, akkor nagyban megnő az uniós felhasználók – beleértve a magyarokat is – kitettsége. Fazekas Roland szerint az európai üzemek reciklálással, regranulátum (életciklusuk végére ért termékek újrahasznosításával) készítésével valamennyire megőrizhetik versenyképességüket egyes szegmensekben, azonban számos területen (pl. élelmiszeripari felhasználásra történő alapanyagok gyártása esetén) ez nem járható út. Jelenleg a felhasználás legnagyobb része (40%) a csomagolóiparhoz kacsolódik, ezt követi az építőipar és az autóipar.

Tudta, hogy bankbetétben romlik a pénze?
A csökkenő kamatkörnyezetben egyre nehezebb jó hozamú befektetést találni. A banki betéti kamatok általában 0-1% közötti éves hozamot fizetnek, miközben az infláció 3,1% (KSH, 2018. június). Így az Ön pénze reálértéken romlik, hiszen az infláció nagyobb, mint a kapott kamat. Mi a teendő ilyen helyzetben?

Töltse ki kalkulátorunkat és megoldást találhat pénzügyeire!
Milyen távra fektet be általában?
   
Mekkora éves kamatot kap jelenleg?
   
Milyen kockázat mellett fektet be Ön?
   
Milyen befektetésben gondolkodik?
 
Milyen éves hozammal lenne Ön elégedett?
   
Szeretne adómentes befektetést?
 
Pénzügyi megoldásunk:
Ahhoz, hogy testreszabott ajánlattal tudjuk Önt felkeresni, kérjük, töltse ki a következő adatokat:
Név:
Irányítószám:
Telefon:
E-mail:
Miért édemes Önnek regisztrálni, és mi fog történni?
  • Mi a pénzhez értünk, segítünk Önnek pénzügyeiben.
  • A megadott elérhetőségeken szakértőink megkeresik Önt.
  • Kollégáink válaszolnak pénzügyi kérdéseire.
  • Szakértőink segítenek Önnek befektetési döntéseiben, információt adunk döntéseihez.
  • Segítségünkkel számos pénzügyi konstrukciót elérhet (állampapírok, deviza, hazai- és külföldi részvénypiacok, befektetési alapok stb).
  • A tanácsadás díjmentes.
Különös tekintettel az Európai Parlament és a Tanács 2016/679 Rendeletében („Általános Adatvédelmi Rendelet” vagy „GDPR”) foglaltakra valamint az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény („Infotv.”) szerint személyes adataim jelen weboldalon történő megadásával hozzájárulok ahhoz, hogy adataimat a ProfitLine.hu kezelje. Továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy megadott személyes adataimat a ProfitLine.hu a Partnereink menüpontban feltüntetett szolgáltató partnerei részére továbbítsa további egyeztetés, tájékoztatás, kapcsolatfelvétel céljából.
Köszönjük megkeresését
Köszönjük megkeresését, kollégáink hamarosan felkeresik a megadott elérhetőségek egyikén.

Ugyanakkor az európai gyártóknak maradt még egy kis ideje felkészülni, hiszen számos iráni terméknek még nincs meg az uniós tanúsítványa, így azok nem szállathatóak az uniós piacra, magyarázza Fazekas Roland. Emellett a korábban bevezetett embargó csupán részleges feloldása miatt a pénzügyi tranzakciók nem kivitelezhetőek olyan könnyedén, mint más országok között.


A rugalmasság lett az egyik legfontosabb szempont a diákmunkában

Erős munkáltatói kereslet, emelkedő bérek és egyre határozottabb munkavállalói elvárások jellemezték az idei nyár diákmunkaszezonját. A Job Force tapasztalatai alapján a diákok elsősorban a jól fizető és rugalmasan végezhető munkákat keresték, a kereskedelmi és szellemi pozíciók voltak a legnépszerűbbek, miközben az átlagos órabér bruttó 2200–2400 forint körül alakult. A nyár végével pedig nem áll meg a piac, ősszel a kereskedelem és a gyakornoki munkák mellett a logisztikai, a gyártási és a termelési szektorok is kínálnak lehetőségeket a fiataloknak.
2026. 08. 27. 15:00
Megosztás:

Minősített és fokozott biztonságú aláírás - Mi a különbség?

