Javult a globális üzleti szektor hangulata

Folytatódott az elmúlt hónapban a globális vállalati szektor hangulatának javulása, de a koronavírus-járványhoz kötődő üzleti aggodalmak továbbra is jelentősek, és sok piaci szereplő szerint a világgazdasági kilátásokat még mindig lefelé mutató kockázatok terhelik - áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics pénteken ismertetett második negyedévi globális felmérésében.

Javult a globális üzleti szektor hangulata

A ház 157 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A körkérdésbe bevont cégek együttesen 6 millió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.
   
Az Oxford Economics pénteki beszámolója szerint a válaszadók 70 százaléka  derűlátóbb módon ítéli meg a világgazdasági kilátásokat, mint egy hónappal ezelőtt. A ház hangsúlyozza, hogy a tavalyi óta elvégzett összes felmérés jobb üzleti hangulatot jelzett, mint az eggyel korábbi vizsgálat.
    

A mostani felmérés résztvevőinek 45 százaléka ugyanakkor enyhén, 4 százalékuk erőteljesen lefelé ható világgazdasági kockázatokat is érzékel.
   
Az Oxford Economics előző havi vizsgálatában még 40, illetve 1 százalék érzékelte ugyanezt. A legfőbb világgazdasági kockázatot a résztvevők 42 százaléka szerint az jelenti, hogy esetleg tartósan érvényben maradnak a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások.
   
A felmérésbe bevont üzleti vállalkozások 29 százaléka elsődleges kockázati tényezőnek nevezte, hogy újabb koronavírus-variánsok bukkannak fel, és miattuk ismét országos kiterjedésű zárlatokat kell elrendelni.  
   
A ház szerint azonban az általánosságban javuló hangulat a lefelé ható kockázatokkal kapcsolatos üzleti aggályok közepette is egyre több piaci szereplőt késztet arra, hogy kifejezetten erőteljes világgazdasági növekedést valószínűsítsen idénre.
   
Az Oxford Economics beszámolója szerint az új felmérésbe bevont üzleti vállalkozások átlagosan egyharmados esélyt látnak arra, hogy a világgazdasági szintű hazai össztermék (GDP) 2021-ben 6 százalékot meghaladó ütemben növekszik.
   
Ennek eredményeként az előző hónap óta 0,5 százalékponttal emelkedett az évre várt globális növekedési ütem középszintje is. Ez a középérték ugyanakkor még mindig számottevően elmarad a ház saját várakozásától. A felmérésbe bevont vállalatok idei globális GDP-növekedési előrejelzéseinek középértéke 4,7 százalék, az Oxford Economics alapeseti prognózisa azonban 6,1 százalékos világgazdasági növekedést valószínűsít 2021-re.
   
A résztvevő cégek közül ugyanakkor markánsan, a három hónappal ezelőtti 17 százalékról 29 százalékra emelkedett azoknak az aránya, amelyek arról számoltak be, hogy üzleti aktivitásuk már visszatért a koronavírus-járvány előtti szintre.
   
A növekedési pálya várható formájának megítélésében mindazonáltal kissé óvatosabbá váltak a felmérésbe bevont vállalatok. Az Oxford Economics ismertetése szerint a kettős mélypontú recessziót jelentő W alakú növekedési pálya kialakulásától az előző hónapban mért 6 százalék után most a válaszadók 11 százaléka tart.
   
Az L alakú, vagyis meredek visszaesés után hosszabb ideig tartó, alacsony szintű stagnálást mutató pályától tartó üzleti vállalkozások aránya a márciusi 7 százalékról 13 százalékra emelkedett.
   
Az előző hónaphoz hasonlóan most is 30 százalék azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek U alakú - vagyis a visszaesés után enyhe ívű irányváltással fokozatos növekedésbe forduló - pályát jósolnak.
  
A befejezetlen V vagy négyzetgyökjel alakú ívet - vagyis a hirtelen zuhanás után éles váltással meredek növekedésbe átforduló, de utána a járvány előttinél alacsonyabb szintre beálló növekedési pályát - valószínűsítő válaszadók aránya 39 százalékról 30 százalékra csökkent.
    

A teljes V alakú, vagyis a zuhanás után éles szögben tartósan felfelé induló növekedésre viszonylag kevesen, 13 százaléknyian számítanak az Oxford Economics friss felmérése szerint.

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Nőtt a világ acéltermelése

Nőtt a világ acéltermelése júliusban és az idei első hét hónapban az egy évvel korábbihoz képest a nemzetközi acélipari szövetség, a The World Steel Association (WSA) szerint.
2021. 08. 24. 21:00
Megosztás:

Felfelé javította a német GDP-növekedést a Destatis

Előző becsléséhez képest felfelé javította a második negyedévi német GDP-növekedési adatait a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentésében.
2021. 08. 24. 09:00
Megosztás:

Ukrajnában lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése

Ukrajnában júliusban lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése éves összevetésben, ugyanakkor gyorsult havi szinten.
2021. 08. 23. 13:00
Megosztás:

46 éve nem volt ilyen magas a német termelői infláció

1975 óta nem emelkedtek olyan ütemben a termelői árak Németországban, mint júliusban; ez erősítheti az inflációs aggodalmakat.
2021. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Veszített lendületéből a feldolgozóipar a philadelphiai körzetben

Az elemzők által várt gyorsulás helyett lassult a feldolgozóipar bővülése az Egyesült Államok harmadik legnagyobb, közép-atlanti térségében augusztusban.
2021. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Ilyen még nem volt: 11%-kal több bevétellel terveznek a vállalkozások

