Nagy pofon az USA-ban, holnap a BUX is szenvedhet tőle!
Közép-európai idő szerint 20 óra körül a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,57 százalék gyengüléssel 9558,86 ponton volt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 2,52 százalékkal 2068,86 pontra esett. Az S and P 500-as mutató 1,98 százalékkal gyengülve 1036,15 ponton állt.
A vártnál rosszabb feldolgozóipari és foglalkoztatási adat nagyobb hatást gyakoroltak a befektetőkre, mint a kedvező építőipari és a folyamatban lévő házeladásokkal kapcsolatos havi számok. Az amerikai feldolgozóipar beszerzőmenedzser-mutatója (ISM-index) szeptemberre 52,6 pontra mérséklődött az augusztusi 52,9 pontról.
A szakértők 54 pontra történő erősödést vártak. A vártnál nagyobb mértékben nőtt a munkanélküli segélyért először folyamodók száma az Egyesült Államokban a múlt héten. A szeptember 26-án záródott héten 551 ezren folyamodtak munkanélküli segélyért, 17 ezren többen, mint egy héttel korábban.
A szakértők azzal számoltak, hogy szerényebben, 5 ezerrel nő a segélykérelmek száma. A szakértők azt mondták, hogy érezhető a feszültség a befektetők körében a pénteken nyilvánosságra kerülő amerikai foglalkoztatási adat előtt. A Reuters által megkérdezett szakértők véleményének átlaga szerint szeptemberben a foglalkoztatottak száma 180 ezerrel csökkent az Egyesült Államokban. Augusztusban ennél több, 216 ezer munkahely szűnt meg. A várt kedvezőbb szeptemberi adat ellenére a szakértők úgy vélik, hogy a szeptemberi munkanélküliség 9,8 százalékra nőtt az augusztusi 9,7 százalékról, ami 1983 júniusa óta a legmagasabb. Különösen rosszul szerepeltek a technológiai részvények. Jelentősen esett például a Microsoft árfolyama. A Goldman Sachs levette ugyanis a vásárlásra ajánlott részvények listájáról, mert úgy véli, a Microsoft ismét gyenge negyedévet zár.
A Cisco Systems árcsökkenését az okozta, hogy 3 milliárd dolláros készpénzes ügylet keretébe felvásárolja a Tandberg norvég távközlési céget. Veszteségen állt a Bank of America árfolyama a cég vezérigazgatójának a bejelentésére, hogy lemond posztjáról.
Zárás előtt két órával a részvényárfolyamokkal összhangban csökkent a kőolaj ára is: a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára 53 centtel 70,08 dollárra süllyedt. Közép-európai idő szerint röviddel 20 óra előtt New Yorkban az euró 1,4541 dollárra gyengült a szerda késő esti 1,4647 dollárról (-0,72 százalék). A dollár 89,69 jenről 89,63 jenre csökkent (-0,07 százalék).