Minősített és fokozott biztonságú aláírás - Mi a különbség?
2026. 08. 27. 14:00
Megosztás:

A nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások felülvizsgálatáról

A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások körüli legújabb szabályozói változások és felülvizsgálatok érdemben átrendezhetik a hazai újépítésű lakáspiacot. Az OTP Ingatlanpont elemzése szerint a kiemelt státuszok felülvizsgálata nem csupán a kínálati szerkezetre lehet hatással, hanem fenntarthatóbb várostervezési környezetet és új lehetőségeket is teremt.
2026. 08. 27. 14:00
Megosztás:

Tízezreket spórolhatnak a szülők a tanévkezdésen

A napokban az iskolás gyerekek szüleire záporoznak a kiadások. Miközben a tanszerek és a tanévkezdési feladatok listáját pipálgatják, ezekre olyan forrásból is szerezhetnek pénzt, amiről sokan nem is tudnak. Az iskolakezdésre felhasználhatják az egészségpénztári megtakarításukat, a gyermeküknek nyitott bankszámlával pedig további tízezreket zsebelhetnek be a bankoktól – derül ki a BiztosDöntés.hu összeállításából.
2026. 08. 27. 13:00
Megosztás:

Kismértékben emelkedtek a fejlett piaci hozamok az amerikai inflációs adatok megjelenése után, itthon estek a hosszú hozamok

Az amerikai inflációs adatok megjelenéséig alig mozdultak a hozamok a fejlett kötvénypiacokon a számottevő keddi csökkenést követően: a német tízéves hozam 3,2% környékén maradt, az amerikai tízéves hozam 4,65% környékén ingadozott.
2026. 08. 27. 12:00
Megosztás:

Megérkezett a Revolut euróalapú stabilcoinja: az EURR elindult a Polygonon

A Revolut újabb nagy lépést tett a blokkláncalapú pénzügyi szolgáltatások felé: az európai fintechóriás megkezdte első saját, euróhoz kötött stabilcoinja, az EURR bevezetését. A token elsőként az Ethereum és a Polygon hálózatán jelenik meg, miközben a vállalat fokozatos európai terjeszkedést és később további blokkláncok bevonását tervezi.
2026. 08. 27. 11:00
Megosztás:

Oldalaztak az európai részvényindexek, miközben az Irán és Omán közötti diplomáciai tárgyalások hírére lefelé araszolt a nyersolaj ára

Alig mozdultak az irányadó részvényindexek a szerdai kereskedés során Nyugat-Európában, a Stoxx600 keddi záróára közelében fejezte be a napot, miközben az Irán és Omán közötti, a Hormuzi-szorosról szóló tárgyalások újraindulása enyhítette az olajpiaci aggodalmakat, és a nyersolaj ára tovább araszolt lefelé.
2026. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Az MFB meg kíván győződni az MKIK Tőkealap-kezelő jogszerű működéséről

A Magyar Fejlesztési Bank az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezetőváltása után meg kíván győződni a közösen kialakított befektetési stratégia folytatásáról és a társaság jogszerű működéséről - közölte a pénzintézet szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 27. 08:00
Megosztás:

Új korszakot hoz az aszály a magyar szántóföldeken

Az egyre gyakoribb hőhullámok és a tartós csapadékhiány miatt átalakulóban van az öntözés szerepe a magyar szántóföldi gazdálkodásban. Egy több mint 70 öntöző szántóföldi gazdaság tapasztalatait vizsgáló hazai felmérés szerint a vízpótlás már nemcsak a klasszikusan vízigényes kultúráknál, hanem olyan hagyományos növényeknél is megjelenik, mint a napraforgó vagy a búza. A Wienerbergerhez tartozó Pipelife Hungária megbízásából készült kutatás rámutat, hogy az öntözés egyre kevésbé az extra terméshozam érdekében történik.
2026. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Háromszintes parkolóházat adtak át Mohácson

Háromszintes, 86 autó és 7 motorkerékpár befogadására alkalmas parkolóház épült Mohács belvárosában. A Mohács 500 program keretében megvalósult, szerdán átadott létesítményt egy kihasználatlan barnamezős terület, a korábbi helyi kenyérgyár újrahasznosításával alakították ki - közölte az évfordulós fejlesztéseket összefogó Mohács 500 NKft. az MTI-vel.
2026. 08. 27. 06:30
Megosztás:

Fenntartható vízgazdálkodási akciótervet fogadott el a kormány

A kormány elfogadta a fenntartható vízgazdálkodásról szóló cselekvési tervet, amelynek célja, hogy természetalapú megoldásokkal és a természetes vízvisszatartási intézkedésekkel növelje a vízhasználat hatékonyságát minden érintett szektorban - közölte az Élő Környezetért Felelős Minisztérium a kormany.hu oldalon szerdán.
2026. 08. 27. 05:00
Megosztás:

Nem támogatta a közmédia-testület ellenzéki jelöltjeit a művelődési bizottság

Nem támogatta az Országgyűlés művelődési bizottsága a Független Közmédia Testület ellenzéki képviselőcsoportok által javasolt tagjainak jelölését szerdán. A KDNP jelezte: fenntartják jelölésüket.
2026. 08. 27. 04:00
Megosztás:

Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre Keszthelyen

Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kezdeményezésére, önkormányzatok és szakmai szervezetek együttműködésével - az erről szóló keretmegállapodást kedden írták alá Keszthelyen.
2026. 08. 27. 03:00
Megosztás:

Állami meglepetés! Mit kap egy nyugdíjas ha 90. évét eléri Magyarországon?

Keveseknek adatik meg, hogy kilenc évtizednyi emlékkel, tapasztalattal és történettel a hátuk mögött ünnepelhessék a 90. születésnapjukat. Ez a rendkívüli évforduló azonban Magyarországon nem csupán a család számára fontos esemény. Az állam is számon tartja azokat, akik elérik ezt a különleges életkort, és olyan meglepetéssel készül számukra, amelyről sok érintett és családtag sem tud.
2026. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Felrobbant a gáz ára - mi lesz így a téli fűtésszámlával Magyarországon?

Három hónap alatt mintegy 43 százalékkal drágult az irányadó európai földgáz-kontraktus. Mit jelent mindez a hazai gázárakra? Mennyibe fog kerülni a gáz a téli fűtés-időszakra? Elemzésünk ennek jár utána.
2026. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Kapitány István: a hatóságoknak tisztázniuk kell az EXIM ügyeit

Az EXIM számos ügyét tisztázniuk kell a hatóságoknak, felmerült a hűtlen kezelés, a hanyag kezelés és a hivatali visszaélés gyanúja is - írta Facebook-oldalán szerdán a gazdasági és energetikai miniszter.
2026. 08. 26. 22:30
Megosztás:

A CATL vizsgálja a dolgozóknál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását

A CATL Debrecen vizsgálja a több dolgozójánál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását és szigorítja a munkavédelmi szabályokat debreceni gyárában - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t.
2026. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Donald Trump megerősítette a CIA-igazgató moszkvai látogatását

Donald Trump amerikai elnök megerősítette szerdán a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójának moszkvai látogatását.
2026. 08. 26. 20:00
Megosztás:

Belga sörgyártók ellenzik az alkohol káros hatásait jelző felirat kötelező bevezetését

A Belga Sörfőzők nevű érdekvédelmi ernyőszervezet szerdán nyílt levélben fordult a belga szövetségi kormányhoz, hogy vonja vissza az alkoholreklámokra vonatkozó szabályozás tervezett szigorítását, amely szerint a reklámfelületeken és kampányok során kötelezően szerepeltetni kell az alkohol egészségkárosító hatását jelző feliratot.
2026. 08. 26. 19:00
Megosztás:

A stabilcoin hozamtermelő vault fogalma, jelentése és értelmezése: hogyan működik a kriptopiaci hozamtermelés?

A stabilcoin hozamtermelő vault a decentralizált pénzügyek, vagyis a DeFi egyik olyan eszköze, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók stabilcoinjaikat egy automatizált rendszerben helyezzék el, miközben azok különböző pénzügyi stratégiákon keresztül hozamot termelnek. Egyszerűbben fogalmazva: ahelyett, hogy a digitális dollárként működő stabilcoinok tétlenül állnának egy kriptotárcában, egy vault megpróbálja ezeket az eszközöket úgy használni, hogy közben kamathoz vagy más típusú hozamhoz jusson a tulajdonos.
2026. 08. 26. 18:00
Megosztás: