Kormánytisztviselői törvény: a Fidesz korrigálná a felmentési védelemre vonatkozó részt
A fideszes Navracsics Tibor és Répássy Róbert, illetve a kereszténydemokrata Rétvári Bence által benyújtott törvényjavaslat, amelynek részletes vitáját szerdán folytatja le a Ház, azt indítványozza, hogy a jövőben a kormánytisztviselőkre ne vonatkozzon a munka törvénykönyvének felmondási védelmet meghatározó passzusa.
A munka törvénykönyve szerint a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt többek között a betegség miatti keresőképtelenség, a beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés, a közeli hozzátartozó otthoni ápolása, vagy gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság, illetve a gyermekgondozási segély folyósításának ideje alatt.
Az Országgyűlés előtt lévő törvényjavaslat azt mondja ki, hogy a felmentési idő a felmentési okiratban megjelölt napon kezdődik. Ettől eltérően, ha a kormánytisztviselővel kapcsolatban a felmentés közlésekor a munka törvénykönyve vonatkozó bekezdésében meghatározott valamely körülmény áll fenn, a felmentési idő e körülmény megszűnését követő napon kezdődik. A szerdán, a fideszes Szabó Erika által benyújtott kapcsolódó módosító indítvány az utóbbi mondatot elhagyná a szövegből.
A szintén fideszes Horváth Zsolt egy másik kapcsolódó módosító indítványban ugyancsak korrigálná az eredeti törvényjavaslatot, amikor kötelezővé teszi, hogy a munkáltató köteles a kormánytisztviselő felmentését megindokolni, kivéve, ha nyugdíjas. A módosító javaslat szerint a felmentés okának világosan ki kell tűnnie, vita esetén a felmentés indokának valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania.
A felmentés indoka csak a kormánytisztviselő képességeivel, a kormánytisztviselői jogviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. A törvényjavaslatban átnevezik a köztisztviselők egy bizonyos körét: kormánytisztviselők dolgoznának a jövőben a Miniszterelnökségnél, a minisztériumokban, a kormányhivatalokban, a központi hivatalokban, valamint ezen utóbbi hivatalok területi, helyi szervénél, a kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szervénél, a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzésére hatáskörrel rendelkező szervénél, a Rendőrség, a Vám- és Pénzügyőrség, a büntetésvégrehajtás és a katasztrófavédelem szerveinél, valamint a Nemzeti Hírközlési Hatóságnál.