Izraeli repülőgépek - Összefoglaló a honvédelmi bizottság rendkívüli üléséről
A honvédelmi miniszter a bizottság előtt megalapozatlannak nevezett minden olyan kijelentést, hogy a honvédség nem tudott a repülőkről vagy nem ellenőrizte volna a légteret. A magyar honvédség maradéktalanul ellátta feladatát, tudott az izraeli gépek érkezéséről, folyamatosan ellenőrizte a légteret.
A gépek a megadott időben és útvonalon repültek - hangoztatta. A Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője, Bocskai István múlt csütörtökön azt mondta az MTI-nek, hogy a tárcának előzetesen semmilyen információja nem volt az izraeli katonai gépek érkezéséről; Szekeres Imre vizsgálatra kérte a kormányfőt. Bocskai István közölte: a miniszter azért kezdeményezi a vizsgálatot, hogy kiderüljön, miként kaphattak engedélyt azok az izraeli katonai repülőgépek, amelyek szerdán "megközelítési és átrepülési" feladatokat hajtottak végre a Ferihegyi repülőtéren.
A Magyar Nemzet csütörtökön saját forrásra hivatkozva azt írta, hogy két, "civil küllemű" felderítőgép repült át szerdán Magyarország fölött, az izraeli légi- és űrerők két gépe kétszer megközelítette a Ferihegyi repülőtér leszállópályáját Vecsés irányából, majd leszállás nélkül távozott. Szekeres Imre a keddi bizottsági ülésen elmondta: az izraeli gépek repülését a NATO és az Eurocontrol, az Európai Szervezet a Légiközlekedés Biztonságáért is figyelemmel kísérte.
A honvédelmi miniszter kijelentette: Magyarország biztonságát nem veszélyeztette a berepülés. Megjegyezte, az útvonal Törökországot, Bulgáriát, Romániát és Magyarországot érintette, ilyen repülés rendszeresen történik. Ha bármilyen eltérés történt volna az engedélyben rögzítettektől, a készenléti erők megteszik a szükséges lépéseket - mutatott rá. A Katonai Biztonsági Hivatal és a Katonai Felderítő Hivatal hozzájárulását most nem kérték ki - tette hozzá.
Hónig Péter közlekedési miniszter elismerte, hogy nem tartották be az érvényes jogszabályokat az izraeli gépek magyarországi berepülésével kapcsolatban. Közölte: a Nemzeti Közlekedési Hatóság vizsgálatot indított. Lázár János, a bizottság fideszes elnöke többször is szóvá tette, hogy az izraeli gépek belépéséhez hiányzott a titkosszolgálatok hozzájárulása, ezért a törvényeket megszegve hajtottak végre "a mai napig ismeretlen célú berepülést". Kiemelte: ha nem szövetséges ország katonai gépeiről van szó, akkor az igenis nemzetbiztonsági kockázatot jelent.
A bizottsági elnök sajtótájékoztatóján közölte, a Fidesz arra kéri a kormányfőt, hogy még kedden hívja össze a nemzetbiztonsági kabinetet, és vizsgálja felül a légtér igénybevételének katonai gépekre vonatkozó szabályozását. A miniszterelnök azonnali hatállyal mentse fel a Nemzeti Közlekedési Hatóság teljes vezetését, mérlegelje a közlekedési miniszter felmentését és a honvédelmi miniszter felelősségét - hangsúlyozta a politikus.
A párt arról is tájékoztatást kér, hogy a Magyarországgal nem szövetséges országok milyen katonai gyakorlatokat végeznek az országban. Magyarázatot kérnek arra is, hogy miért nem ellenőrzi hat éve senki a belépő gépek nemzetbiztonsági kockázatát, a kormány ugyanis ezzel törvénysértést követ el. Vágó József, a Nemzeti Közlekedési Hatóság légiközlekedési igazgatóságának vezetője a bizottsági ülésen azt mondta, hogy a honvédelmi miniszter tájékoztatását nem írja elő jogszabály.
A magyar honvédség illetékes szerveit tájékoztatták. Mint közölte, a gépek a tervek szerint megközelítési és átrepülési manővert szerettek volna végrehajtani Ferihegyen. Ezt az információt megosztották a Budapest Airport igazgatóságával is. Az engedélyt március 1-jén kérte az izraeli nagykövetség, és a Külügyminisztériumon keresztül juttatták el a hatósághoz. Már aznap meg is adták az engedélyt, és továbbították a külügyi tárcán keresztül a nagykövetséghez - tette hozzá.
Szabó Vilmos külügyi államtitkár kiemelte: az úgynevezett mediterrán együttműködés keretében tartották a gyakorlatot. A bizottsági ülés után az MTI-nek azt mondta, a külügyminisztériumi vizsgálat szerint nem voltak "veszélyes" anyagok és eszközök a Magyarországra berepülő izraeli gépeken, így a berepülési kérelmet továbbították a Nemzeti Közlekedési Hatósághoz. Tömböl László vezérkari főnök azt mondta, hogy minden szempontból megfelelt a repülési terveknek a két izraeli gép mozgása.
A gépek nagytávolságú navigációs gyakorlórepülést hajtottak végre. Keleti György, a bizottság szocialista alelnöke kiemelte: ha az ország légterébe egy nem szövetséges tagország ilyen gépe érkezik, az biztonsági kockázatot jelent, és a "Honvédelmi Minisztérium illetékes szerveit értesíteni kellett volna". Kontrát Károly (Fidesz)szerint a magyar kormány az ország érdekeit mellőzve járt el, és várják, ki viseli mindezért a felelősséget. Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti képviselője közölte: feljelentést tesz hazaárulás és hűtlenség miatt ismeretlen tettes ellen az izraeli gépek ügyében. Az EP-képviselő kiemelte: az érintett politikusoknak is felelősséget kell vállalniuk a történtekért, és le kell mondaniuk.