Mitől lesz egy épület energiahatékony?
Ez utóbbi a környezetvédelem mellett az épület fenntartási költségeinek csökkentése miatt is fontos. Az alábbiakban az épületek energiahatékonyságának főbb pilléreit mutatjuk be.
Hatékony energiafelhasználás
Az energia hatékony felhasználásának legfontosabb eleme, hogy az épület minden része megfelelően hőszigetelt legyen, és többkamrás nyílászárók kerüljenek beépítésre. Ez az otthonok energetikai korszerűsítésének első lépése, melynek hiányában a jövőbe mutató épületgépészeti megoldások előnyei sem élvezhetők igazán.
A szigetelést követően gyakran jelent problémát a nem megfelelő szellőzés, ami hosszabb távon penészesedéshez vezet, rontva ezzel a lakók egészségét és az ingatlan állagát is. Ezt a problémát gyakran folyamatos szellőztetéssel próbálják meg elkerülni, amely viszont rendkívül energiapazarló, hiszen az otthon melege gyakorlatilag az ablakokon át távozik.
A megoldást a hővisszanyerős szellőztető berendezések jelentik, amelyek a benti elhasznált levegő hőjével melegítik fel vagy hűtik le a kintről érkező friss levegőt, így minimalizálva a hőveszteséget.
A modern hőszivattyús berendezések a fűtés hatékonyságának növelése mellett a vízmelegítés során felhasznált energia mennyiségét is csökkentik, de korszerű elektromos üzemű radiátorokkal és átfolyós vízmelegítő készülékekkel is sokat lehet spórolni.
Energiatermelés
A fent említett megfelelő szigetelésnek és a korszerű épületgépészeti rendszereknek köszönhetően töredékére csökkenthető az otthonok energiafelhasználása. Napelemek alkalmazásával a fennmaradó mennyiség jelentős része megújuló energiával is biztosítható, így csökkentve családja ökológiai lábnyomát.
Energiatárolás
A napelemek által nappal megtermelt áramra azonban gyakran csak később, az esti órákban van szükség, ezért gondoskodni kell az energia tárolásáról is. Ennek egyik módja az akkumulátor, amely lehetővé teszi a nappal megtermelt áram később történő felhasználását.
A másik módszer, ha a napenergia melegvíz-tárolók tartalmának felfűtésénél hasznosul, és a jól szigetelt tartálynak köszönhetően az így felmelegített víz sokáig kellemes hőfokú is marad.
Energiamenedzsment
Az egymással összekapcsolt energiatermelő és felhasználó modulok akkor működhetnek igazán hatékonyan és energiatakarékosan, ha rendszerként kapcsolódnak össze. Az így keletkező intelligens hálózatoknál ma már természetesen lehetőség van a távolról történő vezérlésre is, amellyel teljesen a felhasználói igényekhez igazítható a működésük.