Óvatos korrekció indult a múlt héten
A hét fontos eseménye volt az euró számottevő gyengülése, a Forinttal szemben is 1% feletti, de a dollárral szemben közel 1.5%-os a leértékelődés. Ez főként a P.I.G.S., azon belül is Görögország és az EU válságkezelési huzavonája okozta bizalomvesztésnek köszönhető. Nem tett jót persze a zöld hasú emelkedése sem a részvényeknek, sem a határidős termékeknek, a hét legnagyobb vesztes iparága is az energia szektor, elsősorban az olaj leértékelődése folytán.
A hét legerősebb iparágindexe az ipar és az egészségügy lett, de jó hetet zártak a megkezdődni látszó korrekció ellenére a pénzügyi papírok is. Az amerikai elnök egészségügyi törekvései a demokrata párt szerint a korábbi helyezkedések ellenére mégis átmehet a kongresszuson, amely jót tett az egészségügyi papíroknak.
Érdekesség
Tudja ki lesz a jövő energia mogulja? Nem, nem Közel Kelet és nem is Oroszország, vagy Kína. Ausztrália! A jelenleg is hatalmas bányavállalatokat kiszolgáló kontinens zöme sivatag és birodalma ezen kívül még tengerből áll. Az 1970-es években kezdték meg a földgáz kapacitások felmérését, de az akkor jövedelmezőbb és elérhetőbb szén és vasérc kitermelése kifizetődőbbnek látszott. Eljött az idő azonban a gázvagyon kitermelésére, amelyek közül a legközelebb a Gorgon névre keresztelt gázlelőhelyek megcsapolása. A tenger alatti kincshez óriási költséggel, 41 mrd USD (kb 7800 mrd Ft ~ Magyarország éves költségvetése) csővezeték rendszert építenek ki, amelyek Japán és Kína energiacégeihez tudják közvetlenül eljuttatni majd az olajnál valamivel tisztább energiahordozó cseppfolyós változatát. És ez még nem minden! Becslések alapján Ausztráliának további 5-6, hasonló méretű földgázmező áll rendelkezésére
Bajban a GM is! A Chevrloet/Daewoo Koreában több mint 60.000 autót kénytelen visszahívni a kormánymű felételezett hibája miatt.