Jegybankárok stimulálják az arany árát
Az elmúlt héten ismét a globális gazdasági helyzet körüli pesszimizmus és ezzel együtt a kockázatvállaló hajlandóság csökkenése került az előtérbe a befektetőknél, ami az aranynak kedvezett. A konjunktúra vontatott alakulása a fejlett országokban, a kínai gazdasági növekedés lassulása, továbbá a Spanyolországgal kapcsolatban növekvő aggodalmak világossá tették sokak számára, hogy az idei év első negyedében látott fellendülést nagymértékben a megnövekedett likviditás hajtotta, és nem feltétlenül fundamentális okokra volt vezethető vissza.
Kína gazdasági növekedése annak tükrében esett vissza három éves mélypontjára, hogy az utóbbi időszakban már amúgy is főként az infrastrukturális és városfejlesztési beruházások jelentették a bővülés alapját. A nyugati világ recesszióba hajlásával és a fogyasztási kedv visszaesésével elinduló láncreakció pedig előbb vagy utóbb elkerülhetetlenül vezet a dominókockák borulásához Kínában is. Mindemellett nem látszanak a lanyhulás jelei a kínai lakosság aranyvásárlási kedvében. Hongkong Népesség-nyilvántartási és Statisztikai Hivatala (Hong Kong Census and Statistics Department) éves összehasonlításban rendre növekedésről ad számot a Kínába irányuló aranyexport vonatkozásában. A hivatal legfrissebb adatai szerint idén februárban 39,7 tonnára rúgtak a Kína kapujának számító városállamon keresztül az anyaország felé áramló aranyeladások, ami januárhoz képest 20%-kos, az egy évvel ezelőtti adathoz képest pedig több mint tízszeres növekedésnek számít.
Az aranyár emelkedését vonta maga után az elmúlt héten az euóövezeti adósságválság újbóli fellángolása is, ami az olasz, de kiváltképp a spanyol államkötvények kockázati felárának erős emelkedésében mutatkozott meg. A spanyolországi hitelintézetek márciusban 316 milliárd eurót kölcsönöztek az Európai Központi Banktól, ami a duplája az egy hónappal korábbi összegnek. Erre való azonnali válaszként jelzésértékű emelkedésbe kapcsolt a spanyol papírok csődkockázati CDS árazása.
A CDS árazással egyetemben a spanyol kötvényhozamok is aggasztó emelkedésnek indultak, amire az EKB mihamarabb igyekezett szóbeli intervencióval reagálni. A frankfurti székhelyű központi bank igazgatótanácsának egyik tagja, Benoit Coeure egy kommentárban úgy fogalmazott, hogy az EKB rendelkezik eszközökkel az állampapírpiacokon való beavatkozásra és utalt a bank Értékpapír-Piaci Programjára (Securities Market Programme), amely bajba jutott tagországok kötvényeinek felvásárlására ad lehetőséget. A befektetők ezt a hírt úgy értékelték, hogy az EKB kész további pénzt önteni a kötvénypiacokra a hozamok stabilan tartása érdekében.
Hasonló verbális intervencióra került sor Amerikában, ahol a New York-i Fed elnöke William Dudley és Janet Yellen a Fed Kormányzótanácsának elnökhelyettese meglehetősen visszafogottan nyilatkozott az amerikai gazdaság teljesítményét illetően. Yellen asszony újságíróknak azt mondta, hogy "további lazító intézkedések válhatnak szükségessé, amennyiben a fellendülés lassúbb tempóban történik a várakozásoknál”. Az efféle a kommentárokat a nemesfémpiac örömmel fogadja, ezért elsősorban ezekre vezethető vissza, hogy az árfolyamok az elmúlt héten ismét kisebb emelkedésnek indultak. A gyengélkedő gazdaság serkentésére hívatott pénzügyi mennyiségi lazítás („Quantitative Easing“, QE) egy olyan varázsszó, amelyre az arany jegyzése rendre azonnali reakcióval válaszol.
Arany - technikai elemzés
Az egy héttel korábbi mélységekből 2% feletti plusszal tudott visszakapaszkodni az arany dollárban jegyzett árfolyama az elmúlt hét folyamán Londonban. Az 1.610 dollár környéki támasz egyelőre jól meg tudta fogni a kurzus folytatódó erózióját, egy további emelkedésnek azonban erős gátként szab határt az 1.700 dollár környékén összefutó vízszintes ellenállásból, valamint a 200-napos piros és 50-napos szürke mozgóátlagokból összefutó hármas akadály. Az elsődleges árfolyamcél ennek az átugrása lenne, amire van is kilátás miután a sárga nemesfém jegyzése most felfelé kilépett a február vége óta kirajzolódó csökkenő trendcsatornából. Amennyiben az árfolyam azonban mégis visszatér ide, úgy fennáll a veszélye a további csökkenésnek, mégpedig első körben a hosszútávú diagonális 1.600 dollárra mutató vonaláig.
Ezüst - technikai elemzés
Az ezüstnél nagy változás nem látszik a technikai elemzésben az egy héttel ezelőtti állapotokhoz képest. Az arannyal ellentétben a grafikonon kirajzolódó kép hetek óta nem ad okot különösebb aggodalomra, kritikus támaszok továbbra sem fenyegetnek az elesésükkel. Fontos ellenállási szintek húzódnak viszont 32,50 és 33,85 dollárnál. Ezek fölé kerülve visszatérhetne a korábbi dinamika a szürkésfehér nemesfém jegyzésébe.