Most nem, de 2012-ig biztosan kamatot emel a svájci jegybank
A SNB a kamatdöntés utáni nyilatkozatában elhagyta a határozott intézkedéseket teszünk a frank euróval szembeni túlzott felértékelődése ellen", azonban kijelentette, hogy minden szükséges intézkedést megtesz a frank árstabilitása érdekében".
A központi bank emellett felülvizsgált az idei évi GDP növekedésre vonatkozó előrejelzését és a márciusban közzétett 1,5 százalékról 2 százalékosra módosította. A felülvizsgálat azután következett, hogy a kormány a korábbi 1,4 százalékról 1,8 százalékra emelte az idei évi növekedési kilátásokat, azonban 2 százalékról 1,6 százalékra rontotta a jövő évit a csökkenő export és az euróövezeti fiskális megszorítások miatt.
"A globális gazdasági helyreállás folytatódik, melyből Svájc gazdasága is előnyre tesz szert. Azonban az euró gyengülése a svájci frankkal szemben rontja az export aktivitását. A belföldi kereslet teljesítménye továbbra is kedvező" - olvasható a jegybank nyilatkozatában.
"Tekintettel ezekre a fejleményekre a Svájcot érintő deflációs kockázatok nagyrészt eltűntek. Ugyanakkor a bizonytalanság nőtt a legutóbbi monetáris politika értékelése óta, a lefelé mutató kockázatok felerősödtek."
"Amennyiben ezek a lefelé mutató kockázatok valóra válnak, esetlegesen a frank felértékelődésén keresztül, akkor az a deflációs fenyegetés ismételt előretöréséhez vezethet, ezért az SNB minden intézkedést megtesz, hogy biztosítsa az árstabilitást."
A jegybank megemelte az idei évre inflációs előrejelzését a korábbi 0,7 százalékról 0,9 százalékra, a jövő évit pedig 0,9 százalékról 1 százalékra. 2012-re a várakozások szerint a fogyasztói-ár infláció 2,2 százalékra emelkedhet. Ez az előrejelzés azt mutatja, hogy a rövid távú árstabilitás biztosított. Ugyanakkor azt is kiolvasható, hogy a jelenlegi expanzív monetáris politika kompromisszumok nélkül nem tartható fenn az egész előrejelzési időszakban.
Svájc már interveniált a piacon, hogy fékezze a frank erősödését, miután az európai adósságválság nyomán jelentősen erősödött az euróval szemben. Az intervenció ugyanakkor nem tudta megállítani a frank erősödését, mely az euróval szemben a legutóbbi március 11-én tartott ülés óta 4,5 százalékkal erősödött. Ugyanakkor az intervenció bőséges likviditást okozott, melynek nyomán a 3 hónapos LIBOR ráta 0,10 százalék alá esett, mely jelentősen elmarad a bank hivatalos 0,25 százalékos céljától.
Összességében a deviza tartaléka májusban 78,8 milliárd frankról 232,4 milliárd frankra emelkedett, mely messze meghaladja az áprilisban mért 28,7 milliárd frankos emelkedést.