Rekord magas árbevétel-növekedéssel számolnak a következő egy évben a hazai kkv-k. A K&H bizalmi index kutatás 17 éves történetének legmagasabb pénzügyi várakozása szerint átlagosan 11 százalékkal több árbevétellel és 6 százalékkal nagyobb profittal terveznek az előttünk álló egy évre a vállalkozások.
2021. 08. 19. 08:00
Megosztás:

Rendkívüli tanácskozást tartanak a NATO-külügyminiszterek

A NATO-tagállamok külügyminiszterei rendkívüli tanácskozást tartanak videokonferencia keretében pénteken, az afganisztáni tálib hatalomátvétellel kapcsolatban.
2021. 08. 19. 03:00
Megosztás:

Júniusban fellendült a félvezetők globális eladása

Nőtt a félvezetők globális eladásából származó bevétel júniusban havi és éves szinten egyaránt a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szövetség, a SIA szerint.
2021. 08. 18. 21:00
Megosztás:

A delta variáns miatt lassul a gazdasági növekedés

A japán export erősödés elkezdett lassulni júliusban, miután a növekvő fertőzés számok miatt a Kínába és az Európába irányuló szállítások is csökkentek.
2021. 08. 18. 16:00
Megosztás:

Várt ütemben bővült az európai gazdaság

Gyakorlatilag a vártnak megfelelő lett a tegnap délelőtt közzétett második negyedéves eurózónás előzetes GDP adat.
2021. 08. 18. 15:00
Megosztás:

A magyar 17%-os GDP növekedést 2 ország is megverte Európában

Erőteljes növekedést láthattunk a második negyedéves GDP kapcsán egész Európában. A 17,7 százalékos, munkanappal tisztított magyar növekedés a dobogó harmadik fokára volt elég a spanyol 20 és az olasz 18,7 százalékos növekedés mögött.
2021. 08. 18. 14:00
Megosztás:

Többre lehet képes a magyar gazdaság

A második negyedévben 17,9 százalékkal növekedett a magyar GDP az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok szerint. A jó adat fényében akár 7 százalék feletti növekedés is elképzelhető 2021-ben.
2021. 08. 18. 07:00
Megosztás:

Nőtt az USA ipari termelése

A vártnál nagyobb mértékben nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júliusban a Federal Reserve keddi jelentése alapján.
2021. 08. 18. 00:05
Megosztás:

Az idei első fél évben nőtt a román gazdaság

Az idei első fél évben a nyers adatok szerint 6,5 százalékkal nőtt a román gazdaság a tavalyi év azonos időszakához mérten - közölte kedden a román országos statisztikai intézet.
2021. 08. 17. 13:00
Megosztás:

Szárnyal a Deloitte kockázati tőke bizalmi indexe

A Deloitte legfrissebb közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése szerint a tapasztalat, a bevált növekedési stratégiák és a javuló gazdasági kilátások növelik a bizalmat a magántőke-befektetők körében.
2021. 08. 17. 05:30
Megosztás:

Csaknem üres a makronaptár, de érkezik némi adat a napokban

Csaknem üres a makronaptár a jövő héten, mindössze a bruttó hazai termék (GDP) második negyedévi adatának első becslése jelenik meg, valamint az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének július végi helyzetéről szóló részletes tájékoztató.
2021. 08. 15. 11:00
Megosztás:

E-sport Ítéletnap: az Erste Csoport bemutatja az e-sportok bukását

Miután tavaly bemutatkozott az e-sportok világában, az Erste Csoport a League of Legends Európa-bajnoksággal (LEC) kötött partnerségének második fejezetét ünnepli. A Jung von Matt SPORTS humoros kampányfilmjének segítségével a bankcsoport az e-sportokat övező témák közül a legtöbb vitát kiváltó kérdést választotta ki. Azzal foglalkozik, hogy az e-sport igazi sportnak számít, vagy sem, valamint bemutatja a játékosközösség erre adott reakcióját. Az LEC Summer Splithez köthető kampány augusztus 13-án rajtol a Rájátszással egy időben, és az augusztus 29-ei döntőig látható lesz a közösségi médiában és az LEC Livestream csatornán.
2021. 08. 14. 13:00
Megosztás:

A sikerágazat adhat pillért a tartós növekedéshez

Az utóbbi években kiemelkedően jó teljesítményt nyújtó építőipar is megtorpant a járvány miatt, ám a szektor készen áll arra, hogy - hasonlóan a pandémia előtti évekhez - tempós növekedéssel segítse a magyar gazdaság fejlődését.
2021. 08. 14. 11:00
Megosztás:

Így készülnek a cégek a kis januárra

A nyári uborkaszezon végéhez érve a cégek év végi hajrát hirdetnek az utolsó negyedévre, ezért erősödő versenyre lehet számítani ősszel. Nagy Lehel, a Langmár Kommunikáció ügyvezető-helyettese arról beszélt, hogy fontos lefektetni a stratégiát és ennek mentén építeni a kommunikációt ebben az időszakban. Példaként említette, hogy ha valakinek nincs jelen a célközönsége egy adott közösségi felületen, akkor oda teljesen felesleges erőforrásokat csoportosítani. Megjegyezte, ilyenkor célszerű nagy hangsúlyt fektetni a már meglévő ügyfelekre, hiszen statisztikailag alátámasztott tény, hogy őket olcsóbb újabb vásárlásra ösztönözni.
2021. 08. 14. 05:00
Megosztás: