Korántsem múlt el a W-alakú recesszió veszélye
Háda Bálint, a pénzügyi csoport vezető elemzője csütörtöki sajtótájékoztatóján kifejtette: az idén az emelkedő infláció, a várható jegybanki kamatemelések időzítése, továbbá a munkanélküliség alakulása jelentik a legnagyobb kockázatot. Hozzátette: a görögországi adósságválság erősíti azt a vélekedést, hogy jöhetnek még gazdasági sokkok.
Ezek közé sorolta a magas államadósságok problémája mellett, hogy a banki veszteségleírásoknál még előkerülhetnek további "csontvázak", az erősödő protekcionizmus pedig a külkereskedelemnek szabhat korlátokat. Úgy vélte, a második negyedévben eldőlhet, hogy a gazdasági növekedés "megáll-e a saját lábán", kormányzati és jegybanki támogatások nélkül. A magyarországi kilátásokról Háda Bálint úgy vélekedett, az infláció tovább emelkedhet a következő időszakban, a munkanélküliség pedig még nem érte el a tetőpontot.
A kamatpályát tekintve "merésznek" nevezte az 5 százalék alatti kamatvárakozásokat. A QUAESTOR 4,5 százalékos éves átlagos inflációt vár az idén, és a munkanélküliségi ráta 11,5 százalékra emelkedését valószínűsíti. Előrejelzésük szerint a GDP az idén 0,5 százalékkal csökken, a jegybanki alapkamat pedig 7 százalékra emelkedik az év végére. A pénzügyi szolgáltató cég 4,5 százalékos államháztartási hiánnyal, és a GDP 82 százalékát elérő államadóssággal számol 2010-re.
Háda Bálint szerint a parlamenti választások kevésbé hatnak a magyar részvénypiac alakulására, inkább a nemzetközi piaci hangulat befolyásolja az árfolyamokat. A piac jelenleg az ellenzék kétharmados győzelmét, és ebből fakadóan tág mozgásterét árazza. Mivel egyelőre keveset tudni a hatalomra kerülők programjáról, a kormányprogram és az azt követő törvénykezés lesz meghatározó az idei gazdaságpolitikára nézve.
Az OTP-vel kapcsolatban megjegyezte: a bankpapír árfolyamának volatilitását fokozhatja, hogy a menedzsment - szakítva az eddigi gyakorlattal - nem adott profit előrejelzést az idei évre. Véleménye szerint a vezetés bizonytalansága összefügg azzal, hogy a hitelportfólió problémái továbbra is kockázatot jelentenek.
A Mol 2012-re megfogalmazott 4,2 milliárd dolláros EBITDA (kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) előrejelzését túlértékeltnek tartja a QUAESTOR elemzője. (Az elemzői konszenzus 3,34 milliárd dollárt feltételez.) Háda Bálint szerint az optimizmus feltehetően abból származik, hogy az olajvállalat vezetése is a gyors kilábalásban hisz.